Ar valstybė pamatys mažuosius?

Rajono vadovių susitikimas su Zibalų mokyklos bendruomene

Rajono vadovių susitikimas su Zibalų mokyklos bendruomene

„Mes norime dirbti, nenorime gyventi iš pašalpų,“ – tokius žodžius ašarą braukdama kalbėjo moteris susitikimo su rajono vadovėmis metu Zibalų pagrindinėje mokykloje. Jei mokykla bus uždaryta, vaikus teks vežti į Širvintas, darželinukus teks ir paimti, parvežti namo. Deja, ne vienam gyventojui suderinti vaikų nuvežimą ir pasiėmimą su darbu bus itin sudėtinga. Dabar, kai viskas šalia, vietoje – patogu. Kaimo žmonės pasitiki mokytojais, džiaugiasi ne tik ugdymu, bet ir kitomis paslaugomis, kurias teikia mokykla. Susirinkę zibališkiai dėkojo už mokykloje organizuojamą ikimokyklinį ugdymą, galimybę saugiai, arti namų, turėti vaikų darželį. 

Deja, valstybės pozicija dėl mažųjų mokyklų išlikimo yra gana aiški – konkretūs rodikliai, iš kurių svarbiausias – mokinių skaičius, nurodo aiškias ribas, kada mokykla gali gyvuoti. Mūsų rajone ties „išgyvenimo“ riba buvo trys pagrindinės mokyklos. Viena iš jų – Alionių, šiemet tapo Bartkuškio mokyklos-daugiafunkcio centro dalimi. Kitos dvi mokyklos – Zibaluose ir Bagaslaviškyje.

Susitikimas su mokyklos bendruomene buvo surengtas tam, kad žmonėms būtų paaiškintos galimos perspektyvos, kad būtų išgirstas kiekvienas balsas, kiekviena nuomonė. Susitikti su zibališkiais atvyko Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė, Administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė, Zibalų seniūno pareigas laikinai einantis Sigitas Bankauskas.

„Dedame visas pastangas, darome viską, ką leidžia įstatymai, kad išsaugotume mažąsias mokyklas. Džiaugėmės, kad šiuos mokslo metus pradėjome tik nežymiai pakeitę rajono mokyklų tinklo struktūrą. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija mato kitaip. O patvirtinti teisės aktai įpareigoja imtis veiksmų, kurie yra skaudūs mums visiems,“ – sakė merė Živilė Pinskuvienė.

Pasak merės, Vilniaus regiono plėtros taryboje, kuriai priklauso visi 8 Vilniaus apskrities merai, kiti atsakingi asmenys, ypatingas dėmesys skiriamas švietimo sistemos problemoms. Lapkričio 9 d. vykusiame Regiono plėtros tarybos posėdyje griežtų pastabų buvo išsakyta dėl 2014-2020 m. ES fondų investicijų Veiksmų programos Švietimo ir mokslo ministerijos administruojamų priemonių siektinų rodiklių, pagal kuriuos numatytos ES struktūrinių fondų lėšos. Visų mažesnių savivaldybių vadovai sutartinai tvirtino, kad šie rodikliai turi būti koreguojami, nes neužtikrina Veiksmų programoje numatytų tikslų įgyvendinimo. Aiškiau pasakius, pagal Švietimo ir mokslo ministerijos rengiamą tvarkos aprašą, į Europos Sąjungos paramą galėtų pretenduoti tik didžiųjų miestų mokyklos, kadangi nustatyti rodikliai mažiesiems rajonams yra neįmanomi pasiekti (pvz., parama gimnazijoms planuojama tik tuomet, jei jose mokosi ne mažiau nei 400 mokinių). „Visi supranta, kad tokio dydžio mokyklos gali būti tik didmiesčiuose. Taigi, galima manyti, kad Europos Sąjungos paramą planuojama skirti tik didiesiems. Negana to, kad valstybė nenumato išlaikyti mažųjų kaimo mokyklėlių, dar užkerta duris ir mūsų mastu didelėms mokykloms gauti paramą. Juk, pavyzdžiui, net didžiausioje Širvintų rajono – Lauryno Stuokos-Gucevičiaus – gimnazijoje iki numatomo rodiklio trūksta 39 mokinių,“ – sako Ž. Pinskuvienė.

