Žiūrovų širdis šildė armonikų garsai

Širvintiškis Antanas Kojis armonikos garsais klausytojams pristatė miško valsą.

Širvintiškis Antanas Kojis armonikos garsais klausytojams pristatė miško valsą.

Praėjusį šeštadienį Širvintų kultūros centre vyko tradicinė regioninė armonikininkų šventė – varžytuvės „Antano armonika“ ir „Mažoji armonika“. Į Širvintas šiais metais atvažiavo per trisdešimt šauniausių armonikininkų iš Kauno, Panevėžio, Varėnos, Molėtų, Jonavos, Alytaus, Raseinių, Rokiškio, Utenos, Vilniaus, Elektrėnų, Zarasų ir, žinoma, iš Širvintų rajono.

Truputėlis istorijos… Mintis rengti armonikininkų susiėjimus kilo Širvintų kultūros centro etninės kultūros specialistei, folklorinio ansamblio „Savingė“ vadovei Laimai Bikulčienei. Armonikininkų varžytuvės mūsų rajone vyksta kasmet nuo 1990-ųjų metų. Taigi, „Antano armonika“ skaičiuoja dvidešimt ketvirtus metus. Prieš devynerius metus buvo nutarta varžytuves surengti ir jauniesiems muzikantams. Jos pavadintos – „Mažoji armonika“. Pasak Laimos, kitais metais švęsime du skambius jubiliejus… Pirmaisiais metais susirinkdavo tik mūsų rajono muzikantai, vėliau į Širvintas suvažiuodavo visas Rytų Lietuvos kraštas. Dar vėliau jos tapo respublikinėmis, o po mūsų rajono muzikantų muzikanto Antano Zarembos mirties ši armonikininkų šventė jo garbei pavadinta „Antano armonika“. 1996 ir 2001 metais varžytuves laimėjo Antanas Zaremba, o 2003-iaisiais metais laureatu buvo pripažintas širvintiškis Antanas Martinėlis. Tris kartus pirmąją vietą laimėjo varėniškis Pranas Ulbinas, penkis – molėtiškis Algimantas Mieliauskas. Tarp nugalėtojų buvo ir muzikantų iš Utenos, Kauno, Trakų. Prieš porą metų muzikantai buvo suvažiavę paminėti Antano Zarembos 90-ųjų metų jubiliejų, pasidalyti kūrybiniais įspūdžiais ir dėl paties geriausiojo vardo nesivaržė.

Puikiai varžytuvėse pasirodė iki šių metų buvusi vienintelė tarp visų armonikininkų moteris - širvintiškė Jefrosinija Valeiša.

Puikiai varžytuvėse pasirodė iki šių metų buvusi vienintelė tarp visų armonikininkų moteris - širvintiškė Jefrosinija Valeiša.

Armonikininkus į sceną kvietė ir ant dviejų suolelių grupelėmis sodino renginio vedėja Laima Bikulčienė. Įdomu buvo stebėti muzikantų veidus. To paties žmogaus veido išraiška pasikeisdavo per kelias minutes. Jeigu prieš savo pasirodymą (centre ant raudonos bauginančios kėdės) muzikantai sėdėdavo bejausmiais akmeniniais veidais, tai po grojimo – veide atsirasdavo net šypsena… Sėdintis šalia kaimynas paaiškino: „Suprantama – juk ir muzikantas – žmogus…“

Prieš varžytuves įžanginį žodį „tarė“ mūsų kraštiečio Juozo Vasiliausko vadovaujami armonikininkai iš Želvos. Muzikantai greitai surado raktą į širvintiškių širdis. Jau po keleto sugrotų kūrinių ir sąmojingų Juozo komentarų aštuoni grojantys vyrai tapo savi… Žiūrovus žavėjo svaiginančiai plaukiantys valso sūkuriai, kviečianti trepsėti smagi polkutė ar kokia kita pažįstama ir brangi melodija.

Šventę pradėjo patys jauniausieji ir, matyt, patys drąsiausieji devynmečiai Viltautas Dranseika iš Molėtų menų mokyklos ir Nojus Nedzinskas iš Alytaus jaunimo centro dainų ir šokių ansamblio „Tarškutis“, sužavėjęs susirinkusius žiūrovus ne tik savo grojimu, tačiau ir artistiškumu. Drąsiai ištarti žodžiai: „Labu dzien, sakau visiems!“ bei svarus pasiaiškinimas: „Kur tik noriu, ten einu, šoku, grajinu, vaidinu“, – stipriai pakėlė žiūrovų nuotaiką. Vyresniųjų grupėje varžėsi praėjusių metų nugalėtojai savo amžiaus grupėse – uteniškiai Jonas Ilčiukas ir Mindaugas Katinas. Šiais metais jiems konkurenciją sudarė Mykolas Vabolys iš Alytaus, Dainius Maslauskas iš Raseinių, Svajūnas Ilčiukas iš Utenos, Geraldas Kunickas iš Kėdainių.

