Gamta

Pasaulinė vandens diena Širvintų lopšelyje-darželyje „Saulutė“

Renginio akimirka

Renginio akimirka

Kovo 22-ąją, minėdamas Pasaulinę vandens dieną, Širvintų vaikų lopšelis-darželis „Saulutė“ organizavo sveikatingumo rytmetį „Vanduo – vaistas, kuris nieko nekainuoja“. Jau ketvirtus metus skiriamas ypatingas dėmesys šiai dienai, kurios tikslas: skatinti sąmoningą požiūrį į vandenį ir jo didžiulę svarbą kiekvienam iš mūsų. Žmogui vanduo reikalingas taip, kaip oras ir maistas.

Renginio metu vaikai, auklėtojos ir bendruomenė žiūrėjo skaidres, susipažino su vandens svarba, sužinojo, kodėl organizmui reikia vandens, kas atsitinka, jei organizme vandens trūksta, kiek jo reikia išgerti? Daugelis mano, kad, geriant arbatą, kavą, sultis, organizmui pakanka skysčių, bet iš tikrųjų taip nėra. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja išgerti 8 stiklines vandens per parą.  Skaityti daugiau »

Sportiniai balandžiai suviliojo savo protu ir ištikimybe

Sportinis balandis Gedimino Žilinsko rankose jaučiasi saugus.

Sportinis balandis Gedimino Žilinsko rankose jaučiasi saugus.

Bagaslaviškyje gyvenantis Gediminas Žilinskas rajone žinomas savo bityno geros kokybės produktais: medumi, pikiu, vašku ir bičių duonele. Tačiau mažai kas žino, jog bitininkas turi dar vieną pomėgį, galima sakyti, aistrą, – beveik visą savo laisvalaikį skiria… balandžiams. Gražiai savo rankomis sumeistrautoje balandinėje nenustygsta savo vietose keliasdešimt žvitrių paukščių. Balandžiai, skirtingai nei bitės, jokios naudos neduoda, tačiau apie juos Gediminas gali kalbėti valandų valandas…

- Kuo anksčiau pradėjote domėtis – bitėmis ar balandžiais?

- Balandžiai yra ta „liga“, kuria užsikrečiau dar vaikystėje. Gyvendamas Vilniuje, Žvėryne, dar besimokydamas antroje klasėje, įsigijau balandžių ir juos laikiau daugiaaukščio namo balkone. Skaityti daugiau »

„Veseliotojai“ buvo užsukę į Anciūnus

Štai tokius pėdsakus, kurių ilgis dažnai viršija 10 cm, sniege palieka vilkai. A. Gaidamavičiaus nuotr.

Štai tokius pėdsakus, kurių ilgis dažnai viršija 10 cm, sniege palieka vilkai. A. Gaidamavičiaus nuotr.

Kaip jau esame rašę, sausio 12 dieną Panevėžio rajone nuo taiklaus šūvio krito vilkas, buvęs šešiasdešimtasis, kurį Aplinkos ministerija leido sumedžioti šį medžioklės sezoną. Tokiam skaičiui vilkų sumedžioti neprireikė nė trijų mėnesių. Tiesa, tarp šešiasdešimties vilkų buvo penki, kurie sumedžioti ne visai pagal įprastą tvarką: trys buvo nušauti pagal Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą naudoti saugomas rūšis, o du rasti partrenkti automobilio.

Iki Naujųjų Širvintų rajonui buvo skirtas specialus 1 vilko limitas, tačiau pas mus pilkiai taiklių šūvių išvengė ir per likusias dvylika dienų po Naujųjų.

