Gegužės 15-oji – Steigiamojo Seimo susirinkimo diena

Pulgis Lumbis. 1920 m. Nuotr. iš Viliaus Kavaliausko kolekcijos

1920-ųjų balandžio 14-15 dienomis įvykus Steigiamojo Seimo rinkimams, tų metų gegužės 15 d. išrinktas Steigiamasis Seimas paskelbė rezoliuciją. Taip valstybė buvo pripažinta teisiškai.

Rinkimuose negalėjo dalyvauti kariuomenė, esanti „demarkacijos linijoje“, o balsuoti galėję kariškiai privalėjo būti sukakę 17 metų. Didžioji dalis dabartinio Širvintų krašto per rinkimus į Steigiamąjį Seimą buvo priskirta VI rinkimų apygardai, o tuomet lenkų okupuotas Vilniaus miestas, rytinė dabartinio Širvintų rajono dalis, taip pat Švenčionių kraštas buvo priskirti VII (Vilniaus) rinkimų apygardai. Tačiau dėl lenkų okupacijos priešo užimtuose regionuose rinkimai neįvyko.

Išrinkta 112 Steigiamojo Seimo narių. Jais tapo ir Panevėžio rinkimų apygardoje išrinktas 25 metų Petras Jočys, Šiaulių apskrities viršininko padėjėjas, ir kariškis Pulgis Limbis (Fulgencijus Lumbė). Lietuvių krikščionių-demokratų partijos, Ūkininkų, Darbininkų, Moterų ir Pavasarininkų sąjungos sąraše pastarasis buvo įrašytas penktuoju ir pristatytas kaip 28 metų karininkas iš Artilerijos pulko.

Lumbio pavardės tarp išvakarėse paskelbtų Steigiamojo Seimo narių nebuvo. Pulgis Lumbis Steigiamojo Seimo nariu tapo tik nuo 1922 metų liepos 25-osios (tądien Steigiamajame Seime nutrūko prof. Kazimiero Stepono Šaulio įgaliojimai, kurių jis atsisakė pats) ir juo išbuvo kiek daugiau nei tris mėnesius, iki 1922 metų lapkričio 13-osios.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 10 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top