Giedresnės nuotaikos palinkėjimas turėtų išspręsti problemas?

Ieškoti informacijos internete tampa daugiau nei įprasta: ne veltui, 2011 metais buvo paskelbta, kad Lietuva turi sparčiausią plačiajuosčio interneto greitį pasaulyje.

Tie, kas turi galimybę naudotis interneto prieiga, pirmieji sužino visas naujienas ir randa jiems aktualią informaciją. Internetas dažnai naudojamas kaip duomenų saugykla ir vienas iš pagrindinių informacijos šaltinių. Tiesa, kokybiškos interneto svetainės nėra pigios: grubiai skaičiuojant net ir paprasčiausia internetinė svetainė gali kainuoti apie kelis tūkstančius litų, sudėtingesnės – net ir dešimtis tūkstančių.

Kitaip sakant, investicijos internetiniams portalas yra didelės. Natūralu, kad norima, jog jos kuo greičiau atsipirktų. Ne išimtis ir savivaldybių institucijų administruojamos internetinės svetainės. Tačiau jų pagrindinis prioritetas yra ne pelnas, o informacijos sklaida: „Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms apraše“ teigiama, kad pagrindinis tikslas yra sudaryti visuomenei sąlygas gauti internetu visą viešą informaciją apie savivaldybių institucijas ir jų funkcijas.

Kai kurios savivaldybėms tokie reikalavimai, tikriausiai, tik formalumas: jų internetinėse svetainėse yra visos reikiamos skiltys, tačiau informacijos paieška yra sudėtinga, o naujienos atnaujinamos ne pagal gyventojų poreikius. Matyt, tarp tokių savivaldybių būtų galima įvardinti ir Širvintų.

Problemas pirmieji (ir vieninteliai?) pastebi gyventojai

Štai prieš keletą dienų į „Širvintų krašto“ redakciją atskriejo įdomus susirašinėjimas tarp eilinio rajono gyventojo Jono ir Administracijos direktorės Elenos Davidavičienės.

Jonas į direktorę kreipėsi norėdamas išreikšti savo nepasitenkinimą dėl Savivaldybės tinklapyje neatnaujinamos informacijos. Tai širvintiškis pastebėjo norėdamas surasti pasikeitusias vandens kainas. Iš Jono laiško rajono valdžiai (čia ir toliau citatos yra neredaguotos):

„…pora pastebėjimų apie darbo organizavimą ir informaciją. Laimingi miestiečiai džiaugiasi nuo 07.01 pakeltomis vandens kainomis. Panašu, kad savivaldybės tarnautojai tik rankeles sugebėjo pakilnoti, nes: 1. Atsivertęs savivaldybės puslapį tarifų nerandu. Paieška rodo tūkstančius įrašų, o ne reikiamą informaciją. „Google“ pagalba randu vietą, kuri turėtų man pagelbėti. <…> O varge, ten NET 2011 pirmo pusmečio kainos. Labai aktualu 2013-tais!“

„<…>Nesistebiu, kad per paskutinius kelis metus mieste nieko nenuveikta, nes ką jau kalbėt apie realius darbus, jei savivaldybės „specialistai“ net klaviatūros spaudyt nesugeba. Tad imituojam veikimą ir jei kas kur: „pasibėdojam“, kaip nėra pinigų.“

Nors kandus ir ironiškas laiškas, atspindi tam tikras Savivaldybės internetinio puslapio tendencijas, matyt, E. Davidavičienei iškeltų problemų nesureikšmino. Jonas gavo lakonišką atsakymą apie tai, kad „internetinio puslapio turiniui, jo išdėstymui yra nustatyti reikalavimai, o informacijos trūkumas internetiniame puslapyje yra dėl šiuo metu atsiradusio darbuotojų trūkumo.“

Administracijos direktorė nepamiršo ir „Širvintų krašto“. Savo laiške ji priminė, kad informacija apie vandens tarifus buvo skelbta spaudoje. Pasak jos, „apie geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo tarifus buvo skelbta du kartus ir vietinėje spaudoje – laikraštyje „Širvintų kraštas“ šių metų birželio 5 dienos leidinio 10 puslapyje ir birželio 22 dienos leidinio taip pat 10 puslapyje. Labai apgailestaujame, kad tokiai svarbiai informacijai patalpinti vietinis laikraštis neranda vietos pirmuose puslapiuose“.

Nors ne paslaptis, kad Savivaldybė, kaip reklamos davėja, pati renkasi į kokius, pirmuosius ar reklaminius, puslapius nori talpinti informaciją. Matyt, jei jau taip norima pakeisti situaciją, reikia ne apgailestauti, o imtis konkrečių veiksmų.

E. Davidavičienė Jonui palinkėjo giedresnės nuotaikos ir atsisveikino. Esą jokios problemos čia kaip ir nėra.

Tačiau Jonui tokio palinkėjimo neužteko ir jis nusiuntė dar vieną laišką (citatos neredaguotos):

„Man, kaip ir kitiems miesto gyventojams, atsiprašymų nereikia. Man reikia realaus savivaldybės darbo. Kadangi minėtas kainos klausimas nepajudinamoje interneto svetainėje priskirtas Infrastruktūros skyriui, negi niekas iš jame dirbančių per 2 m. nesugebėjo pastebėti pasenusios informacijos? Tebūnie pats meras ją keičia. Nors tokiu būdu galėčiau įvertinti jo darbą.“

Pasak širvintiškio, kitą dieną po laiško išsiuntimo su juo susisiekė Savivaldybės atstovė, kuri turėjo pasakyti konkrečius vandens tarifus. Esą ir tie buvo pasakyti be PMV.

