Didelės energijos sąnaudos anksčiau ar vėliau priverčia susimąstyti apie taupymo būdus. Ne visi gyvenamųjų ir biurų patalpų savininkai suvokia, kad šilumos nuostolius žiemą daugiausia lemia vėdinimas. Remiantis statistika, kartu su iš patalpų pašalinamu oru prarandama nuo 30% iki 60% šilumos. Tiekiamoji ir ištraukiamoji ventiliacija su rekuperatoriumi yra pagrįstas kompromisas tarp energijos taupymo ir tinkamo patalpos vėdinimo.
Kaip tai veikia? Prietaisas paima šilumą iš išeinančio srauto ir perduoda jį įeinančiam iš gatvės. Dėl to gryno oro temperatūra yra artima kambario temperatūrai ir beveik nereikia šildyti. Tai sutaupo mūsų energijos sąnaudas.
Pakalbėkime apie įrangos dizainą. Išoriškai rekuperatorius yra dėžė su įleidimo ir išleidimo angomis. Viduje yra pagrindinis komponentas – šilumokaitis, kuris yra atsakingas už šilumos energijos perdavimą. Priešpriešiniai oro srautai praeina per šį įrenginį, tačiau nesimaišo dėl plokštės ar membranos pertvaros.
Taip pat rekuperatoriuje yra filtrai, kurie valo tiek įeinantį, tiek išeinantį srautą. Tai svarbu patalpoje esančių žmonių sveikatai ir apsaugoti šilumokaitį nuo dulkių ir šiukšlių. Ventiliatoriai yra atsakingi už oro srauto judėjimą. Korpusai užtikrina patikimą veikimą ir tinkamą izoliaciją. Paprastai įrangoje yra įrengta automatika, leidžianti reguliuoti vėdinimo sistemos galią pagal vartotojo pageidavimus.
Kokia rekuperacinės sistemos vertė?
Nėra bendro, išsamaus teisingo atsakymo į klausimą, kiek kainuoja rekuperatoriai ir jų pajungimo sistema. Štai kodėl šios srities specialistai susilaiko nuo kainų reikšmių teikimo nepasikalbėję su klientu, neišanalizavę architektūrinių planų ar bent jau preliminariai nepasirinkę vieno iš galimų sprendimų.
Kaip rekuperatoriaus kaina įtakoja rekuperacijos kainą?
Šilumos rekuperavimo įrengimo paslaugos ir medžiagų kainų diapazonas gali būti didelis ir priklauso nuo:
- rekuperatoriaus kokybės (srovė su labai aukštu šilumos atgavimo laipsniu, technologiškai pažangus arba prastesnės kokybės centrinis blokas su mažu energinio naudingumo laipsniu);
- vėdinimo įrenginio – rekuperatoriaus galia (100, 200, 350, 450, 600 ir daugiau m3/val.);
- vėdinimo įrengimo tipas (antibakterinė plastikinė instaliacija su aukščiausia sandarumo klase, plastikinė instaliacija, kokybiška instaliacija iš plieninių kanalų, apšiltintų mineraline vata, arba moderni, itin tyli gamyklos- izoliuoti ortakiai);
- naudojami priedai, kurie, žinoma, nėra privalomi, tačiau suteikia galimybę gauti papildomų privalumų: centrinio šildymo sistema, aušinimo agregatas, rekuperatoriaus valdymo sistema, pasirinkto tiekiamo oro filtravimo būdo tipas.
Šilumos rekuperacinės sistemos įrengimo vertinimas visada turi būti atliekamas individualiai! Du vienodo ploto pastatai gali turėti skirtingus įrengimo ilgius, skirtingus įrengimo maršrutus, skirtingą tiekimo ir išmetimo taškų skaičių bei skirtingus galios rekuperatorius.