Gamta

Prieš atslenkančią audrą – kraupus paukščių šėlsmas Šeipūnuose

Algimantas Rutkauskas pasakoja apie broilerių skerdynes... („Š. k.“ fotomontažas).

Algimantas Rutkauskas pasakoja apie broilerių skerdynes... („Š. k.“ fotomontažas).

Algimantas ir Olga Rutkauskai, visą gyvenimą dirbę Šiaulių mieste, šiuo metu gyvena Šeipūnų kaime. Vaikai liko gyventi Šiauliuose, tačiau dažnai aplanko kaime įsikūrusius tėvus. Kaime ne tik lengviau kvėpuoti. Rutkauskai parduotuvėje reti svečiai, nes pasirūpina savu, ekologišku maistu: patys išsikepa duonos, suspaudžia sūrio, sumuša sviesto, bitės suneša medaus. Pavasarį nusipirko nemažai viščiukų, manė užaugins, – užteks ir patiems, ir vaikams bei anūkams su proanūkiais. Skaityti daugiau »

Liepos 11-oji – Širvintų orų rekordams skirta diena?

Semiamas vanduo iš Savivaldybės rūmų rūsio.

Semiamas vanduo iš Savivaldybės rūmų rūsio.

Lietuvos hidrometeorologinės tarnybos duomenimis, 1986 metų liepos 11 dieną Širvintose buvo užfiksuotas žemiausias liepos mėnesio oro temperatūros rekordas – 0,9 Celsijaus laipsnių. Šis faktas pateko į tarnybos sudarytą ekstremalių reiškinių sąrašą.

Prireikė lygiai 31 metų, kad mūsų mieste vėl būtų prabilta apie galimą rekordą. 2017 metų liepos 11-ąją prapliupusi liūtis su kruša ir perkūnija tiesiogine ta žodžio prasme paskandino rajoną. Tikslus skaičius, kiek šįkart ant mūsų galvų buvo išpilta vandens, greičiausiai taip ir liks nežinomas, mat Širvintos yra vienas iš kelių šalies miestų, kur nėra orų stebėjimo stoties. Artimiausia mums tokia yra Liukonyse – ten prie Širvintos upės nuo 1993 metų veikia vandens matavimo stotis. Joje atliekami ir meteorologiniai stebėjimai. Tačiau nuo Širvintų iki šios stoties tiesia linija – 18 km.

Kalbėdama apie liepos 11-osios liūtis, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nurodė didesnes vietoves, kur atliekami tokie stebėjimai. Skaityti daugiau »

Jau dygsta „šiliukai“

Borisas Sockis

Borisas Sockis

Liepos 12-ąją ištikimasis „Širvintų krašto“ skaitytojas ir pagalbininkas Borisas Sockis susiruošė grybauti. Kaip dažnai būdavo, pasirinko Bartkuškio mišką („Žaliąją“). Sako, norėjęs po antradienį praūžusio lietaus miške pailsėti, pasigrožėti gamta, pakvėpuoti vaiskiu, tyru oru. O jei pasiseks – ir šį tą krepšyje parsivežti.

Borisas sako pasirinkęs voveraičių, ūmėdžių. Nustebo jau radęs rudakepurių aksombaravykių, žmonių dar vadinamų „šilbaravykiais“, „šiliukais“, „gudukais“, „machavykais“.

Bet tikrasis laimikis laukė jau pasukus automobilio link: po egle Borisas pamatė raudonikį. Ne patį didžiausią, kurį yra radęs, bet šįmet – kol kas didžiausią, sveriantį beveik kilogramą. Šalia augo mažesnis. Įsidėjęs juos į krepšį patikėjo – grybų pietums tikrai pakaks. Skaityti daugiau »

Meškos artėja prie Širvintų

Pastaruoju metu vis dažniau meškos užsuka į Lietuvą... (delfi.lt nuotr.)

Pastaruoju metu vis dažniau meškos užsuka į Lietuvą... (delfi.lt nuotr.)

