Iš Astravo atominės elektrinės pasklidus radiacijai, jodo preparatų tabletes turėtų gerti ir širvintiškiai

Astravo atominė elektrinė

Kai pernai Širvintų ligoninėje buvo filmuojami šįmet ekranus pasiekusio HBO serialo apie avarijos Černobilio atominėje elektrinėje siužetai, mažai kas galvojo, jog nuo fantazijos iki realybės – keli žingsniai. Gali būti, kad įvykus rimtai avarijai Baltarusijoje baigiamoje statyti Astravo atominėje elektrinėje, įvykius Širvintose seks jau ne kūrybinio, o dokumentinio filmo kūrėjų kameros.

Kaip pranešta praėjusią savaitę, branduolinis kuras į baigiamą statyti Astravo atominę elektrinę dar neatvežtas, o Lietuva jau derasi su Austrijos gamintoju dėl 4 mln. vienetų jodo preparato įsigijimo. Mūsų šalis ketina beveik už milijoną eurų įsigyti tabletes dar anksčiau, nei bus atidaryta atominė elektrinė Baltarusijoje.

Skelbiama, kad Austrijos gamintojai net sutiko sumažinti pakuotes, o finansavimas gali būti skirtas iš kitų metų biudžeto. Premjeras Saulius Skvernelis praėjusį trečiadienį po Vyriausybės posėdžio teigė, kad galbūt bus randami ir kiti finansavimo šaltiniai, tačiau bet kokiu atveju tabletės bus perkamos.

Tiesa, tabletės bus išdalytos ne visiems, o tik tiems gyventojams, kurie įsikūrę iki 100 kilometrų spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės. Jiems bus išdalinti 4 milijonai tablečių. Nors dažnai akcentuojama, kad į šį ruožą patenka Vilnius, „kurio esą nereikės evakuoti, jei sprogtų atominė elektrinė Baltarusijoje“, 100 km spindulys aprėpia daug didesnę teritoriją. Į ją patenka visas Širvintų rajonas: nuo mūsų miesto iki Astravo atominės elektrinės – lygiai 80 km, o 100 km tiesioji linija jau siekia mūsų rajono ribą su kaimyniniu Jonavos rajonu. Googlemaps matavimų duomenimis, arčiausiai Astravo atominės elektrinės yra pietiniai rajono pakraščiai – štai nuo Medžiukų gyvenvietės iki ten tėra vos 65,5 km.

Kaip skelbiama, iš Austrijos ketinamos pirkti tabletės būtų išdalytos gyventojams, kiekvienam suaugusiajam tektų po dvi tabletes, vaikams – po vieną. Tai paaiškėjo sveikatos apsaugos viceministrui Algirdui Šešelgiui Seime pristačius artimiausius pasirengimo planus galimam incidentui Astravo atominėje elektrinėje. Jodo tabletės padeda mažinti radiacijos kaupimąsi skydliaukėje. Jos yra dalijamos ir Vakarų šalių gyventojams, kurie patenka į atominių elektrinių veikimo zonas. „Žinodami Astravo atominės statybų grafiką, mes dar pernai analizavome jodo preparato poreikį. Nors statybos vėluoja, tačiau jau šiandien esame pasirengę įsigyti jodo preparatą“, – sakė viceministras.

Pasak jo, „per mėnesį ar pusantro“ jau gali būti įsigytas reikiamas kiekis jodo tablečių. Paskaičiuota, kad tam reikės beveik milijono eurų, sakė viceministras. Tabletės galioja penkerius metus, o po to gamintojas gali pratęsti jų galiojimą neribotam laikui.

Tiesa, išdalyti tabletes gali būti sudėtinga dėl to, kad šioje Lietuvos teritorijoje gyvena ir lietuviškai silpnai suprantantys žmonės. Žadama, kad kiekvienam bus paaiškinta jo kalba, kada reiktų vartoti tas tabletes.

Baltarusija pirmąjį reaktorių žada paleisti šių metų rudenį, tačiau gali būti, kad atidarymo data vėl bus nukelta.

Anot Vyriausybės kanceliarijos Grėsmių valdymo ir krizių prevencijos biuro patarėjo Aurimo Lauciaus, Lietuvos pozicija išdalinti jodo tabletes visiems, gyvenantiems 100 kilometrų atstumu nuo elektrinės, yra gan griežta pozicija. Net Baltarusijoje tokios tabletės bus dalijamos gyvenantiems 30 kilometrų atstumu, Belgijoje dalijamos gyvenantiems 20 kilometrų, Suomijoje – vos 5.

Jodo tabletes vartoti reikės nebent tuo atveju, jei bus tokia rekomendacija. Jas reikės turėti su savimi. Užsimenama, kad pirmieji perspėjimai apie incidentą Astravo atominėje elektrinėje turėtų būti paskelbti per valandą, o gyventojai apie tai informuojami sirenos signalais, žinutėmis į telefoną, per LRT radiją ar televiziją.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda teigė, kad pirmas dalykas, kurį gyventojai turėtų daryti sužinoję apie avariją Astrave, – likti viduje. Tik sužinojus apie avariją jokiu būdu nereikėtų skubėti evakuotis, nes užterštumas lauke būtų didesnis nei viduje.

Išvedus tiesę, nuo Astravo AE už 100 km jau yra Širvintų-Jonavos rajonų sankirta. Paspauskite padidinti.

Lietuvos institucijos yra apskaičiavusios, kad visapusiškam pasirengimui reikėtų 600 mln. eurų. Lietuvoje taip pat planuoja surengti pratybas.

Atominė elektrinė Astrave statoma apie 50 kilometrų nuo Vilniaus ir mažiau nei 30 kilometrų nuo Lietuvos sienos. Pasienyje su Baltarusija bus įrengtas telefono stotelių tinklas. Jų iš viso bus 43, ir jos turės sureaguoti į radiacinio fono padidėjimą. Hidrometeorologijos tarnyba teigia, kad pasienyje su Baltarusija nėra orus stebinčios stoties, jei radioaktyvus debesis atslinks greitai – nebus suspėta į tai sureaguoti.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top