Mediniai namai: kaip juos paruošti žiemai?

Ne paslaptis, jog atėjus šaltajam sezonui gamtoje laiko leidžiame gerokai mažiau, todėl ir sodo sklypuose stovintys mediniai namai – lankomi gerokai rečiau. Vis dėlto, medinių namų specialistai pabrėžia, jog vasarnamio duris užverti iki kitos vasaros vos pasibaigus sezonui – didelė klaida. Jų teigimu, norint, kad mediniai nameliai tarnautų ilgai, o jų būklė džiugintų ne vienerius metus, šiais statiniais būtina reguliariais rūpintis ir žiemos metu.

Kaip turėtų atrodyti tokio namelio priežiūra bei paruošimas žiemai? Patarimais sutiko pasidalinti ilgus metus medinukų statybose besispecializuojantys įmonės Meistro Namai profesionalai.

Apšiltinkite vandentiekio vamzdžius

Praktikoje dažnai pasitaiko atvejų, kai stiprus šaltis žiemos metu veikia ne tik namo išorę, bet ir sienose bei žemėje esančius vamzdžius, kurie, neatlaikę žemos temperatūros, galiausiai tiesiog sprogsta. Taip dažniausiai nutinka sodo namo patalpoms pasiekus +5°C temperatūrą arba tuo atveju, kai namelio vamzdžiai pakloti labai mažame gylyje. Dėl šios priežasties vandentiekio vamzdžių apšiltinimas – vienas pirmųjų darbų, kurį specialistai rekomenduoja atlikti ruošiant vasarnamį žiemai.

Tiesa, jog siekiant išvengti su vamzdžiais susijusių rūpesčių, apie gerą vandentiekio vamzdžių termoizoliaciją galima pagalvoti dar statybų metu – vamzdžius apšiltinant arba užkasant giliai po žeme. Atsižvelgiant į tai, jog ne visi mediniai namai projektuojami taip, kad šiuos darbus būtų galima atlikti po kelerių metų, dažnai tenka imtis ir kitų vamzdžių apsaugos priemonių. Svarbu paminėti ir tai, jog geras termoizoliacijos sluoksnis nebūtinai garantuoja, kad būsite visiškai saugūs nuo pažeistų vamzdžių sukeliamų problemų.

Bene populiariausias vandentiekio vamzdžių apsaugojimo nuo šalčio sprendimas – specialiai jų sušildymui naudojami kabeliai, kartu nuo užšalimo apsaugantys ir priešgaisrinius bei sanitarinius vamzdynus. Atsižvelgiant į tai, kad tokiam vamzdžių sušildymui sunaudojama ypač mažai elektros energijos, sistemos įsirengimui skirtas išlaidas puikiai kompensuoja jos teikiami privalumai. Meistro Namai komandos teigimu, tokį kabelį naudoti – ypač paprasta, nes jis nereikalauja specialių žinių, o temperatūrą vamzdžiuose reguliuoja pats savaime.

Sureguliuokite namelio langus

Ankstesniais laikais tinkamas langų paruošimas žiemai buvo atliekamas praktiškai kiekvienuose namuose: patikrinama, ar languose nėra tarpų, kurie, esant reikalui, užklijuojami juostomis, silikonu užsandarinamas stiklo ir rėmo sujungimas. Tačiau, mediniuose nameliuose pradėjus montuoti plastikinius langus, paruošiamuosius žiemos darbus medinių namelių savininkai ypač greitai pamiršo.

Kokybiškų medinių namų gamyboje besispecializuojančių profesionalų teigimu, paruošiamųjų darbų tikrai nederėtų atsisakyti. Meistro Namai specialistai teigia, jog net ir naujausius plastikinius langus žiemai paruošti būtina dėl daugelio priežasčių. Mediniai namai, kurių langai nėra sureguliuoti tinkamai, ne tik pasižymi didesniais šilumos nuostoliais. Jų viduje dažnai pradeda kauptis drėgmė ir pelėsis, kurie ilgainiui gali sukelti ne tik sveikatos sutrikimų, bet ir didelių finansinių nuostolių. Dėl šios priežasties plastikinių langų sureguliavimui prieš žiemą vertėtų skirti pakankamai dėmesio: tinkamai sureguliuoti varčias, užtikrinti, kad lango tarpinė gerai prisispaudus prie lango rėmo.

Pasak specialistų, žiemos laikotarpiu galima iš tiesų patikrinti, ar plastikiniai langai jūsų mediniame namelyje buvo sumontuoti iš tiesų kokybiškai. Bene lengviausias būdas – perbraukti ranka šalia varčios prie rėmo ir patikrinti, ar šioje vietoje jaučiamas bent menkiausias vėjas. Jei atlikę šį testą vis dar nesate tikri, tarp lango varčios ir rėmo galite įkišti popieriaus lapą ir, uždarę langą, pamėginti jį ištraukti. Atsižvelgiant į tai, kaip lengvai popieriaus lapą ištraukėte, išsiaiškinsite, ar šioje vietoje susidaręs didelis tarpas. Kokybiškai sumontuotų langų reguliavimas žiemai dažniausiai nereikalauja didelių pastangų, tačiau prastesnės kokybės darbas nemažai laiko gali atimti kiekvieno sezono pradžioje.

