Žaliųjų atliekų tvarkymo niuansai

Kelionei į Ukmergės rajoną paruoštos žaliosios atliekos. Ten jos priimamos nemokamai.

Kelionei į Ukmergės rajoną paruoštos žaliosios atliekos. Ten jos priimamos nemokamai.

Artėjant žiemai, daugelis skuba sutvarkyti aplinką, prieš Vėlines – artimųjų kapus. Betvarkant, žinoma, atsiranda įvairiausių šiukšlių, tarp jų – lapai, žolės. Kitaip sakant – žaliosios atliekos, kurių mesti į paprastus konteinerius negalima.

Kapinėse – savos taisyklės

Vis dėlto, pasirodo, kad į konteinerius mesti žaliąsias atliekas draudžiama tik privačių namų gyventojams. Pavyzdžiui, tvarkantiems kapines ši taisyklė tiesiog negalioja: žaliosios atliekos metamos kartu su kitomis.

Tai patvirtino ir Širvintų rajone atliekas tvarkančios įmonės „Ecoservice“ atstovė Edita Zabarauskienė: „Šiuo metu kapinėse renkamos mišrios kapinių atliekos (lapai, žolės, žemės, žvakių, stiklo likučiai ir pan.). Lapų ir žolių kapinių lankytojai neatskiria.“

Ji taip pat priminė, kad nustatyto dažnio, kada reiktų išvežti kapinių konteinerius, nėra. Šiukšlės kapinėse išvežamos pagal seniūnų užsakymus, todėl konkretus grafikas nesudarytas (nors Savivaldybės ekologė Aurelija Kiseliūtė teigė, jog „išvežamos pagal su atliekų vežėju suderintą grafiką“.).

Vis dėlto, ką daryti su tais, kurie šiukšles meta tiesiai per kapinių tvorą, – neaišku. Atliekų tvarkymo taisyklėse nėra apibrėžta, kad „Ecoservice“ darbuotojai turi surinkti atliekas ir iš patvorių – jų pareiga ištuštinti konteinerius. Žinia, niekas daugiau, nei jiems priklauso, daryti nenori. Tad, tikėtina, kad žaliosios atliekos už tvoros dažnu atveju „kompostuosis“ tiesiog vietoje.

Išeitimi galbūt galėtų tapti žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė, kurią jau kelerius metus žada steigti UAB „VAATC“.

Aikštelės dar teks palaukti… neribotą laiką?

Šiuo metu Lietuvoje iš viso yra įrengtos 34 kompostavimo aikštelės.

2010 m. gruodžio 28 d. pasirašyta senų sąvartynų uždarymo, žaliųjų atliekų kompostavimo ir didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių įrengimo Širvintų, Švenčionių, Ukmergės ir Vilniaus rajonuose sutartis tarp UAB ,,VAATC” ir jungtinės veiklos pagrindu veikiančių UAB „Laugina“ ir UAB „Statovita“.

Dar šių metų sausio mėnesį Nacionalinė sveikatos priežiūros laboratorija parengė UAB „VAATC“ Žaliųjų atliekų ir didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės Širvintų rajone poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitą.

Prieš trejus metus administracijos direktorė Elena Davidavičienė interviu „Širvintų kraštui“ teigė, kad „Atlikus viešųjų pirkimų procedūras ir parinkus rangovą darbams atlikti bei numatytai įrangai nupirkti, projektas bus įgyvendintas per 24 mėnesius. Tikslus projekto įgyvendinimo laikotarpis bus numatytas projekto įgyvendinimo sutartyje, t.y., kai bus skirta finansinė parama.“

Gaila, kad šiemet Savivaldybė apie projekto eigą atsakyti taip ir negalėjo.

Savivaldybės ekologė Aurelija Kiseliūtė, paklausta, ar rajone yra įrengta kompostavimo aikštelė, o jei ne – kada planuojama tokią įsirengti, buvo gana kategoriška: „Širvintose kompostavimo aikštelės nėra ir ji nebus įrengiama.“

Ar toks atsakymas turėtų reikšti, kad Savivaldybės atstovai nelabai žino, kokia veikla užsiima rajonui svarbias sutartis pasirašiusios įmonės?

Po kelių dienų, patikslinus klausimus, buvo gautas štai toks atsakymas: „Aikštelių įrengimas yra UAB „VAATC“ atsakomybė, todėl klausimai buvo persiųsti įmonės specialistams. Savivaldybės žiniomis, yra išduotas leidimas minėtos aikštelės statybos darbams vykdyti.“ Esą ne Savivaldybės reikalas, kada aikštelė turėtų atsirasti, jei jau atsakomybė perkelta „VAATC“…

Į pateiktus klausimus UAB „VAATC“ taip pat dar neatsakė.

