Rugpjūčio 6-oji – Byloto, Bylotės vardadienis

Vardas Bylotas ar moteriškas jo atitikmuo Bylotė kilęs iš senovės lietuvių ir reiškia „kalbantysis“ (lietuvių: byloti „kalbėti, tarti“ + -ot-). Tai ypač retas vardas, jei taip galima išsireikšti, nes per pastaruosius 130 metų nė vienam Lietuvoje gimusiam kūdikiui jis nebuvo suteiktas.

Galima būtų pagalvoti, kad Bylotas turi sąsajų su Širvintų krašte populiaria pavarde Bilotas, juo labiau kad tardami šią pavardę širvintiškiai mėgsta pailginti pirmąjį skiemenį. Kaip rašyta 2019 metais mūsų laikraštyje publikuotoje VĮ Registrų centro informacijoje, tuo metu Širvintų rajono savivaldybėje tarp populiariausių pavardžių buvo ir Bilotas.

Pažymėtina, kad rajone yra ir abu šalies kaimai, pavadinti Bilotais. Vienas jų yra Širvintų seniūnijoje, į vakarus nuo Gavėnių, kiti Bilotai yra Musninkų seniūnijoje, ties Kančiūnais, kairėje automagistralės Vilnius-Panevėžys pusėje.

Lietuvių kalbos žodyne yra žodis ‘bilotas’. Tačiau jis reiškia ne kalbantį žmogų, kaip nurodoma Byloto vardo kilmė, o … nelaimę, nelabąjį (žodyje bilotas kirčiuojant raidę o). Lietuviai anksčiau sakydavo: „Ar bilotas apsėdo, kad taip šalta?“, „Ar bilotas apsėdo, kad serga!“ ir pan. Tad galima daryti prielaidą, kad Bilotų kaimai taip pavadinti dėl kokių nors tuos žmones persekiojusių nelaimių, nuo to prilipo ir pavardės žmonėms.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugpjūčio 6 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top