Širvintų rajonas laimėjo „Aukso puodą“: vėjas atpūs milijardą eurų!

Taip toptelėjo po Širvintų kultūros centro parodų salėje vykusio visuomenės susitikimo su UAB „Evecon“ atstovais, kurie pristatė įsibėgėjantį projektą. Jį būtų galima apibūdinti trumpai: planuojamos apie 1 milijardo (!) eurų vertės investicijos, kurias vainikuos prasidedančios vėjų jėgainių parko statybos Širvintų ir Molėtų rajonuose.

Akį glostė besisukantys „propeleriai“ pakeliui į pajūrį? Tai va, greitai galėsite fotografuotis vėjo jėgainių fone neiškeliant kojos iš namų. Planuojama, kad artimiausia vėjo jėgainė nuo Širvintų stovės už 850 m, nuo Zibalų – už 410, nuo Alionių – už 540 m. Nuo Levaniškio II dvaro iki vėjo jėgainės būtų 290 m, nuo Šešuolėlių II dvaro – 3,6 km.

Grandiozinį planą pasirengusi įgyvendinti UAB „Žalia žemė“.

Tai, kad šimtmečio investicijai buvo pasirinkti šie du rajonai, yra nemažas Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos nario Jono Pinskaus įdirbis. Seimo narys, jei būtų tikslu išsireikšti, atliko daug lobistinio darbo, kad milžiniškos investicijos atkeliautų pas mus. Preliminariais sumanymais, Širvintų rajone bus įgyvendinama apie 75 proc. viso projekto, Molėtams teks 25 proc. Baigus 60-70 sparnuotų vėjo jėgainių ir su jomis susijusios infrastruktūros statybas, šis parkas turės bendrą 500 MW galią.

Tiesa, paskelbtame poveikio aplinkai vertinime planuojamas parkas iki 117 vėjo jėgainių, bet kaip sakė vystytojai, visada yra apsidraudžiama, kadangi statybų eigoje dėl įvairių iškilusių kliūčių kai kurių sumanymų atsisakoma. Bet gali būti, kad jėgainių bus daugiau nei 60-70.

Kad galėtume suprasti, kas yra 500 MW, pateiksime Martyno Nagevičiaus, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidento, susirinkime pateiktą pavyzdį: šiuo metu visas Širvintų rajonas naudoja ne daugiau kaip 20-30 MW momentinės galios, tad planuojami parko pajėgumai galėtų patenkinti maždaug 25 tokių rajonų, kaip mūsų elektros poreikius.

Vienos jėgainės instaliuota galia siektų iki 8 MW, taigi 3-4 „propeleriai“ dirbdami visu pajėgumu patenkintų rajono poreikius. Kiti dirbtų Lietuvai ir pasauliui.

500 MW yra trečdalis vieno veikusio Ignalinos atominės elektrinės reaktoriaus instaliuotos galios.

Teritorijos analizė buvo atlikta pernai, 2022-ųjų rugsėjį pradėtas poveikio aplinkai vertinimas, kurį planuojama baigti iki šių metų pabaigos. Pradedamas vykdyti projektavimas, tada bus prašoma statybos leidimų. Pačias statybas ketinama pradėti kitais metais, o parkas turėtų būti baigtas iki 2027-ųjų.

UAB „Evecon“ atstovas Giedrius Kvedaravičius susirinkusiems pristatė naudas, kurias gaus rajonas, įgyvendinus šį projektą. Jos tiesiog stulbina, kadangi apie kažką panašaus dar neseniai nedrįsome ir pasvajoti. Net topteli: skamba pernelyg gražiai, kad tai galėtų būti tiesa!

O tiesa, kaip mus patikino, tokia.

Pirma, pagal įsigaliojusius įstatymus, vėjo jėgainių parkų vystytojai nuo sugeneruojamo energijos kiekio vietos bendruomenėms perveda nustatytą mokestį, o tai per metus sudarytų apie 2,8 mln. eurų. Deklaruojama, kad bendruomenėms lėšos bus skirstomos pagal pateiktus projektus, o pirmenybė bus teikiama toms bendruomenėms, kurios nuo parkų bus nutolusios ne daugiau kaip 5 km.

Ir tokios lėšos būtų skirstomos kasmet!

Antra, gyventojai, kurių gyvenamieji būstai nuo vėjo bokštų bus nutolę ne daugiau kaip 640 m, per metus galės nemokamai sunaudoti iki 2000 kWh elektros energijos, tereikės tik sumokėti pagal galiojantį tarifą už pasinaudojimą tinklais.

Trečia, gyvenantys už 640-1000 m nuo vėjo bokšto galės pirkti labai pigią elektrą. Pagal šiuo metu galiojančius kaštus ji tekainuotų 8 ct/kWh (plius perdavimo mokestis).

Ketvirta, tiek pat elektra kainuotų ir savivaldybės įstaigoms, vykdančioms švietimo, kultūros, sveikatos veiklą. Svarbiausia, ta kaina būtų nepriklausomai nuo atstumo – 8 ct/kWh tarifas joms galiotų visoje savivaldybės teritorijoje.

Penkta, kasmet elektros gamintojai Širvintų rajono savivaldybei sumokėtų apie 2,5 mln. eurų nekilnojamojo turto mokesčio, kurį savivaldybė savo nuožiūra galės panaudoti savoms reikmėms ir naujiems projektams.

