NVSC ragina apsaugoti save ir visuomenę – neatidėlioti skiepų nuo vakcinomis valdomų ligų

Paskutinę balandžio savaitę kasmet minima Europos imunizacijos savaitė, kurios metu siekiama didinti visuomenės supratimą apie imunizacijos svarbą užkrečiamųjų ligų prevencijai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Širvintų skyriaus specialistai primena, kad norint jaustis saugiems dėl užkrečiamųjų ligų, reikalingas kolektyvinis imunitetas. Tam kasmet turėtų būti paskiepijama 90–95 proc. vaikų. Lietuvoje šis tikslas buvo pasiektas iki 2010 m., tačiau vėliau paskiepytųjų skaičiai ėmė mažėti. Svarbu atminti, kad laiku nepaskiepijus vaikų nuo vakcinomis valdomų ligų, pavojus kyla ne tik jų sveikatai, tačiau ir su jais bendraujantiems asmenims.

Širvintose tymų skiepijimo apimtys – nepakankamos

Didžiausią susirūpinimą kelia skiepijimo nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės aprėptys, kurios jau trečius metus iš eilės nesiekia 90 proc. 2023 m. Lietuvoje šia vakcina 7-erių metų vaikų paskiepyta mažiau nei 2022 m. (skiepijimų apimtys siekė 85,72 proc. šios amžiaus grupės vaikų). Širvintų rajone 2023 m. skiepijimo tymų, epideminio parotito ir raudonukės vakcina 7-erių metų amžiaus vaikų grupėje apimtys siekė tik 80,71 proc., o 2022 m. šis rodiklis buvo didesnis – 87,97 proc. NVSC duomenimis, šiemet Lietuvoje (iki balandžio 12 d,) jau užregistruota 19 tymų atvejų, pernai per visus metus jų buvo tik 3 (2020 m. Lietuvoje užregistruoti 2 tymų atvejai, 2021 ir 2022 m. tymų atvejų Lietuvoje nebuvo registruota). Širvintų rajone paskutiniai tymų atvejai buvo registruoti 2019 m.

Primename, kad informacija apie skiepais valdomas užkrečiamąsias ligas teikiama skiepų kabinetuose, taip pat išsamią informaciją suteiks šeimos gydytojai. Todėl, jeigu vaikas dėl kokios nors priežasties nebuvo paskiepytas, tėvai ar globėjai raginami kreiptis į šeimos gydytoją, kuris sudarys individualų skiepijimų planą, atsižvelgdamas į šiuo metu galiojantį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, amžių bei kitas aplinkybes.

Siekdama užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų ir kontroliuoti šių ligų plitimą visuomenėje, Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2024–2028 metams, pagal kurią jau nuo 2024 m. rugsėjo mėn. 50–55 metų asmenys galės valstybės lėšomis pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, o nuo 2024–2025 m. gripo sezono į rizikos grupių, kurios skiepijamos nuo gripo valstybės lėšomis, sąrašą įtraukti ir 2–7 metų vaikai. Įgyvendinant 2024–2028 m. imunoprofilaktikos programą bus ir toliau svarstomas naujų vakcinų įtraukimas į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

NVSC Vilniaus departamento Širvintų skyriaus specialistai ragina tėvus neatidėti skiepų ir laiku paskiepyti vaikus pagal patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, o vaikams, kurie dėl įvairiausių priežasčių liko nepaskiepyti, turi būti sudaromi individualūs skiepijimo planai. Norint pagerinti skiepijimų apimtis Lietuvoje, apsaugoti save ir kitus nuo pavojingų skiepais valdomų užkrečiamųjų ligų, reikalingas bendras visuomenės susitelkimas.

NVSC inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top