„Savivaldybė tarsi ir yra šeimininkė, tačiau be pinigų ir be įrankių,“ – dėsto Administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė. Svarbu, kad žmonės suprastų, jog šie sprendimai Savivaldybei yra „nuleidžiami“ iš aukštai, t.y. Vyriausybės, Seimo. Vietos valdžia daro viską, kas įmanoma, – garsiai kalba, rašo oficialius raštus apie problemas, kurios skaudžios visam kraštui.

Susirinkę moksleivių tėvai kėlė jiems svarbias problemas dėl netinkamo autobusų grafiko. Deja, 2006 metais, Savivaldybei vadovaujant merui Vytui Šimonėliui, pasirašyta koncesijos sutartis su Autobusų parku buvo didžiulis nesusipratimas. Dėl nuomininko, UAB „Autovelda“, abejingumo, sumažėjus maršrutų, jų periodiškumui, dabar kenčia daugelis mūsų rajono gyventojų.

Zibalų mokykloje susirinkusieji dalijosi savo mintimis: „Pernai susimušus vaikams buvome užpulti visų įmanomų televizijų. O kai mokyklai iš tiesų iškilo išlikimo klausimas, nebeliko nei tų vaikų „gynėjų“, nei žurnalistų,“ – sakė susirinkę žmonės, dėkodami mokyklos vadovei Sigitai Kaminskienei, kad rūpinasi jų vaikais, rajono vadovėms, kad atvyko išgirsti ir atvirai pasikalbėti.

Merė Živilė Pinskuvienė ir administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė Vilniaus regiono plėtros tarybos posėdyje, kuriame buvo svarstomos švietimo sistemos problemos

Merė Živilė Pinskuvienė ir administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė Vilniaus regiono plėtros tarybos posėdyje, kuriame buvo svarstomos švietimo sistemos problemos

Praėjusią savaitę Administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė dalyvavo susitikime su Švietimo ir mokslo ministerijos kancleriu Tomu Daukantu, kuriame kartu su visų Vilniaus regiono savivaldybių atstovais pateikė pastabas ne tik dėl rengiamo tvarkos aprašo ir minėtų rodiklių, bet ir kalbėjo apie mūsų rajono mokyklų problemas.

Belieka tikėtis, kad į pareikštas pastabas bus įsiklausyta. Juk ir miestui, ir provincijai reikia dirbančių žmonių, laimingų šeimų, daugiau gimstančių vaikų.

„Širvintų krašto“ informacija
Švenčionių rajono savivaldybės ir Zibalų pagrindinės mokyklos nuotraukos

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

14 Atsakymų į “Ar valstybė pamatys mažuosius?”

  1. be pykcio parašė:

    reikėtų vaikus leisti į mokyklas nuo 6 metų ir vidurinis išsilavinimas būtų 10 klasių, be to jau pirmokas skiria kur 1, o kur 5, o mūsų mokyklose vaikai paverčiami neišmanėliais vos ne debiliukais, nes mokslo žinios vertinamos pupomis, saulutėmis, šypsenėlėmis, nu jau gana tyčiotis su tokia vertinimo sistema, nes ir patys tie pirmokai sako, kad jie turi matyti pažymį, o ne pupas, nes jie pilnai tą skiria, bet mokymo programa ydingai grūda jiems tas pupas, kada pagaliau vaikus vertinsime normaliais pažymiais ir nesityčiosit? nuo 8-os klasės turėtų būti mokymo programoje ir profesinis orientavimas, pvz.,
    vairuotojo, siuvėjo, kirpėjo, batsiuvio ir t.t.

  2. Na taip parašė:

    Jūsų baseiną reikėjo seniai uždaryti, kur čia matyta, kad pramogos įstaiga reikia daug metų dotuoti. o ,mokyklas nors ir mažas išsaugoti.