Išvalykite lietvamzdžius ir latakus

Lietvamzdžiai ir latakai krituliams – bene pagrindinė namo dalis, dažniausiai tiesiogiai siejama su žiemos problemomis. Užsikimšę lietvamzdžiai ir pro namo konstrukcijas prasiskverbiantis vanduo – pagrindinė priežastis, dėl kurios paruošiamųjų žiemos darbų reikėtų imtis vis nukritus pirmiesiems rudens lapams. Specialistai akcentuoja, jog dažnu atveju problemos kyla ir žiemos metu nuo medinio namelio stogo laiku nepašalinus sniego. Tokiu atveju krituliai kaupiasi latakuose bei kitose stogo ertmėse, kol galiausiai pažeižia stogo konstrukcijas, sukeldami ne menkų finansinių nuostolių. Į namo vidų bei konstrukcijas prasiskverbia drėgmė, sukurianti idealias sąlygas pelėsiui bei bakterijoms, kurių vėliau atsikratyti, net ir sutvarkius pažeidimus, tampa ypač sunku.

Verta paminėti ir tai, jog mediniai namai ne retai nukenčia dėl greta jų augančių medžių, kurie įtakos namo būklei žiemą gali turėti ne tik lapais užkišdami vandens latakus. Ant medžio šakų susikaupus dideliam kritulių kiekiui, senesnės medžio šakos gali nulūžti ir krisdamos pažeisti tiek elektros instaliaciją, tiek pačią namo konstrukciją. Šiais atvejais tenka spręsti ne tik pažeisto stogo problemą, bet ir užtikrinti, kad nebuvo pažeistos jokios kitos namelio dalys, svarbios kokybiškam jo funkcionavimui bei gyventojų saugumui.

Patikrinkite stogo būklę

Stogas – pagrindinė namo dalis, sauganti jį nuo įvairių stichijų. Nors jo priežiūra užsiimti būtina nuolat, artėjant žiemai užtikrinti puikią jo būklę – ypač svarbu. Juk tai metas, kai net menkiausi įtrūkimai, paveikti žemos temperatūros ir didesnio kritulių kiekio, gali tapti rimtomis problemomis, atnešančiomis didelių nuostolių. Specialistų teigimu, mediniai nameliai, kurių stogu nėra rūpinamasi reguliariai, problemomis pasižymi gerokai dažniau. Laiku ant namelio stogo nepastebejus išpuvusių detalių, įtrūkimų, pelėsio ar kito tipo pažeidimų, pasekmės anksčiau ar vėliau jus pasieks namelio viduje.

Dar viena su stogu susijęs reiškinys, turintis tiesioginės įtakos stogo būklei – ant jo besikaupiančios nuošliaužos, dažniausiai pasitaikančios esant dideliam kritulių kiekiui. Specialistų teigimu, iki atlydžio nepašalinus ant stogo susikaupusių kritulių, jie gali ne tik apgadinti stogo kraštą, bet ir nuplėšti latakus ar net pačius lietvamzdžius. Efektyviausias šios problemos sprendimas – reguliarus ant stogo susikaupusio sniego valymas kuriuo užkertamas kelias bet kokiam ledo ant stogo susidarymui. Tiesa, jei šiam darbui papildomo laiko rasti sunku, susitaikyti su esama problema – nebūtina. Naujų technologijų dėka, apatinėje stogo dalyje šiais laikais gali būti instaliuojami šilumą skleidžiantys kabeliai, kurie neleidžia susidaryti ledui, tokiu būdu visiškai išsprendžiant nuošliaužų problemą.

Paskutinė, tačiau ne rečiau pasitaikanti problema – latakuose susidarantys ledo kamščiai, kurie dažniausiai susiformuoja saulei intensyviai šildant stogą ir atitirpinant ant jo esantį sniegą. Sniegui tekant latakais, dėl greitai pasikeitusios, žemos temperatūros šis juose užšąla, tokiu būdu sudarydamas ledo kamščius ir vėliau sukeldamas didelių problemų.

Patikrinkite elektros instaliacijos būklę

Praktikoje dažnai girdime nemalonių istorijų, kai nekokybiškai įrengta elektros instaliacija sukelia trumpąjį elektros jungimą, kuris dažnai baigiasi gaisru. Šios nelaimės tikimybė šaltuoju metų laiku ženkliai išauga – esant žemai temperatūrai, laido izoliacija nutrūksta, o patalpose ženkliai padidėjusi drėgmė sukelia kibirkštis ir trumpuosius jungimus. Pavojus dar labiau padidėja, jei elektros instaliacija neatnaujinama ilgą laiką.

