Norite priduoti senas padangas kito žmogaus vardu? Pasirūpinkite įgaliojimu

Operatorius Stanislovas Zabarauskas prie padėvėtų padangų „likučio“, sveriančio 9,5 tonas.

Kelių eismo taisyklės numato, jog nuo lapkričio 10 dienos iki balandžio 1 dienos draudžiama važinėti su vasarinėmis padangomis, o dažnas automobilio savininkas, važinėjęs su „žieminiais batais“, artėjant balandžio 1-ajai, apžiūrėjęs automobilio vasarinį apavą, apgailestaudamas nuspręs: susidėvėjo padangos, reikia pirkti naujas. Tačiau kur galima būtų civilizuotai ir nemokamai atsikratyti susidėvėjusiomis padangomis? Dar prieš keletą metų ne vienas automobilio savininkas išveždavo senas padangas į mišką ar į krūmus ir ten be jokios sąžinės graužaties jas palikdavo. Geriausiu atveju senos padangos būdavo paliekamos prie konteinerių su šiukšlėmis.

„Širvintų kraštas“ jau rašė, kad yra net trys būdai, kaip senas padangas galima sutvarkyti saugiai, atsakingai ir nemokamai. Senas padangas privalo be papildomo mokesčio priimti visi padangų platintojai, tarp jų – prekybos centrai. Nemokamai senos padangos turi būti priimamos jas keičiant autoservisuose. Žinoma su sąlyga, kiek padangų perki, tiek ir priima. Patas patikimiausias būdas – atvežti ir palikti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Viena yra ir mūsų rajone, vos porą kilometrų nuo Širvintų miesto – Šniponių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė. Apie padangų priėmimo taisykles „Širvintų kraštas“ kalbasi su Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) Šniponių surinkimo aikštelės operatoriumi Stanislovu Zabarausku.

Turbūt svarbiausias klausimas – kiek iš vieno žmogaus priimate padangų ir kokių dokumentų reikia?

Pirmiausia reikėtų pabrėžti, jog mes padangas priimame tik iš fizinių asmenų. Metų bėgyje iš vieno žmogaus, nesvarbu ar jis turi autoomobilį ar ne, priimame keturias padangas. Anksčiau, norint priduoti senas padangas, reikėjo, kad žmogus būtų įsigijęs ne tik automobilį, bet ir tai, kad tas automobilis būtų techniškai tvarkingas ir apdraustas. Šiuo metu reikia su savimi turėti tik asmens dokumentą: pasą, asmens kortelę ar vairuotojo pažymėjimą. Iš kitos pusės dabar yra šiek tiek sugriežtinta priėmimo tvarka. Pavyzdžiui, jeigu jūs vešite bobutės vardu padangas, turite pristatyti ne tik jos dokumentą, tačiau ir įgaliojimą, kad turite teisę jos vardu priduoti tas padangas arba savo automobiliu atsivežti pačią bobutę. Tada įgaliojimo nereikės… Taip yra todėl, kad negalėtų koks nors „serviziukas“ atvežti sakykim 20 padangų su iš kažkur gautais penkiais asmens dokumentais…

Jūs savo aikštelėje surenkate krūvas senų padangų. Kur jas vėliau dedate?

Dar praėjusiais metais tiesiai pas mus atvažiuodavo žmonės su „fura“ iš Lenkijos, padangas patys pasikraudavo ir išsiveždavo. Dabar mūsų padangas pasiima Vilniaus UAB „Ekobazė“. Kadangi ši įmonė turi teisę vykdyti naudotų padangų eksportą, tos padangos galų gale už nedidelę kainą atsiduria Lenkijoje. Kiek domėjausi, Lenkijos gamykloje senas padangas deda į skystą azotą, tokiu būdu atšaldo, konteinerį papurto, iš gumos gaunasi granulės, be to atsiskiria metalas. Iš tų granulių daro kilimėlius. Vakarų Europoje naudojami karvių guoliaviečių kilimėliai, mat ūkininkai pastebėjo, kad guoliavietėse patiesus guminius kilimėlius karvės mieliau gulasi, jai patogiau keltis, žiemos metu guolis šiltesnis. Mūsų ūkininkai, kurie gauna paramą iš ES, savo gyvulius turi laikyti taip pat ant kilimėlių. Taigi, mūsų kaimynai mato padangų perdirbimo naudą ir gauna iš to nemažą pelną. Sakykim jie sugeba surinkėjams sumokėti simbolišką kainą – 5-6 zlotus už toną padangų. O kilimėliai kainuoja žymiai daugiau. Visi žinome, kad turtingos šalys iš taip vadinamų trečiųjų šalių „pumpuoja“ žalią naftą, o vėliau iš jos pagamintą produkciją dešimt kartų brangiau parduoda į tas pačias šalis. Ar nepanaši situacija?