„Širvintų kraštas“ rašė, kad, nepaisant to, jog nuo 2014-ųjų rudens rajone vilkų nebuvo sumedžiota, jie rajone jaučiasi palyginti jaukiai ir krečia eibes. Vietos gyventojai redakciją tikino, kad vilkai papjovė kelis šunelius ir kates Paspėriuose, Bartkuškyje, apie tai reportažą parengė ir parodė ir vienas televizijos kanalų. Skaityti daugiau »

Bijai vilko – neik į … Paspėrius

Pernai rašėme, kad 2016 metų gegužės 15-ąją Taučiulių kaime vilkai papjovė Jono Čaikausko veisiamus 24 danielius, 3 danieliai dingo (Sigito Gatavecko nuotr.). Nuo tos vietos iki Paspėrių, kur dabar pjaunami šunys, yra vos 6 km. Panašus atstumas fiksuojamas ir nuo Šeipūnų iki tos vietos Pociūniškio miške, kur 2014-ųjų lapkritį buvo mirtinai partrenktas vilkas. Šeipūnuose 2015 metų rugsėjo 5-ąją buvo papjautos 3 ožkos ir 3 avys.

Pernai rašėme, kad 2016 metų gegužės 15-ąją Taučiulių kaime vilkai papjovė Jono Čaikausko veisiamus 24 danielius, 3 danieliai dingo (Sigito Gatavecko nuotr.). Nuo tos vietos iki Paspėrių, kur dabar pjaunami šunys, yra vos 6 km. Panašus atstumas fiksuojamas ir nuo Šeipūnų iki tos vietos Pociūniškio miške, kur 2014-ųjų lapkritį buvo mirtinai partrenktas vilkas. Šeipūnuose 2015 metų rugsėjo 5-ąją buvo papjautos 3 ožkos ir 3 avys.

Prieš mėnesį pasidalijome prielaida, kad, ko gero, mūsų rajone vilkai tapo gudresni. Pagrindo taip manyti tikrai yra – Aplinkos ministerijos duomenimis, paskutinį kartą vilkas Širvintų rajone buvo sumedžiotas 2014 metų lapkričio 29 dieną. Tiesa, šio vilko sumedžiotu vadinti nelabai išeina, mat jis Gelvonų seniūnijoje, Pociūniškio miške, buvo suvažinėtas. Skaityti daugiau »

Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimas nutraukiamas

Sutartis pasirašyta

Sutartis pasirašyta

Gruodžio 15 d. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA) pasirašė sutartį su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) dėl Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimo projekto. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.

Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje saugomos neišrūšiuotos ir neapdorotos trumpaamžės ir ilgaamžės radioaktyviosios atliekos. Atlikus išsamų saugos vertinimą buvo nustatyta, kad žemės paviršiuje įrengti inžineriniai barjerai negali užtikrinti ilgalaikės saugos nuo radionuklidų sklaidos, todėl radioaktyviųjų atliekų saugykla negali būti pertvarkyta į atliekyną. Be to, netoliese saugyklos yra Bartkuškio telmologininis draustinis ir Kernavės kultūrinis rezervatas (UNESCO pasaulio paveldo objektas). Skaityti daugiau »

Bebrai seniai jau pasiekė Širvintų miestą…

Tai, kas kai kuriems skaitytojams pasirodys naujiena, geriausiu atveju tėra pavėlavusi naujiena. Praėjusią savaitę vaizdžiai patvirtinta, kad Širvintų „mariose“ plaukioja bebrai – netoli miesto palūdimio, greta Medžiotojų gatvės, pakrante vingiuojančiu poilsio taku vaikštinėjančių praeivių akis traukė šių „dailidžių“ nuverstas pakrantės medis. Negi praėjusio amžiaus viduryje į Lietuvą įvežti bebrai pasiekė tokią populiaciją, kad, ieškodami įsikurti tinkamų vietovių ir maisto šaltinių, jie nebevengia ne tik nedidelių gyvenviečių, bet ir miestų triukšmo? Skaityti daugiau »

Obuoliautojos…

Obuoliaujančios antys Širvintose...

Obuoliaujančios antys Širvintose...

Gausiu obuolių derliumi džiaugiasi ne tik žmonės. Progos pasimėgauti vitaminingu maistu nepraleidžia ir viename iš Beržės upelio tvenkinukų (priešais Pradinę mokyklą) įsikūrusios antys. Skaityti daugiau »

Nudžiugino svaiginamo kvapo žiedas

Širvintiškę Aldoną Smailienę nustebino ir nudžiugino kvapiosios dracenos žiedas...

Širvintiškę Aldoną Smailienę nustebino ir nudžiugino kvapiosios dracenos žiedas...