Tam, kad jūsų mediniai namai būtų apsaugoti nuo trumpųjų elektros jungimų keliamų pavojų, nusprendus pabaigti poilsio mediniame namelyje sezoną, patartina išjungti elektrą. Iš patalpų taip pat verta pašalinti visas lengvai degias medžiagas, kurios, dėl bet kokių priežasčių užsidegus patalpoms, padėtų plisti gaisrui. Tiek prieš užveriant medinio namelio duris žiemai, tiek jas atveriant pavasarį, rekomenduojama atidžiai įvertinti visų elektros laidų būklę. Tik nuolatinė laidų bei sumontuotų elektros prietaisų priežiūra gali užtikrinti, jog mediniai nameliai bus apsaugoti nuo gaisro pavojaus.

Sutvarkykite sodybos aplinką

Medinių namų gamintojų teigimu, vagystės – viena pagrindinių žalų su kuria žiemos laikotarpiu susiduria medinių namelių savininkai. Jei šaltuoju metų laiku reguliariam vasarnamio lankymui nerandate pakankamai laiko, gana patogiu sprendimu galėtų tapti šiuo metu ypač populiarios nuotolinio stebėjimo kameros, reaguojančios į bet kokį judesį. Ne prasčiau vasarnamį apsaugos ir jame įmontuota signalizacijos sistema.

Vis dėlto, jei į vasarnamio saugumą papildomai investuoti neketinate, vertėtų apsvarstyti kitus būdus, padėsiančius apsaugoti jūsų turtą. Gerai žinomas faktas, kad mediniai namai vagių akį patraukia gerokai rečiau, kai juos supanti aplinka sutvarkyta ir reguliariai prižiūrima ištisus metus. Tokiu atveju sukuriamas įspūdis, kad namuose savininkų vizito galima tikėtis bet kuriuo metu, o tai gerokai sumažina objekto patrauklumą lengvo grobio ieškantiems vagims.

Dar vienas, ne rečiau naudojamas būdas – susitarimas su kaimynais. Meistro Namai specialistai rekomenduoja paprašyti, kad jūsų vasarnamį dažniau aplankytų greta gyvenantys kaimynai. Tokiu būdu mediniai nameliai atrodo naudojami ištisus metus, todėl vagių nėra matomi kaip lengvas grobis.

Nors tvarka sodo kieme, visų pirma, matoma kaip priemonė, padedanti užtikrinti, jog vasarnamis nebus pasirinktas kaip lengvas vagių taikinys, ne mažiau svarbu pasirūpinti ir jautresnių sodo augalų būkle. Jai, o kartu ir sode paliktiems įrankiams, įtakos gali turėti ne tik krituliai, bet ir atšiaurus oras. Dėl šios priežasties, prieš užveriant vasarnamio duris rekomenduojama uždengti temperatūrai ypač jautrius augalus, o visą sudo techniką perkelti į sausą bei saugią vietą.

Mediniai namai: kaip užtikrinti jų priežiūrą žiemą?

Nors mediniai nameliai šaltuoju metų laiku lankomi retai, Meistro Namai specialistai teigia, jog nuolatinė priežiūra – pagrindinė priemonė siekiant puikią namelio būklę išsaugoti ilgus metus. Net jei žiemos metu vasarnamyje neleidžiate laisvo laiko, rekomenduojama reguliariai jame apsilankyti: užkurti pečių ar įjungti elektrinį šildytuvą, kuris neleis užšalti vamzdynams bei pašalinti ant stogo susikaupusį sniegą, kuris gali suformuoti tiek namo būklei, tiek jums pavojingas nuošliaužas.

Nors iš pirmo žvilgsnio menki pakitimai gali atrodyti nesvarbūs, ilgainiui jie lemia dideles, rimtesnių finansinių nuostolių galinčias atnešti problemas, todėl silpnomis namelio vietomis rekomenduojama pasirūpinti vos pastebėjus pirmuosius trūkumus. Reguliariai apžiūrėkite namelyje esančius laidus, elektros prietaisus, gerai įvertinkite namelio konstrukcijų, langų bei durų būklę. Ypač svarbūs gali tapti ir tokie dalykai, kaip dėl šaltesnio oro patalpose pradėjus kauptis drėgmė, kuri ilgainiui ji virsta pelėsiu ar net sukuria puikias sąlygas veistis kitoms bakterijoms. Jas išnaikinti ne tik ypač sunku, ilgainiui jos pradeda kelti rimtą pavojų ir jautresnių žmonių sveikatai, sukelia įvairias kvėpavimo takų ligas.

Kaip jau minėta anksčiau, nuolat lankomi mediniai namai taip pat tampa gerokai mažiau patrauklesni vagių akims, todėl nuolatinė jų priežiūra padidins ir bendrą namo saugumą. Tiesa, jei neturite galimybės dažnai vasarnamyje apsilankyti patys, paprašykite reguliariai užsukti arčiau gyvenančių ar pro šalį keliaujančių kaimynų. Net ir retkarčiais namelyje deganti šviesa byloja apie tai, jog mediniai nameliai nėra užmiršti žiemos metu, todėl juose bet kada gali apsilankyti savininkai.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top