Kaip veikia SEO?

SEO (angl.Search Engine Optimisation) yra interneto svetainės optimizavimas paieškos sistemoms (Google, Bing, Yahoo ir kitoms). Tai yra veiksmai, kuriais siekiama pagerinti svetainės pozicijas paieškos sistemose. Tam, kad suprasti SEO svarbą, pakanka žinoti tik tiek, kad dauguma lankytojų interneto svetaines Lietuvoje pasiekia per Google paieškos sistemą. Be to, absoliučią daugumą tokio Google lankytojų srauto gauna tik pačias aukščiausias pozicijas Google paieškos rezultatų puslapyje užimančios svetainės. Jei svetainės nėra aukščiausios pozicijose ar bent jau pirmame rezultatų puslapyje, tuomet ji neišnaudoja didžiulio potencialo. SEO optimizavimas padeda padaryti būtent tai.

Tačiau norint išnaudoti SEO optimizavimo teikiamus privalumus ir pasiekti didesnį organinį lankytojų srautą, pirmiausia yra būtina suprasti pagrindinius, techninius SEO veikimo principus.

Kaip svetainė atsiranda Google paieškoje?

Vartotojui į Google paieškos sistemos laukelį įvedus paieškos užklausą, prieš jo akis akimirksniu atsiranda bent 10 svetainių, susijusių su užklausa. Tačiau tai – tik pirmas paieškos rezultatų puslapis: jų įprastai būna šimtai. Tačiau kaip svetainė apskritai patenka į šį Google kuruojamą sąrašą?

Pirmiausia, Google aptikus svetainę internete, ją aplanko paieškos sistemos robotas. Įprastai svetainė yra atrandama per kitose svetainėse aptiktas nuorodas arba aptikus svetainės žemėlapį (angl. Sitemap). Svetainę aplankę robotai bando suprasti svetainės turinį, jos struktūrą ir kt. Priklausomai nuo nustatomos svetainės kokybės ir kitų aplinkybių, Google nusprendžia dėl svetainės indeksavimo (įtraukimo į paieškos rezultatų puslapius).

Toli gražu ne kiekviena svetainė ir ne kiekvienas jos puslapis yra indeksuojamas. Taip pat ne visi puslapiai yra indeksuojami iš karto. Tačiau indeksavimas – tik pirmas žingsnis. Indeksavus puslapį, paieškos sistema sprendžia, kurioje paieškos rezultatų puslapio vietoje jį atvaizduoti.

Kaip puslapiai reitinguojami Google paieškos rezultatų puslapiuose?

Google svetaines reitinguoja naudodama įvairius patentuotus algoritmus. Konkretūs jų veikimo principai bei skirtingų algoritmų sąveika – komercinė paslaptis. Be to, reitingavime dalyvauja ne tik konkretūs algoritmai, bet ir vadinamasis dirbtinis intelektas. Todėl SEO specialistai gali tik apytiksliai nuspėti, kaip Google reitinguoja interneto svetaines, remdamiesi viešai prieinama informacija ir kolektyvine profesine praktika.

Įprastai yra išskiriama bent 200 skirtingų veiksnių, kurie įtakoja svetainių reitingavimą. Tai – atgalinės nuorodos, atskiros svetainės turinio detalės (antraštės, paveikslėliai, lentelės ir kt.), svetainės greitis, jos pritaikymas mobiliesiems įrenginiams ir t.t.

Galima išskirti dvi bendras sritis, į kurias galima suskirstyti minimus veiksnius: tai yra pačioje svetainėje aptinkami ir už svetainės ribų randami, jos reputaciją ir autoritetą įtakojantys veiksniai. Vieni veiksniai vertina pačios svetainės kokybę, kurią įtakoja svetainės savininkas, o kiti – jos reputaciją ir autoritetą. Atsižvelgdama į šiuos veiksnius ir sudėtingą jų sąveiką, Google paieškos sistema reitinguoja svetaines paieškos rezultatų puslapiuose.

Verta atkreipti dėmesį, kad Google algoritmai Lietuvoje bei kai kuriuose kitose užsienio šalyse – skiriasi. Naujausi algoritmai visada yra pritaikomi anglų kalbos paieškoje ir tik vėliau pasiekia mažiau paplitusių kalbų paieškos sistemas.

Kaip atliekamas SEO optimizavimas?

SEO optimizavimas gali būti atliekamas profesionaliai arba savarankiškai. Kuris variantas tinkamesnis priklauso nuo konkrečios veiklos srities ir konkurencijos joje bei pačio interneto savininko SEO žinių. Nišose, kuriose konkurencija yra maža, gali pakakti bazinių SEO žinių ir keleto pagrindinių SEO optimizavimo strategijų įgyvendinimo (turinio korekcijų, keleto papildomų atgalinių nuorodų ir t.t.). Tuo tarpu kitais atvejais rekomenduojama ieškoti profesionalių SEO paslaugų (žr. Seobit.lt), kurios gali užtikrinti, kad norimi rezultatai būtų pasiekti greičiau ir efektyviau.

Įprastai, profesionalus SEO optimizavimas pradedamas nuo konkurencinės aplinkos vertinimo ir svetainės SEO audito. Tuo pagrindu yra parengiama svetainei pritaikyta SEO strategija, kurios įgyvendinimas gali trukti nuo kelių savaičių iki 6 mėnesių ar ilgiau, priklausomai nuo aplinkybių.

Nepriklausomai nuo pasirinkimo, svarbu nepamiršti, kad skirtingai nei mokama reklama (pvz. Google Ads), SEO rezultatai nėra pasiekiama iš karto, o pats SEO optimizavimas reikalauja įdirbio ir investicijų.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

scroll to top