Sausio 1-oji – Širvintų rajono likvidavimo diena

1949-1950 m. CŽV parengto Lietuvos TSR žemėlapio fragmentas su tuometiniais rajonų centrais, tarp jų pažymėtos ir Širvintos.

Neseniai prisiminėme, kaip pokariu buvo atkurta dar I Pasaulinio karo metais įkurta Širvintų apskritis, o paskui sovietai apskritis reformavo ir taip nuo 1950-ųjų atsirado Širvintų rajonas. Tik jam buvo lemta gyvuoti kiek daugiau nei dešimtmetį, kol tarybų valdžios vykdomos reformos neaplenkė ir mūsų krašto.

1950 m. birželio 20 dieną buvo įvykdyta administracinė reforma, visos apskritys buvo panaikintos ir suformuoti mažesni 87 rajonai, pavaldūs 4 sritims. Širvintų rajonas buvo pavaldus Vilniaus sričiai. Sritys panaikintos 1953 metų gegužės 28 dieną kaip demaskuoto „kenkėjo ir šnipo“ Lavrentijaus Berijos politikos padarinys. Taip Lietuvos TSR liko 88 rajonai ir 8 respublikinio pavaldumo miestai.

1961 metais rajonų buvo pamažinta, o dar 15 išbraukta 1962-ųjų pabaigoje. Tų metų gruodžio 8 dieną buvo panaikinta 15 rajonų, tarp jų ir Širvintų rajonas. Po šio sprendimo, kuris įsigaliojo 1963 metų sausio 1 dieną, Lietuvoje liko 41 rajonas.

Prieš panaikinant, 1959 metais Širvintų rajone gyveno net 26 024 gyventojai, buvo 19 apylinkių. Panaikinus Širvintų rajoną, Jauniūnų apylinkė buvo priskirta Vilniaus rajonui, Alionių ir dalis Zibalų apylinkių (Šešuolėliai ir aplinkinės vietovės) atiteko Molėtų rajonui, likusi dalis – Ukmergės rajonui. Buvusios valstybinės įstaigos buvo panaikintos, kai kurios perduotos Ukmergės rajone veikusių įstaigų pavaldumui. Pavyzdžiui, Širvintose veikusi ligoninė buvo pavadinta Ukmergės 1-ąja rajonine ligonine.

Oficialiai aiškinta, kad stambinama „siekiant pagerinti rajonų ir apylinkių Tarybų darbą ir pakelti jų vaidmenį vadovaujant ūkinei ir kultūrinei statybai kaime“.

Po šios reformos Širvintoms grėsė toks pat likimas, kuris ilgainiui ištiko kartu panaikintus Ariogalos, Jiezno, Ramygalos, Skaudvilės, Užvenčio, Varnių rajonus. Tačiau Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas netikėtai persigalvojo ir 1964-ųjų pabaigoje atkūrė 3 rajonus. Į administracinė Lietuvos TSR žemėlapį nuo 1965 metų sausio 7 dienos buvo grąžinti Akmenės, Jonavos ir Širvintų rajonai, tad Lietuvoje jų tapo 44 ir tiek buvo iki Lietuva pasitraukė iš SSSR.

Kaip „Širvintų kraštui“ yra minėjęs buvęs Širvintų darbo biržos vadovas Pranas Kalesnykas, tarp vietos partiečių sklandžiusi panaikinto Širvintų rajono atkūrimo versija buvusi ta, kad LTSR komunistų lyderis Antanas Sniečkus norėjo netoli Vilniaus turėti medžioklės plotus, kuriuose galėtų šeimininkauti jam artimas žmogus. O juo kaip tik buvęs ankstesnis Širvintų partinis sekretorius Anatolijus Davidonis, po rajono panaikinimo iškeltas į Panevėžį. Davidoniui vadovaujant, Panevėžio rajono reikalai esą ėmė sparčiai prastėti, situaciją reikėjo gelbėti, o buvusio karo veterano atleisti nebuvę kaip. Be to, Davidonis 1948 metais baigė Respublikinę partinę mokyklą, buvo paskirtas Kėdainių apskrities laikraščio redaktoriumi, nuo 1953 metų dirbo LKP struktūrose Kaune, 1956 metais baigė Maskvos aukštąją partinę mokyklą ir be Antano Sniečkaus turėjo įtakingų užtarėjų. Tad „gelbstint Panevėžį“ ir buvo atkurtas Širvintų rajonas, o pačiame jėgų žydėjime buvęs Anatolijus Davidonis (gim. 1923 m. dabartiniame Akmenės rajone) buvo grąžintas atgal.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 29 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

1 Atsakymas į "Sausio 1-oji – Širvintų rajono likvidavimo diena"

  1. Antutis parašė:

    Puikus straipsnis.

Comments are closed.

scroll to top