Kai prieš kelerius metus širvintiškė Aldona Smailienė dovanų gavo mažytį vazonėlį su nedideliu augaliuku, nė nepasidomėjo, kaip jis vadinasi. Laistė, tręšė, prižiūrėjo, kaip ir visas kitas vazonines gėles. Augalas stiebėsi, suvešėjo, o šiemet moteris pastebėjo, kad pradėjo krauti žiedą. Nekantriai laukė, kas gi čia bus, koks žiedas nudžiugins. Prieš keletą dienų visas grožis išsiskleidė ir… pakvipo.

- Kvapas malonus, bet gana aštrus, teko net kambario duris uždaryti, – sako Aldona. – O žiedynas tikrai nuostabus, kas į svečius užsuka, grožisi. Įdomu, kokia čia gėlė?

Tai – kvapioji dracena, lelijinių šeimos augalas. Didesnės dracenos labai panašios į palmes, jukas bei kordilinas, tačiau jos nėra giminingos. Gentyje yra apie 50 rūšių. Savaime auga Afrikos ir Azijos tropikuose bei subtropikuose. Kvapioji dracena tropinėje Afrikoje užauga iki 6 m ir aukštesnė. Lapai tamsiai žali, iki 80 cm ilgio, senų augalų susitelkę tik stiebo viršūnėje. Žiedai nedideli, balti ar rausvi, labai kvapūs, žiedynai gausiažiedžiai. Beje, stiprų, svaigų kvapą žiedai skleidžia vakarais ir naktį, o dieną kvepiančiosios dracenos žiedai „miega“. Skaityti daugiau »

Oranžinis „kalmaras“

Pranas Cesiūnas sakė, kad tokią didelę morką užagino pirmąsyk.

Pranas Cesiūnas sakė, kad tokią didelę morką užaugino pirmąsyk.

Nors šįmet ne vienas daržininkas aimanuoja, kad prastai užaugo morkos, Širvintų miesto J. Janonio gatvės gyventojas Pranas Ciesiūnas su jais nesutinka:

- Kabaldos kaime, sūnaus Gintauto darže, buvo pasodintas nedidelis galiukas morkų. Grįždama iš Vilniaus, žmona sostinės Autobusų stotyje nusipirko sėklų, tarp jų – ir morkų. Pasėjome. Užaugo daug ir labai gražių. Iš tokio mažo plotelio prikasėme 6 tinklinius maišus morkų. Nekalbu apie tas, kur valgėm ir dar netilpo į tuos maišus.

Širvintiškis pasidžiaugė, kad daugelis morkų – stambios, nemažai užaugo net iki 25-30 cm ilgio. Saldžios. Pasitaikė ir išsišakojusių. O viena ypač nustebino. Skaityti daugiau »

Bulvės atsidėkoja savo augintojams

Antano Ančerevičiaus užauginta bulvė.

Antano Ančerevičiaus užauginta bulvė.

Šiandien gal jau pamiršome, kad nuo 1992-ųjų net aštuonerius metus didžiausios Lietuvoje užaugintos bulvės titulas priklausė Širvintų rajonui. Tuomet Robertas Liutkevičius iš Aleksandravos vienkiemio užaugino 1,525 kg bulvę, kuri buvo 23,5 cm ilgio, o storiausioje vietoje – 49 cm apimties. 2000-aisiais Klaipėdos rajono gyventojos užauginta bulvė širvintiškę viršijo 289 g, nors ilgesnė buvo vos 1 mm. Tiesa, storiausioje vietoje jos apimtis siekė 62 cm. Pastarasis rekordas išsilaikė ilgiau – 12 metų, kol 2012-aisiais Prienuose esančioje Kalnų sodų bendrijoje užaugo 1,640 kg bulvė.

Kad Širvintų rajono žemės tinka bulvėms augti, šįmet įsitikino keli rajono gyventojai. Štai širvintiškis Antanas Ančerevičius į redakciją atnešė 868 g sveriančią bulvę, kuri išaugo Širvintėlių gatvėje esančiame darže. Skaityti daugiau »

Savivaldybės naujienos

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Ar jums buvo įsisiurbusi erkė?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama
  
Statistika
Dabar svetainėje: 8 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.