Priimate griežtai keturias padangas nuo žmogaus? O jei pilietis atsiveža penkias padangas… Negi nepriimsite?

Žinoma, pasitaiko jog žmogelis atsiveža penkias ar šešias padangas ir maldauja, kad priimtume visas. Mes negalime. Griežtai. Jiems atrodo, jog keleto padangų viršaus niekas nepastebės. Gerai, mes priimsime, o vėliau kur jas dėti? Atvežus padangas yra pildoma deklaracija, kurioje nurodoma žmogaus deklaruota gyvenamoji vieta, dokumento numeris, vairuotojo pažymėjimas ar kitas asmens dokumentas, galiojantis nuo 2000 metų. Priimančio operatoriaus vardas pavardė parašas ir VAATC antspaudas. Padangų skaičius įtraukiamas į bendrą VAATC programą ir kompiuteryje tų skaičiukų jau nebeištrinsi.

Negi priėmėjai gali pastebėti, jog krūvoje yra, sakykim dviem padangom daugiau, negu dokumentuose nurodyta?

Priimant nurodomas atliekų kiekis ir svoris. Jeigu padangos yra sveriamos, tai ir svoris turi atitikti pagal priėmimo dokumentus. Be to, galima padangas suskaičiuoti ir pagal padangų diametrą gana tiksliai nustatyti svorį, pavyzdžiui, iki 14 R sveria 7 kg, nuo 14 R iki 16 R – 12 kg, ir virš 16 R – 18 kg.

Įdomu, kiek tonų padangų surinkote ir pridavėte per pastaruosius kelis metus?

2017 metais pridavėme 36 tonas padangų, pernai – 39,2 tonas, o iki šių metų kovo 20 dienos jau beveik 20 tonų. Jeigu tiksliai – šiais metais jau pridavėme 9,94 tonas, o likutis – visiems gerai matoma didžiulė krūva padangų – 9,5 tonos dar laukia savo eilės. Pagal kiekvienais metais vis didėjančius padangų priėmimo skaičius galime daryti išvadą, kad mūsų rajono gyventojai darosi sąmoningesni ir nebeteršia gamtos, o ją saugo savo vaikams ir anūkams. Padangas į aikštelę veža ištisus metus, tačiau ženkliai padaugėja padangų keitimo laikotarpiu. Pavyzdžiui, šiandien iki 11 valandos jau buvo trys klientai ir pridavė 12 padangų. Gyventojams labai patogu, kada mes dirbame šeštadienį. Išeiginę dieną jie gali paskirti laiką aplinkos tvarkymui ir atvežti ne tik padangas, tačiau ir kitus nereikalingus daiktus. Nedirbame sekmadieniais ir pirmadieniais.

Padangų surinkimo tendencija gera, tačiau sutikite, jog tikrai dar ne visas atveža į jūsų aikštelę. Kažkur jos dar mėtosi…

Dar ne visai neseniai pakelėse, krūmuose mėtėsi tušti buteliai bei skardinės nuo įvairių gėrimų. Kur jie visi dingo? Atsidūrė taromatuose. Galėtų būti padarytas užstatas kaip su stiklo tara. Grąžini seną padangą – gauni, sakykim, po eurą. Tada net benamiai jas surinkinėti pradės ir tie patys vežėjai susikrovę šiukšles paims ir padangas…

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top