Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Namas Širvintose, Vilnaius g., kur veikė pirmasis miestelyje knygynas.

Šaltiniai užsimena, kad pirmuosius knygynus dabartinėje rajono teritorijoje bandyta steigti netrukus po lietuviškos spaudos draudimo atšaukimo.

Čikagoje leistame Amerikos lietuvių laikraštyje „Lietuva“ 1908 metų sausio 31 dienos numeryje žinutėje „Iš Musninkų, Vilniaus apskr.“ rašyta:

„Buvo jau daug žinių, kad gubernatoriai neleidžią knygynų sankrovų steigti. Štai dar viena žinutė. P. Simforijona Davolytė, lietuvė, vasario 18 d. 1906 m. buvo padavusi prašymą, kad jai leistų užsiimti knygų prekyba Musninkuose ir Boguslaviškiuose. Ištisus metus neturėjo jokio atsakymo. Pasiteiravusi gubernatoriaus rastinėje, gavo pakvietimą paduoti prašymą iš naujo. Padavė. Ir vėl nieko. Rudeniop gavo vėl tokį pat pakvietimą. Padavė trečią kartą, ir štai galų gale susilaukė … neleidimo. Geras biurokratų būdo vaizdelis“.

Skelbiama, kad Širvintose knygynas pradėjo veikti 1964 metais, tad šįmet jis mini savo veiklos 60-metį.

Kaip savo kraštotyriniame darbe „Pro debesų plyšį į Širvintas pažvelgus“ yra nurodęs Alfonsas Balsevičius, iki 1974 metų knygynas veikė Vilniaus gatvėje, ties sankryža su dabartine Mindaugo gatve. Tai dabartinis Vilniaus gatvės 46-asis namas, kuriame paskui buvo įrengti butai (žr. nuotr.).

1973-1974 metais nugriovus tuometinėje Komjaunimo gatvėje dar carinę Rusijos imperiją menantį senosios vaistinės pastatą, o taip pat gyvenamąjį namą, kuriame iki 1967 metų veikė vaikų darželis, šiuose sklypuose buvo pastatyti kultūros namai, t. y. dabartinis Širvintų kultūros centras su jame veikiančia biblioteka ir priestatu knygynui.

Istorija mini, kad pirmuoju Širvintų knygyno vedėju buvo V. Kamilevičius. Tuo pačiu metu knygyno filialas atsidarė Gelvonų miestelyje, kurio vedėja buvo Stasė Sapronaitė.

Abu knygynai priklausė Ukmergės grupinio knygyno direkcijai.

1983 metais pradėjo veikti knygyno filialas Musninkų miestelyje, kurio vedėja buvo Paulina Pečiulienė. Tačiau po kiek laiko Gelvonų ir Musninkų filialai buvo uždaryti, o Širvintų knygynas buvo prijungtas prie Vilniaus zonos jungtinio knygyno.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 3 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top