  3. altanti parašė:

    Mokyklas jau seniai reikejo uzdaryti ar bent pridaryti. Ar tai normalu, kai klaseje yra po 2 vaikus .

  4. Reikia stebėti parašė:

    Kai pinskuvienė pradėjo kalbėti, kad ši valdžia nesiskolino, iš karto po šių kalbų paėmė nemažą paskolą. Jei pinskuvienė kalba, kad nori išsaugoti kaimo mokyklas vadinasi neužilgo jas uždarinės. Stebėsime, ar pasitvirtins šios įžvalgos?

  5. forsta parašė:

    Ana valdzia uzdare akuserini skyriu, nes moterys vaiku negimde, sita valdzia uzdarys mokyklas, nes taevai vaiku neveda i mokyklas. Spekit kas kaltas???? Ot ir neatspejot. Sikart ne mere. O kalti vyrai, kad vaiku nera.

  6. Nėra parašė:

    Pagrindė bėda, mažėja gimstamumas. Nėra vaiku, kaip gali issilaikyti mokykla? Gerbemieji nesibarkyte, nekurkite sensaciju! Eikit vaiku gaminti tada ir isliks mokyklos.

  7. Dar parašė:

    pamatysit tikrą tos moters veidą ir norą padėti žmonėms.

  8. Anonimas parašė:

    Manau, kad jei iki šiol nesugebėta uždaryti, tai dabar bus sunkiau tai padaryti. Valstiečiai prieš kaimo mokyklų uždarymą.

  9. ne pagal ta parašė:

    Geriausia vertinti pagal opozicijos laikrastukuose pilamo purvo doze ir smeizto porcija.

  10. Būkite budrūs parašė:

    Ji masiškai mažina išlaidas kaimuose ir dabina miestą. Taip nori užsitarnauti miestiečių palankumą busimuose rinkimuose. Kaimo žmonės, nebukite kvaili, neklausykite jos demagogijos skleidžiamos jos pačios laikraštyje, vertinkite valdžią ne pagal tai ką ji sako ar rašo savo laikraštyje, bet pagal tai ką padarė gero jūsų kaime.

  11. xxxxx parašė:

    Jei mokyklas uždaris, tai bus tikras kaimo žmonių naikinimas. Siaubas iki ko daeisim.

  12. Nieko gero parašė:

    Jei merė pradėjo kalbeti apie kaimo mokyklas vadinasi žada jas uždarineti. Dabar visuokiais viešaisiais ryšiais ir kaltinat centrinę valdžią ruošiama visuomenė tokiam žingsniui. Aš jos gudrumus jau perkandau.

  13. Geriau parašė:

    investuokite į mokyklinius autobusiukus, kad pro vaiko namus važiuotų ne vieną kartą po pamokų, o kelis, kad vaikai galėtų lankyti būrelius mokyklose, mokytųsi meno ar sporto mokykloje papildomai. Stiprinkit didesnes mokyklas, nes ten vaikams geriau. Taip išloš savivaldybė, bus sutaupyta lėšų didelių plotų išlaikymui, vaikai, nes galės ir turės galimybių mieste įvairiam ugdymuisi.

  14. Yra galimybė išsaugoti parašė:

    Savivaldybė turi galimybių išlaikyti mažasias kaimo mokyklas, tik reikia šiek tiek prisidėti savo lėšomis. Nešvaistykite pinigų prabangos dalykams tada liks ir mokyklėlėms. Jo labiau, kad valstiečiai pasisakė prieš kaimo mokyklų uždarymą. Beje be rajono tarybos sprendimo nei viena mokykla nebuvo uždaryta. Ir jai dabar nepriimsite tokio sprendimo mokyklos išliks, viskas jūsų rankose. Aš suprantu, kad jums maloniau leisti pinigus šventėsms, baseinams, gėlėms, bet mokyklos kaimo paskutiniai šviesuliai, jie jums turėtų rūpėti.

Comments are closed.

scroll to top