Mieste surinktos žaliosios atliekos keliauja į Ukmergės rajoną

Šiuo metu mieste surinktas žaliąsias atliekas tvarko Širvintų komunalinis ūkis. Pasak įmonės direktoriaus Dangero Pečiulio, atliekos išvežamos maždaug du kartus per savaitę.

Anksčiau jos už tam tikrą mokestį buvo vežamos į Medžiukus. Dabar žaliosios atliekos keliauja į Ukmergės rajone veikiančią dumblo saugyklą.

„Ten vežti žaliąsias atliekas mes netgi privalome, nes perduodant dumblą yra privalu perduoti ir žaliąsias atliekas. Tonai dumblo būtinos kelios tonos žaliųjų atliekų. Jei jų pritrūktų – tektų pirkti iš kitur. Vežti žaliąsias atliekas į Ukmergės rajoną kainuoja tiek pat, kiek kainuodavo ir Medžiukuose, nes į dumblo saugyklą atliekos priimamos nemokamai, lėšų reikia tik kurui,“ – teigė D. Pečiulis.

Pasak direktoriaus, priekabos niekada nevežamos tuščios – sukabinamos dvi, dažniausiai dengtos. Traktorius su žaliosiomis atliekomis iš Širvintų išvažiuoja apie šeštą valandą ryto, o devintą jau būna grįžęs.

„Gali nutikti ir taip, kad įrengus žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę, mokestis bus didesnis, tad pigiau bus ir toliau vežti į Ukmergės rajoną,“ – svarstė D. Pečiulis.

Kompostavimo dėžes siūloma įsigyti ne tik privačių namų savininkams, bet ir daugiabučių gyventojams.

Kompostavimo dėžes siūloma įsigyti ne tik privačių namų savininkams, bet ir daugiabučių gyventojams.

Privačių namų savininkai turi rūpintis patys

Daugiausiai problemų kyla tiems gyventojams, kurie gyvena privačiuose namuose. Žaliąsias atliekas draudžiama maišyti su buitinėmis ir patariama jas kompostuoti patiems. Taip pat už papildomą mokestį galima užsisakyti jų išvežimo paslaugą.

Nusprendus kompostuoti savarankiškai, visų pirma reikia žinoti kelis svarbius aspektus. Pavyzdžiui, kompostuoti negalima skerdienos atliekų, mėsos ir žuvies gabaliukų, virtų daržovių. „Ecoservice“ tinklalapyje rašoma, kad nepatariama kompostuoti ir piktžolių su sėklomis, nes jos gali išlikti subrendusiame komposte ir užteršti dirvą, kurioje jis naudojamas.

Aplinkos apsaugos ministerijos atstovė Daiva Kazlauskienė portalui 15min.lt teigė, kad į konteinerius neturėtų patekti ne tik lapai ir žolės, bet ir salotos, bananų žievės ar bulvių lupenos. Tad gyventojai ir šias atliekas turėtų kompostuoti.

Pasak departamento atstovės, Aplinkos apsaugos ministerija planuoja individualių namų savininkams išdalinti daugiau nei pusantro šimto tūkstančių kompostavimo dėžių. Pagal kokius kriterijus bus dalinami konteineriai kol kas neskelbiama.

Tiesa, „apdovanoti“ kompostavimo dėžėmis žadama ne tik individualių namų savininkus, bet ir daugiabučių gyventojus: ketinama ir juos mokyti kompostavimo subtilybių. Tikėtina, kad šios naujovės į Širvintas atkeliaus dar negreitai. Juk ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės laukiame jau daugiau nei trejus metus…

Tinkamai kompostuojant procesas užtrunka iki pusantrų metų. Kompostuojamą masę reikia vartyti, prižiūrėti temperatūrą, apsaugoti nuo infekcijų. Kitaip sakant, kompostavimas reikalauja papildomų žmogaus laiko ir jėgų sąnaudų. Tinkamai viską atlikus, įmanoma gauti aukštos klasės trąšas.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Žaliųjų atliekų tvarkymo niuansai"

  1. oi parašė:

    Kiek zinau siai aikstelei buvo skirti pinigai ir vyko konkursas,bet laimejusi imone bankrutavo ir pinigeliai tiu,tiu…

Comments are closed.

scroll to top