Vystytojai supažindino tik su potencialiai dominančių teritorijų žemėlapiu, tomis rajono zonomis, į kurias patenka teritorijos Zibalų, Alionių, Širvintų seniūnijose. Tai teritorijos anapus dešiniojo Širvintos upės kranto. Ta dalis rajono parinkta todėl, kad gamintojams svarbūs atstumai iki Molėtų rajone projektuojamos transformatorinės ir perteklinės energijos saugyklos (vadinamojo „powerbanko“).

Konkrečių vietų parinkimas priklausys nuo to, ar gyventojai sutiks, kad tokia jėgainė atsirastų parinktoje vietoje. Pagal nustatytą tvarką, esant arčiau kaip 640 m nuo gyvenamųjų būstų, būtinas tų gyventojų sutikimas. Vystytojai žadėjo, kad apie konkrečius taškus, kur turėtų išdygti bokštai, informuos vėliau. Šios rajono dalies žmonėms tiesiog reikėtų dažniau dairytis į pašto dėžutes ir laukti skambučių su žinia, kad jų turima žemė sudomino vėjo elektrinių parko statytojus.

Jei gyventojas visa dėlto nesutiks, kad arčiau kaip už 640 m nuo jo namų ar jam priklausančioje žemėje būtų vėjo jėgainė, o už tai jis gautų nemokamos ar pigesnės elektros ir pinigėlių už žemės nuomą, vystytojai belsis į artimesnių ar tolimesnių kaimynų duris.

Vėjo jėgainei statyti bus nuomojama žemė. Vienai jėgainei reikia 40 arų, o sutartys bus sudaromos 49 metams. Reikalavimai numato, kad atstumai tarp bokštų būtų ne mažesni kaip 700 m.

Ir dar. Tiems gyventojams, kurie gyvena likusioje rajono dalyje, nederėtų nusiminti, kad juos aplenks pigesnė elektra ar gaunamos pajamos iš žemės nuomos. Kaip pastebėjo rajono merė Živilė Pinskuvienė, pigesne elektra galės naudotis daug įstaigų visame rajone, o sutaupytas lėšas bus galima skirti naudos negaunančių teritorijų labui. Kadangi ant daugelio savivaldybės įstaigų jau įrengtos saulės elektrinės, Savivaldybė pageidautų, kad jų sąskaita būtų gaunama pigesnė elektra, pavyzdžiui, gatvėms apšviesti, kitų savivaldybės įstaigų reikmėms. Vieni didžiausių elektros naudotojų yra vandentiekininkai. Jei būtų galima susitarti ir pigesnę elektrą tiekti jiems, vanduo atpigtų viso rajono gyventojams.

Vėjo elektrinių parko vystytojai sutiko, jog tai iš principo yra įmanoma, t. y. tokie mainai – derybų dalykas.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 17 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
2.05 (22 įvert.)

8 Atsakymai į “Širvintų rajonas laimėjo „Aukso puodą“: vėjas atpūs milijardą eurų!”

  1. ATSAKYMAS parašė:

    nu,
    jeigu net lietuviškai rašyti nemoki, tai jau blogai. Geriau žvakutes deginti, negu klausytis valdžios tuščių kalbų.
    O šitas straipsnis apie „aukso“ puodą, tai yra mistika, kadangi Jums elektros tiesiai namo neduos, o pirksite, kaip ir dabar perkate. Tik žmonės kentės nuo didelio triukšmo. Širvintose per aštuonis metus turgaus nepastatė, o tokį projektą vykdys, netikiu. Bus taip pat, kai statė sporto centrą, įmonė rangovas bankrutavo, o vadovas pabėgo. Tokiu atveju užsakovas visą laiką patiria nuostolį. Du namai renovuojami jau trys metus, pabaigos nėra.
    Kaip sekasi baigti vandentiekio bei kanalizacijos sistemos atnaujinimo darbai Musninkuose, Kernavėje?

  2. nu parašė:

    Bus pigios elektros, zmones uzsidirbs is savo zemiu. Jaunimas masto pozityviau, o visokie seniai tai labai piktinsis ir visokias zvakutes degins.

  3. ĮDOMU parašė:

    Projektą įgyvendins UAB „Žalia žemė“. Kažkodėl įmonės kodas neskelbiamas.
    Pagal internetinę informacija UAB „Žalia žemė“ įkurta prieš metus. Kapitalas 2500 Eur. Vienas darbuotojas (Sodra). Apie vadovą informacijos nėra.
    Tai kas dirbs?

  4. Anonimas parašė:

    reikejo pasiskaityti ka jie pries tai rasinejo…………ar tada gedinga nebuvo? o gal patyciu nebuvo? lazda vissada su 2 galais….

  5. Viesų seniūnaitis parašė:

    Nėra galimybės komentuoti apklausos dėl buvusių opozicijos narių taryboje,todėl mintį parašysiu šioje vietoje.Neskatinkim patyčių,tiesiog gėda skaityti tokius klausimus.Tai tikrai nėra juokinga,tai gėdinga.

  6. as parašė:

    taigi raso kad tikslusplanas bus aiskus veliau.o dabar tai tikrajono dalis link moletu nuo sirvintos upes.

  7. Andrius parašė:

    Sveiki, kur galima susipažinti su teritorijų planu?

  8. matau parašė:

    Įdomus projektas.

Comments are closed.

scroll to top