Rugsėjo 1-oji – Mokslo ir žinių diena

Širvintų vidurinės (dešimtmetės) mokyklos I laidos mokiniai su mokytojais prie 1938 metais pastatyto naujo pradinės mokyklos pastato. Į jį iš Kalnalaukio kaimo buvo perkelta Širvintų progimnazija. 1948 m.
delcampe.net nuotr.

Kaip rašoma „Valsčių“ serijos knygoje „Širvintos“, žinoma, kad jau 1915-1918 metais, kaizerinės okupacijos metais, Širvintose veikė ne tik pradžios mokykla, bet ir dviejų klasių progimnazija.

Vidurinė mokykla Širvintose buvo atidaryta 1924 metų vasario 1 dieną (kitąmet – šimtmetis!). Taigi, mūsų miestelis nuo tada turėjo progimnaziją, ko, beje, nebuvo daugelyje kitų valsčių centrų.

Širvintose veikusi progimnazija iš pradžių įsikūrė keliuose namuose vidury miestelio, o paskui nuomojo patalpas Rukšos dvare Kalnalaukio kaime (dabar tai Širvintų miesto Kalnalaukio gatvėje).

Reikėtų akcentuoti vieną dalyką – iki šiol išlikęs, tik per renovaciją po atnaujintu fasadu paslėptas senasis L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos pastatas buvo pastatytas ne vidurinei mokyklai (progimnazijai), kaip Širvintose kartais klaidingai manoma, o Širvintų pradinei mokyklai. Ji dar Carinės Rusijos laikais buvo atidaryta Širvintų pakraštyje, kur dabar yra „Atžalyno“ progimnazija. 1938 mokslo metų pradžioje pradinė mokykla, jau išaugusi iki 6 skyrių (toks poreikis kilo, nes progimnazija nesutalpino visų norinčių), įsikėlė į naujas patalpas Širvintų viduryje. Senajame pastate Nepriklausomybės aikštėje kurį laiką veikė vaikų darželis, o II Pasaulinio karo metais buvo įsikūrę vokiečių kariškiai.

Širvintų progimnazija ir toliau veikė Rukšos dvare, būdama atskira švietimo įstaiga.

1940 metais Lietuvą okupavus sovietams, progimnazija buvo priderinta prie sovietinės dešimtmetės mokyklos modelio. Sutrumpinus vidurinės mokyklos kursą, Širvintų mokykla neteko progimnazijos vardo ir buvo vadinama nepilnąja vidurine mokykla.

Prasidėjus II Pasauliniam karui, nuo 1941 metų rugsėjo 1 dienos Širvintų aukštesniajai bendrojo lavinimo mokyklai sugrąžintas progimnazijos vardas. Tad šiandien galima bent simboliškai tai paminėti.

Per karą progimnazija toliau veikė Jono Rukšos išnuomotose patalpose.

Pasibaigus karui, 1945-ųjų rudenį progimnazija buvo pertvarkyta į priaugančią gimnaziją ir perkelta į mūrinį pradžios mokyklos pastatą. Nuo 1949-1950 metų ji tapo vienuolikos klasių mokykla.

Progimnazijos vardas į Širvintų gyvenimą grįžo 2012-ųjų sausį, kai buvusi Širvintų „Atžalyno“ pagrindinė mokykla vėl pavadinta progimnazija.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 1 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top