Gėlių ir žalumos netrūksta Kernavės krašto gyventojų sodybose

Vertinimo komisija sustojo Leokadijos Gelažauskienės (trečia iš dešinės) pavėsinėje.

Liepos 8 dieną vertinimo komisija apžiūrėjo geriausiai tvarkomas Kernavės seniūnijos sodybas. Lydimi l. e. Kernavės seniūnės pareigas Birutės Jankauskienės, aplankę sodybas, vertintojai padarė išvadą, jog jos viena už kitą gražesnės, tvarkomos labai išradingai ir kruopčiai. Visi šeimininkai, kiek leidžia jų jėgos ir išmonė, stengiasi puoselėti ir gražinti savo valdas.

Kernavės gyventoja Aldona Jurkevičienė (kairėje) su seniūne Birute Jankauskiene.

Pirmiausia komisija aplankė Kernavėje gyvenančios Leokadijos Gelažauskienės sodybą. Keliolikos arų teritorija pilna žydinčių augalų. Netgi malkų kupeta, esanti kieme, tvarkingai ir dailiai sudėliota. Gėlių kompozicijos – kiekviename Leokadijos Gelažauskienės sodybos kampelyje. Komisijos nariams į akis krito dirbtinis gandralizdis namo antro aukšto balkonėlyje. Pasirodo, tai pačios šeimininkės sumeistrautas dinamiškas gandralizdis: šeimininkė jį nuolat atnaujina, pavasarį „patupdo“ vieną gandrą, paskui – gandrienę, o vėliau – gandriukus. Mūsų lankymosi dieną gandralizdyje „tupėjo“ trys gandrai. Pasidomėjus, kiek rūšių augalų auga sodyboje, šeimininkė sakė, kad neskaičiavusi, bet bus daugiau nei 40, o mėgstamiausia jos spalva – bordinė.

Kita lankyta sodyba buvo visai netoli pirmosios. Kernavėje gyvenančios Aldonos Jurkevičienės sodyba nudžiugino vaistingųjų augalų gausa: čia ir raudonėlis, ir pipirmėtė, ir melisa, ir levanda, ir visokios kitokios kvapnybės. Šeimininkė, aprodžiusi savo valdas, paaiškino jeronimo galią. Pasirodo, šis augalas tinka gydyti kvėpavimo ligas. Kiekviena žemės pėda liudija apie šeimininkės norą tvarkytis, gražinti savo namų aplinką. Sodyboje labai daug gėlių, ypač dailiai atrodo žydinčių flioksų jūra. Nors Aldona Jurkevičienė pasisakė, jog jai jau 83-eji, bet išradingumo, darbštumo ir kruopštumo moteriai netrūksta. Jos gėlynai vienas už kitą gražesni ir didesni, o apie kiekvieną augalą gali papasakoti daug įdomių ir naudingų dalykų.

Aldonos Jurkevičienės sodyboje ypač dailiai atrodo žydinčių flioksų jūra.
Leokadijos Gelažauskienės gėlynai.

Klišabalės kaime komisiją pasitiko Jūratės ir Egidijaus Gružų sodyba. Tai išskirtinė sodyba, esanti Vilniaus rajono pakraštyje, gerokai nutolusi nuo Kernavės ir esanti miškų apsuptyje. Šeimininkai sakėsi, jog tokios atokios vietos ilgokai ieškoję. Prieš 15 metų įsigytas žemės sklypas su senoviniais pastatais ir senu sodu gerokai atjaunėjęs. Pasak šeimininkų, turėję labai daug darbo, kol iškirto menkaverčius krūmus ir medžius. Dabar džiaugiasi ramybe ir privatumu. Sodyboje labai daug žalumos, labai jauku, nepriekaištingai nupjauta veja, yra vietos ir gėlėms, ir daržui, netgi į sodybą įkomponuotas elegantiškas beržynėlis. Šeimininkų teigimu, net grybų sodybos teritorijoje pasitaiko. Labai novatoriškai tvarkomas Gružų sklypas paliko gerą įspūdį. Šeimininkai pasakojo, jog dar turi daug originalių idėjų ir tikisi jas greitu laiku įgyvendinti.

Leokadijos Gelažauskienės sodyboje.

Malonu, kad visi vertinimo komisijos, kurią sudarė vicemerė Janina Pažusienė, l. e. Kernavės seniūnės pareigas Birutė Jankauskienė, Kernavės seniūnijos specialistė Zita Svetlikauskienė, Kernavės bendruomenės narė Dalia Grigonienė, Širvintų rajono savivaldybės tarybos nariai Daiva Puzinienė ir Romas Zibalas, aplankyti seniūnijos gyventojai puoselėja savo kraštą, augina daug gėlių, gražina sodybas ir kuria jaukumą.

Aldona Jurkevičienė (pirma iš dešinės) apie kiekvieną augalą gali papasakoti
daug įdomių ir naudingų dalykų.

Vertintojai, apžiūrėję gražiausias teritorijas, atkreipė dėmesį į sodybų originalumą, etnografinių detalių gausumą, mažosios architektūros elementus. Kiekviena sodyba savaip įdomi ir savita. Gražiausių sodybų šeimininkai bus apdovanoti Rudens šventėje, vyksiančioje Širvintose.

Jūratės ir Egidijaus Gružų sodyboje auga įdomų kamieną turinčios obelys.
Kernavėje gyvenančios Leokadijos Gelažauskienės sodybos kertelė.
Gružų sodyboje įkomponuotas elegantiškas beržynėlis.
Kiekviena žemės pėda liudija apie begalinį Aldonos Jurkevičienės norą tvarkyti namų aplinką.
Jūratės ir Egidijaus Gružų sodyboje esanti senovinė klėtelė.
Vertinimo komisija sustojo Jūratės ir Egidijaus Gružų (centre) sodybos kieme.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (2 įvert.)
scroll to top
+