Po šimtmečio ūkiai susmulkėjo

Jonas Pinskus ir Živilė Pinskuvienė aplankė sostinėje protestuojančius žemdirbius. Nuotr. iš Jono Pinskaus paskyros tinkle „Facebook“

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šių metų pradžioje Lietuvoje buvo registruoti 87 837 ūkininkų ūkiai, iš jų 1601 – Širvintų rajone. Mūsiškiai ūkiai dirba daugiau kaip 14,5 tūkst. ha žemės, iš kurių beveik 12,3 tūkst. ha yra žemės ūkio paskirties. Vidutinis ūkio dydis Širvintų rajone vos viršija 9 ha ir yra gerokai mažesnis už Lietuvos vidurkį (15,51 ha).

Šie skaičiai, žinoma, popieriniai, nes dalis ūkių nebeegzistuoja, jų žemė perleista kitiems ar realiai nenaudojama žemės ūkio reikmėms.

Nuo 2019-ųjų pabaigos, kai Lietuvos žemės ūkiui ėmė vadovauti Šimonytės ministrų kabineto atstovas, Širvintų rajone žlugo daugiau kaip 450 ūkių. Kai kurių jų žemę perėmė likusieji, nes nuo tada vidutinio ūkio dydis rajone išaugo beveik 1,6 ha.

Pagal santykinai nedidelį vidutinio ūkio plotą aišku, kad rajone nedaug stambių ūkių. Nėra nė vieno didesnio kaip 300 ha ūkio, o didesnių kaip 200 ha – tik 3. Palyginimui, tarpukariu atliktas žemės surašymas parodė, kad dabartinėje rajono teritorijoje (Širvintų, Musninkų ir Gelvonų valsčiuose) buvo 4 ūkiai, didesni kaip 200 ha.

Beveik pusė šiandieninių rajono ūkių (705 iš 1601) yra nuo 1 iki 5 ha dydžio.

Valdžiai neleidus ūkininkams į Vilnių važiuoti magistraliniais keliais, šiems teko rinktis regionuose vingiuojančius aplinkelius, kur susidurta su įvairiomis kliūtimis, remontuojamais tiltais, prasta kelio danga. Nemažos traktorių kolonos traukė ir per mūsų rajoną. Nuotraukoje – iš protesto sostinėje į namus per Musninkus grįžtantys Šilalės rajono ūkininkai. Jų šiame rajone priskaičiuojama maždaug antra tiek, kiek mūsų rajone, o ir ūkiai ten stambesni.
Linos D.-N. nuotr.

Vien tik per 2023 metus Širvintų rajone buvo pradėtas 41 ūkio išregistravimas, 72 ūkiai buvo išregistruoti, o 169 ūkiai – neatnaujinti.

Beveik trečdalis (518) Širvintų rajono savivaldybėje įregistruotų ūkių šiandien specializuojasi augalininkystėje, 906 ūkiai užsiima mišria veikla, o 148 – gyvulininkyste. Kitoje veikloje specializuojasi mažiau nei 30 rajone dar veikiančių žemdirbių ūkių.

Tik 292 ūkininkai rajone (maždaug kas penktas) yra jaunesni kaip 40 metų, o 493 ūkininkai (maždaug kas trečias) yra pensininkai.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 2 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top