1920 metų sausio 31 dieną Ukmergės apskrityje, Pabaisko valsčiaus Žvygonių kaime, gimė Kanados lietuvių poetas Balys Rukša. 1926 metais su tėvais persikėlė gyventi į Širvintas, kur Jonas (g. 1895) ir Marija (g. 1890) Rukšos už 80 tūkst. litų nusipirko Kalnalaukio dvarą, prie Širvintos upės pastatė hidroelektrinę.
Balys buvo antrasis Rukšų sūnus iš septynių užaugusių. O Rukšoms iš viso gimė net vienuolika sūnų! Mokėsi Širvintų vidurinėje mokykloje, ją baigęs – Ukmergės gimnazijoje, studijavo Vytauto Didžiojo universitete, paskui Viurcburgo (Vokietija) universitete.
Dar būdamas septynerių Balys Širvintose parašė pirmąjį savo eilėraštį. Kai Širvintų vidurinė mokykla gavo kvietimą dalyvauti Lietuvos radijo programoje su mokyklos choro dainomis ir mokinių kūryba, Balys sukūrė eilėraštį apie Lietuvos praeitį ir jį parodė mokytojams. Perskaitę, jie buvo nustebinti kūrinio brandumu. Eilės buvo perskaitytos per radiją.
Besimokydamas Ukmergės gimnazijoje, Balys nusiuntė savo eilių į to meto moksleivių laikraščius, kurie išspausdino. Kas mėnesį Lietuvos kultūros draugijos leistam almanachui „Kultūra“ nusiuntė eilėraštį „Poniai N.“. 1939 metų 12-ajame numeryje „Kultūra“ išspausdino šį eilėraštį, matyt, įkvėptą gimnazisto meilės vyresnei moteriai.
Artėjant antrajai sovietų okupacijai, 1944 m. Balys Rukša kartu su broliais Jonu ir Stasiu pasitraukė į Vakarus, 1947 metais atvyko į Kanadą. Po metų apsigyveno Toronte, kur 32 metus išdirbo traktorių ir kombainų gamykloje, beveik visą laiką gamyklos gaminius išvežiodamas užsakovams.
Gyvendamas emigracijoje, Balys Rukša Toronte išleido du savo eilėraščių rinkinius: „Žemės rankose“ (1950 m.) ir „Ugnies pardavėjas“ (1952 m.). Taip pat pasirodė rinkinėliai „Žalioji girtuoklystė“, „Magas ir melagis“, o 1978 metais LTSR „Vagos“ leidykla išleido jo eilėraščių rinktinę „Žemė sapnuoja mane“.
Mirė Balys Rukša 2003 metų rugsėjį.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 27 d. laikraščio numeryje.