Kol kas dar neaišku, kokios atsakymo sulauks Jonas, tačiau matyti, kad bent jau dabar problemas įžvelgia tik širvintiškis, o ne valdžios atstovai.

Piktintis yra dėl ko

E. Davidavičienės minėtuose reikalavimuose savivaldybių internetiniams puslapiams daug dėmesio skiriama pačiai svetainės struktūrai: kokie skyriai ir poskyriai yra privalomi. Visus juos Širvintų savivaldybės internetinė svetainė kaip ir atitinka, tačiau ar to pakanka?

Tuose pačiuose reikalavimuose rašoma: „Ji (informacija) turi būti atnaujinama pagal keitimosi periodiškumą.“ Kitaip sakant, vos tik pakitus informacijai, keičiasi ir internetinė svetainė. Žinoma, ir vandens tarifai.

Tai galioja ir mero darbotvarkei, nors ji dažniausiai pildoma atbuline data, tad jei nori sužinoti, ką meras veikia šiandien, gali ir nusivilti – informaciją rasti sunku. Kad ir dabar: meras liepos 24-ąją turėjo grįžti iš atostogų, tačiau naujienų apie jo darbotvarkę nėra iki rugpjūčio septintosios.

Taip pat neskelbiama, kas pavaduoja seniūnus per jų atostogas. Gyventojai tuomet susiduria su nemenkomis bėdomis, nes seniūnus pavaduoja gretimų seniūnijų atstovai, tad vietiniams gyventojams gana sunku susigaudyti, kur, kada ir kas dirba. Paieškoję informacijos internete, nieko naujo jie nepeša, nes čia jos paprasčiausiai nėra.

Žinoma, internetinio puslapio tvarkymas reikalauja lėšų, tačiau tai yra valstybės priskirta funkciją, kurią privalu vykdyti. E. Davidavičienės teigimu, šiuo metu trūksta darbuotojų galinčių tvarkyti internetinį puslapį. Tačiau ar nebūtų galima apmokyti kelių Savivaldybės darbuotojų, kad jie sugebėtų keisti informaciją? Juk kasmet skiriamos lėšos administracijos darbuotojų tobulinimui. Gal bent po kompiuterinių žinių seminarų matytųsi reali mokymų nauda?

Statistika gerėja. Bet ar pakankamai greitai?

Europos tarpdisciplininių tyrimų institutas kasmet vykdo tyrimą „Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainių atitikimas bendriesiems reikalavimams“. Tyrimo metu „valstybinės“ interneto svetainės yra nagrinėjamos įvairiais rakursais: pavyzdžiui, ženklinimas, platinama informacija ir pan. Į tyrimą, žinoma, įtrauktas ir Širvintų rajonas.

2011 metais vertintos tik dvi svetainės – Savivaldybės ir Širvintų apylinkės teismo. 2012 metų ataskaitoje jau minimos ir dar kelios įstaigos: Pirminės sveikatos priežiūros centras, Socialinių paslaugų centras bei Švietimo centras.

Tiesa, nė vienas iš minėtų įstaigų portalų taip ir nesurinko maksimalaus, šimto balų įvertinimo. Remiantis Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainių atitikimo bendriesiems reikalavimams 2012 m. tyrimo duomenimis, daugiausiai „pasiekė“ Savivaldybės tinklalapis, kuris surinko 89,9 procentus (2011 m. – 85,7).

Dvejus metus iš eilės analizuotas Širvintų apeliacinio teismo tinklalapis taip pat pagerino rezultatus – nuo 30,8 iki 37. Vis dėlto, mažiausias tyrimų rezultatas Širvintose „priklauso“ būtent šiai įstaigai.

Socialinių paslaugų centro internetinė svetainė buvo įvertinta vos 38,9 balais, Švietimo centro – 44,4, o PSPC – 47,4.

Matyti, kad įvertinimai nėra labai aukšti, tačiau kasmet gerėja. Gal verta tikėtis, kad ir Savivaldybės internetinis puslapis taps labiau funkcionalus, o ne vien atitinkantis biurokratines normas?

Vis dėto, kol valdžios atstovai nepripažins, kad gyventojams internetinėje svetainėje skelbiamos kelerių metų senumo informacijos iš tiesų nepakanka, situacija, matyt, nepasikeis. Ir jokie giedresnės nuotaikos linkėjimai čia nepadės.

Pabaigai

Sutapimas, ar ne, bet vos kelios dienos po širvintiškio laiškų Savivaldybei tinklalapis atsinaujino: atsirado daugiau informacijos, administracijos darbotvarkės. Tik ar ne viskas sudėta atbuline data?

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

5 Atsakymai į “Giedresnės nuotaikos palinkėjimas turėtų išspręsti problemas?”

  1. Aitu parašė:

    Now we know who the selsbine one is here. Great post!

  2. Ekaterina parašė:

    I’m out of league here. Too much brain power on diypsal!

  3. baba parašė:

    100 gramu

  4. Diedukas-babai parašė:

    Išlenk čierkelę,pagerės.

  5. baba parašė:

    bloga nuo tu atsirasinejimu.

Comments are closed.

scroll to top