Panašu, po Lietuvą šleivojančios meškos stebina vis mažiau ir mažiau. Neseniai šalies žiniasklaida pranešė, kad, ko gero, netyčia iš Baltarusijos užklydusi meška pastebėta Trakų apylinkėse, naujausias įvykis apie šį žvėrį atplaukė iš Lietuvos-Baltarusijos pasienio. Skaityti daugiau »

Pirmieji raudonviršiai!

Nelengva „prasikalti“, bet pavyko...

Nelengva „prasikalti“, bet pavyko...

Norėtume pasidžiaugti pirmaisiais grybais šiais metais. J. Rabazausko sodyboje (Motiejūnų II k.) pirmasis raudonviršis išdygo birželio 14 d. Šiemet grybų dygimas gana vėlyvas, nes buvo tokių metų, kai pirmuosius raudonviršius rinkdavome gegužės paskutinę savaitę arba pirmomis birželio dienomis.  Skaityti daugiau »

Pasaulinė vandens diena Širvintų lopšelyje-darželyje „Saulutė“

Renginio akimirka

Renginio akimirka

Kovo 22-ąją, minėdamas Pasaulinę vandens dieną, Širvintų vaikų lopšelis-darželis „Saulutė“ organizavo sveikatingumo rytmetį „Vanduo – vaistas, kuris nieko nekainuoja“. Jau ketvirtus metus skiriamas ypatingas dėmesys šiai dienai, kurios tikslas: skatinti sąmoningą požiūrį į vandenį ir jo didžiulę svarbą kiekvienam iš mūsų. Žmogui vanduo reikalingas taip, kaip oras ir maistas.

Renginio metu vaikai, auklėtojos ir bendruomenė žiūrėjo skaidres, susipažino su vandens svarba, sužinojo, kodėl organizmui reikia vandens, kas atsitinka, jei organizme vandens trūksta, kiek jo reikia išgerti? Daugelis mano, kad, geriant arbatą, kavą, sultis, organizmui pakanka skysčių, bet iš tikrųjų taip nėra. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja išgerti 8 stiklines vandens per parą.  Skaityti daugiau »

Sportiniai balandžiai suviliojo savo protu ir ištikimybe

Sportinis balandis Gedimino Žilinsko rankose jaučiasi saugus.

Sportinis balandis Gedimino Žilinsko rankose jaučiasi saugus.

Bagaslaviškyje gyvenantis Gediminas Žilinskas rajone žinomas savo bityno geros kokybės produktais: medumi, pikiu, vašku ir bičių duonele. Tačiau mažai kas žino, jog bitininkas turi dar vieną pomėgį, galima sakyti, aistrą, – beveik visą savo laisvalaikį skiria… balandžiams. Gražiai savo rankomis sumeistrautoje balandinėje nenustygsta savo vietose keliasdešimt žvitrių paukščių. Balandžiai, skirtingai nei bitės, jokios naudos neduoda, tačiau apie juos Gediminas gali kalbėti valandų valandas…

- Kuo anksčiau pradėjote domėtis – bitėmis ar balandžiais?

- Balandžiai yra ta „liga“, kuria užsikrečiau dar vaikystėje. Gyvendamas Vilniuje, Žvėryne, dar besimokydamas antroje klasėje, įsigijau balandžių ir juos laikiau daugiaaukščio namo balkone. Skaityti daugiau »

„Veseliotojai“ buvo užsukę į Anciūnus

Štai tokius pėdsakus, kurių ilgis dažnai viršija 10 cm, sniege palieka vilkai. A. Gaidamavičiaus nuotr.

Štai tokius pėdsakus, kurių ilgis dažnai viršija 10 cm, sniege palieka vilkai. A. Gaidamavičiaus nuotr.

