Paminėję Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą dvidešimtmetį, pasitinkame šią savaitę startuojančius Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimus ir referendumą dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo, t. y. mūsų šalies pilietybės išsaugojimo ir jo netekimo.
Antradienį savivaldybėse prasideda balsavimas iš anksto. Tai tris dienas, iki ketvirtadienio imtinai, bus galima padaryti nuo 7 iki 20 valandos ir Širvintų rajono savivaldybėje.
Gegužės 8-10 dienomis balsavimas vyks ir specialiuose punktuose, kurių mūsų rajono savivaldybėje šįkart yra keturi. Tai 24 rinkėjus užregistravęs VšĮ Širvintų rajono savivaldybės sveikatos centras, 36 rinkėjus užregistravęs Labdaros ir paramos fondas Širvintų parapijos globos namai, 45 rinkėjus užregistravęs Širvintų rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centras ir 30 rinkėjų užregistravę VšĮ „Senjorų diskoteka“ (Bartkuškio senelių namai) .
Šįmet rengiamas privalomasis referendumas dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo nebus pirmas bandymas spręsti pilietybės likimą. Prieš 5 metus taip pat buvo surengtas panašus referendumas, tik kiek kitaip suformuluotas: referendumu dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo ir referendumas dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo. Tačiau 2019-aisiais irgi kartu su Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų pirmuoju turu vykęs referendumas patyrė nesėkmę. Nors į rinkimus atėjo per 53 proc. rinkėjų sąrašuose įrašytų balsavimo teisę turinčių piliečių, iš jų mažiau kaip 74 proc. padavė galiojančius biuletenius, pasakydami pakeitimui TAIP. O tai reiškė, kad gautas mažiau kaip pusės sąrašuose esančių rinkėjų pritarimas. Nors Referendumas laikomas įvykusiu, jo klausimas klausimas nepriimtas.
Tuomet Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje iš registruotų 14 060 rinkėjų į referendumą atėjo vos per pusę (50,72 proc.), o pakeitimui pritariančių balsų gauta dar mažiau, nei šalyje, tik 68,97 proc. Biuletenių su NE dalis (31,03 proc.) buvo viena didžiausių šalyje ir 5 proc. viršijo šalies vidurkį. Labiau tam pasipriešinę Lietuvoje buvo tik ignaliniečiai, kur NE buvo rastas 31,23 proc. nuo galiojančių biuletenių.
Lyginant tik mūsų rajono rinkėjus, labiausiai tam Konstitucijos straipsnio pakeitimui pasipriešinta Alionių rinkimų apylinkėje, kur NE pažymėtas 43,14 proc. nuo galiojančių biuletenių. Didesnis kaip 36 proc. neigiamas pasisakymas konstatuotas Gelvonų, Bartkuškio ir Anciūnų rinkimų apylinkėse, o labiausiai tam pritarė daugiau kaip po 77 proc. galiojančių biuletenių TAIP pažymėję Alekniškio ir Medžiukų rinkėjai.
Prieš praėjusį referendumą, kuris įvyko, bet dėl rezultatų pakeitimui nebuvo pritarta, labiausiai dėl to nusivylusiais save laikė užsienio šalyse gyvenantys lietuviai, turintys galimybę gauti ir tų šalių pilietybę. Kažkuria prasme tokius jų lūkesčius sukėlė ypač aktyviai su emigrantais dirbantys liberalių pažiūrų politikai, kurių nemaža dalis vėliau subūrė Laisvės partiją, o 2020 metų rinkimuose į Seimą jų lyderė Aušrinė Armonaitė laimėjo mandatą vienamandatėje Pasaulio lietuvių apygardoje.
Dabar sutinkama, kad referendumo sėkmę lems ir komunikacija. Kad žmonės ateis į referendumą, kuris vyks kartu su Prezidento rinkimų pirmu turu, beveik neabejojama, tačiau viską lems, kiek jų pasakys TAIP. Konstitucijos 12 str. pakeitimo šalininkai neriasi iš kailio suagituoti kuo daugiau balsuotojų. Tačiau, kaip parodė nesenas įvykis, kartais gali padaryti meškos paslaugą.
Tikrą šoką visuomenėje sukėlė neseniai Laisvės partijos paskelbta agitacija dalyvauti referendume, kur galimai pasinaudota kompiuterinio žaidimo „Sims“ kadras – į kompiuterio ekraną įjunkusi mamytė tiek prikaustyta kažkokio „tiktoko“ ar „telegramo“, kad net nemato, jog jos kūdikis vystykluose guli ant grindų ir … liepsnoja. „Žinai kas dar dega? Dvigubos pilietybės klausimas. Registruokis dabar“ – socialinio tinklo paskyroje ragina Laisvės partija. Kad ši iliustracija tiesiogiai susijusi su raginimu negelbėti degančio kūdikio, paaiškina, kaip galima suprasti, neraštingai pateikti į kažkokį gamtos peizažą žiūrinčios moters žodžiai: ne dabar mielasis, mamytė registruojasi referendumui dėl pilietybės išsaugojimo.
Įdomu, ar mamytė taip pat atsidėtų registracijai dėl balsavimo, jei peleninėje smilktų suktinė su kvaišalais, ką Laisvės partija ir jos deleguota teisingumo ministrė nuolat siūlo dekriminalizuoti. Ją turbūt čiuptų pirmiausia, kad dykai neprapultų salsvas dūmas.
Jei kada nors būtų inicijuotas panašus referendumas, jam, ko gero, būtų pasirinktas vaizdelis su maniaku ir jo prievartaujama auka, o užrašas, pavyzdžiui, skelbtų: dar minutę pagyvenk, tavo žagintojas registruojasi referendumui dėl kanapių legalizavimo.
Kilus skandalui, socialinė reklama buvo pašalinta, o pati Laisvės partija pasirinko tylėjimo taktiką, tik ironiškai leptelėjo: „Gesiname gaisrus“.
Gintaras Bielskis
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 3 d. laikraščio numeryje.