Didelis progresas – taisykles pažeidžiame estetiškiau

Nuo 2022 metų rugsėjo 1-osios galiojanti Širvintų rajono aplinkos tvarkymo ir švaros taisyklių redakcija numato keliasdešimt įvairiausių draudimų, tarp jų ir draudimą tvirtinti skelbimus ar kitokias nuorodas ant medžių, stulpų, pastatų ir statinių bei kitose šiam tikslui nenumatytose vietose (25.43 p.). Prie panašios veiklos draudimų galima priskirti ir draudimą rašinėti, braižyti, piešti ar terlioti ant pastatų, tvorų ir kitų statinių, išskyrus Savivaldybės nustatytas vietas (25.44 p.).

Buvo laikai, kai ranka rašyti skelbimukai apie parduodamą sekciją ar į namus pristatomas bulves būdavo klijuojami ant stulpų, parduotuvių, daugiabučių laiptinių durų. Vėjyje plevendavo įkirptos juostelės su telefonais, o tą juostelę nusiplėšęs asmuo vėliau sukdavo galvą, kokią paslaugą galima gauti paskambinus tuo telefonu. Pamažu tai pavyko išgyvendinti mieste ir kaimiškose vietovėse įrengus tam skirtas skelbimų lentas. Pasidairius po rajoną gerai matyti, kad žmonės jomis naudojasi, vadinasi, rajono ir seniūnijų darbuotojų pastangos bei tam skirtos lėšos nenuėjo veltui. Tik blogai tai, kad pamažu besiskelbiantiems asmenims tų lentų kažkodėl nebepakanka, todėl jie persikelia ant netoliese esančių stulpų, kelio ženklų, kurie yra kažkieno nuosavybė, tad klijavimą ant jos galima prilyginti skelbimo užklijavimui ant kaimyno tvoros.

Taip besielgiantys žmonės pirmiausia yra nekultūringi, nevalyvi ir įpratę aplink save dergti paršai, nors jų klijuojami skelbimai nė iš tolo nebeprimena iš mokyklinio sąsiuvinio išplėšto lapelio ir drebančia ranka pabarstytų raidžių ir skaičių, kai neraštingai sudėliotame pranešime sunku suprasti, ar čia skaičius 3, ar 8. Pamačius kai kuriuos dabar klijuojamus skelbimus akivaizdu, kad į tai buvo įdėta daugiau lėšų, o tuos skelbimus ant ilgalaikio ir lipnaus pagrindo kūrė reklamos dėsnius išmanantys specialistai. Galbūt todėl šie spalvingi, iš toliau matomi skelbimai ypač pastebimi, užklijuoti ant kelio ženklų, stulpų. Jų kartais galima rasti prie prekybos centrų, prie kitų parduotuvių, prie Širvintų turgavietės.

Pati tokio skelbimo forma ir pasirinkta technologija rodo, kad gaminta jau nusprendus, kaip bus daroma. Sakyti, kad tai daro iš kitur atvažiavę ir mūsų tvarkos nežinantys asmenys nėra pagrindo, nes tokie draudimai nėra sugalvoti tik mūsų ir taikomi tik pas mus, Širvintų rajone. Tai iš tipinių taisyklių paimti ir savaip suredaguoti draudimai, kurių galima rasti be išimties visose šalies savivaldybėse. Tad atvažiuojantiems prekiautojams ar paslaugų teikėjams tokie draudimai puikiai žinomi.

Kas klijuoja tuos skelbimus įtarti nesunku. Juk niekas neinvestuos lėšų ir laiko, kad reklamuotų kito žmogaus verslą. Vadinasi, tie skelbimai atsiranda kontaktuose nurodomų asmenų ar verslo subjektų iniciatyva. Kadangi minėtas Širvintų rajono aplinkos tvarkymo ir švaros taisyklių 25.43 p. dar ir numato, jog „asmuo, atsakingas už skelbime nurodytą veiklą, privalo užtikrinti, kad skelbimai nebūtų platinami šiam tikslui nenumatytose vietose“, patraukti pažeidėją atsakomybėn vienas juokas.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite balandžio 26 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top