Kaip jau esame rašę, sausio 12 dieną Panevėžio rajone nuo taiklaus šūvio krito vilkas, buvęs šešiasdešimtasis, kurį Aplinkos ministerija leido sumedžioti šį medžioklės sezoną. Tokiam skaičiui vilkų sumedžioti neprireikė nė trijų mėnesių. Tiesa, tarp šešiasdešimties vilkų buvo penki, kurie sumedžioti ne visai pagal įprastą tvarką: trys buvo nušauti pagal Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą naudoti saugomas rūšis, o du rasti partrenkti automobilio.

Iki Naujųjų Širvintų rajonui buvo skirtas specialus 1 vilko limitas, tačiau pas mus pilkiai taiklių šūvių išvengė ir per likusias dvylika dienų po Naujųjų.

„Širvintų kraštas“ rašė, kad, nepaisant to, jog nuo 2014-ųjų rudens rajone vilkų nebuvo sumedžiota, jie rajone jaučiasi palyginti jaukiai ir krečia eibes. Vietos gyventojai redakciją tikino, kad vilkai papjovė kelis šunelius ir kates Paspėriuose, Bartkuškyje, apie tai reportažą parengė ir parodė ir vienas televizijos kanalų. Skaityti daugiau »

Bijai vilko – neik į … Paspėrius

Pernai rašėme, kad 2016 metų gegužės 15-ąją Taučiulių kaime vilkai papjovė Jono Čaikausko veisiamus 24 danielius, 3 danieliai dingo (Sigito Gatavecko nuotr.). Nuo tos vietos iki Paspėrių, kur dabar pjaunami šunys, yra vos 6 km. Panašus atstumas fiksuojamas ir nuo Šeipūnų iki tos vietos Pociūniškio miške, kur 2014-ųjų lapkritį buvo mirtinai partrenktas vilkas. Šeipūnuose 2015 metų rugsėjo 5-ąją buvo papjautos 3 ožkos ir 3 avys.

Pernai rašėme, kad 2016 metų gegužės 15-ąją Taučiulių kaime vilkai papjovė Jono Čaikausko veisiamus 24 danielius, 3 danieliai dingo (Sigito Gatavecko nuotr.). Nuo tos vietos iki Paspėrių, kur dabar pjaunami šunys, yra vos 6 km. Panašus atstumas fiksuojamas ir nuo Šeipūnų iki tos vietos Pociūniškio miške, kur 2014-ųjų lapkritį buvo mirtinai partrenktas vilkas. Šeipūnuose 2015 metų rugsėjo 5-ąją buvo papjautos 3 ožkos ir 3 avys.

Prieš mėnesį pasidalijome prielaida, kad, ko gero, mūsų rajone vilkai tapo gudresni. Pagrindo taip manyti tikrai yra – Aplinkos ministerijos duomenimis, paskutinį kartą vilkas Širvintų rajone buvo sumedžiotas 2014 metų lapkričio 29 dieną. Tiesa, šio vilko sumedžiotu vadinti nelabai išeina, mat jis Gelvonų seniūnijoje, Pociūniškio miške, buvo suvažinėtas. Skaityti daugiau »

Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimas nutraukiamas

Sutartis pasirašyta

Sutartis pasirašyta

Gruodžio 15 d. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA) pasirašė sutartį su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) dėl Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimo projekto. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.

Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje saugomos neišrūšiuotos ir neapdorotos trumpaamžės ir ilgaamžės radioaktyviosios atliekos. Atlikus išsamų saugos vertinimą buvo nustatyta, kad žemės paviršiuje įrengti inžineriniai barjerai negali užtikrinti ilgalaikės saugos nuo radionuklidų sklaidos, todėl radioaktyviųjų atliekų saugykla negali būti pertvarkyta į atliekyną. Be to, netoliese saugyklos yra Bartkuškio telmologininis draustinis ir Kernavės kultūrinis rezervatas (UNESCO pasaulio paveldo objektas). Skaityti daugiau »

Savivaldybės naujienos

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Už kokią pinigų sumą paprastai per vieną kartą priduodate taros?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama
  
Statistika
Dabar svetainėje: 9 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.