Antrąją šventės dalį pradėjo jonaviškis Bronius Kaminskas. Varžytuvėse dalyvavo ir trys širvintiškiai. Kaip visada fantastiškai pagrojo Jonas Romaška. Matėsi, kad muzikantas puikiai įvaldęs savo vokišką armoniką „Hohner“. Pradžioje žiūrovus ypač suintrigavo Jono žodžiai: „Ką grosiu, nesakysiu, – reikės atspėti…“ Širvintiškis Antanas Kojis taip šauniai pagrojo „Miško valsą“, kad norėjosi iš tikro tuoj pat bėgti į gamtą ir suktis suktis… tarp eglių valso sūkuryje. Pristatydamas savo antrąjį atliekamą kūrinį – polką, Antanas padarė nedovanotiną klaidą. Sumaišė vardus. Marceliutės polką pavadino Anzelmutės… Turbūt visi vyrai puikiai žino, kas būna, kai sumaišai merginų vardus. Matyt, Antanui ši klaida dar atsirūgs… Paskutinėje muzikantų grupėje scenoje pasirodė armonikininkė iš Širvintų Jefrosinija Valeiša. Ir grojo, ir dainavo Jefrosinija puikiai, – nė kiek nenusileido vyrams. Valso melodiją lydėjo žodžiai apie meilę, kuriems pritarė visi žiūrovai, o „Polkų polka“ iš tikrųjų buvo tokia…

Kažkada pasiklausęs šaunaus muzikanto Dainiaus Maslausko „peterburgska“ armonika atliekamo valso, vilnietis Fulgentas Jaliniauskas stengėsi jį atkartoti. Ar geriau, ar blogiau pavyko, nė pats nežino. Kad truputį kitaip – savaime aišku, mat, grojo Fulgentas armonika „Hohner“. Praeitų metų „Antano armonikos“ nugalėtojas Algimantas Mieliauskas iš Molėtų prisipažino, kad metai daro savo, nes pirštai nebesilanksto taip gerai, kaip jaunystėje, jie darosi panašūs į vanago nagus, todėl tenka juos dažnai treniruoti. „Ne dėl prizų važiuoju, bet susitikti su kolegomis, su draugais muzikantais, su tais žiūrovais, kuriems patinka kaimiška melodija“, – paaiškino Algimantas.

Širvintiškio Jono Romaškos atliekamų kūrinių pavadinimus žiūrovai turėjo atspėti patys...

Širvintiškio Jono Romaškos atliekamų kūrinių pavadinimus žiūrovai turėjo atspėti patys...

Pranas Ulbinas iš Varėnos su savo armonika „Geipel“ praėjusiais metais net Kanadoje lankėsi ir ten linksmino tautiečius. Šios armonikos skleidžiamų garsų buvo malonu klausytis ir Širvintose. Širvintiškius ypatingai sujaudino aklo muzikanto Juozo Bartkaus iš Panevėžio grojimas. Juozas susilaukė audringo publikos palaikymo.

„Pirmą pagrosiu valsą, kurį išgirdau iš armonikieriaus Vytauto Žilinsko ir tas valsas vadinas „Motule, mana…“ – savo pasirodymą pradėjo praėjusių metų „Mažosios armonikos“ laureatė Viktorija Sereikaitė iš Panevėžio. Viktorijos „Čaika“ skleidė ypatingus, visų mamų širdis jaudinančius garsus. Po valso sekė polka, kurią mergina pristatė trumpai ir drūtai: „Kas turi gerą kakarinę, myli dainą ir Tėvynę…“

Alvydas Kurkūzinskas iš Jonavos savo muzikinį kelią pradėjo sulaukęs 58 metų ir būdavo dažnai stebėdavosi, kaip iš tokios nedidelės „puškutės“ (armonikos) gali sklisti tokie malonūs ausiai garsai. Nutaręs pabandyti, štai jau porą metų tokius pačius garsus skleidžia ir pats Alvydas. Muzikantas sugrojo sūkuringą savo tėvo valsą bei savaip interpretuotą smagią polką.

Danielius Taraila iš Varėnos pasiguodė, kad Lietuvoje ne tiek daug beliko armonikininkų, tačiau esantys tęsia senas tradicijas kiek leidžia sveikata. Albinas Lazdauskas iš Panevėžio šauniai pagrojo „liaudišką“ valsą ir tokią pat „liaudišką“ polką. „Noriu pagroti valsą, nuklausytą iš savo mokytojo Algimanto Mieliausko. Savaip, kaip aš girdžiu…“, – žiūrovams prisistatė vilniškis Vytas Rimkus. „Esu širvintiškis iš Zibalų. Likimas mane ištrėmė…“ – prisistatė Marijonas Dikas iš Molėtų ir ta proga sugrojo polką „Sugrįžau aš į tėviškę“. Nors ir tryliktas, tačiau šauniai grojo kapelos „Lankesa“ vadovas Antanas Kirvelevičius. Žiūrovus pralinksmino jonaviškio Vaclovo Anuprevičiaus nestokojantys sveikos nuovokos žodžiai: „Aš moku groti šimtą polkų, nes visos jos vienodos“. Artūras Ruša iš Kėdainių be žodžių suskėlė įmantrų valsą ir ilgą polką.

Renginio vedėja su kai kuriais muzikantais vargo turėjo. Mat buvo tokių, kurių kone su žibintu ieškoti reikėjo. Štai ir panevėžietį Antaną Rapkevičių kažkur „sužvejojo“ ir tik už parankės į sceną atsivedė. Antanas pabrėžė, kad jis yra šių varžytuvių bendravardis ir pagrojo smagią tėvo (taip pat Antano) polką, kurią pastarasis grodavo per gegužines. Vytautas Rutkauskas iš Molėtų atliko valsiuką ir polkutę „be pavadinimo“. Paskutinis savo meistriškumą pademonstravo Stasys Junda iš Varėnos. Tai kas kad paskutinis, tačiau grojo be klaidų…

Muzikantų pasirodymus vertino komisijos pirmininkas Lietuvos liaudies kultūros centro muzikinio folkloro sektoriaus vyr. specialistas Arūnas Lunys, nariai: rajono Savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėja Vita Majerienė, Meno mokyklos mokytoja metodininkė Aldona Pažusytė ir etnokultūros specialistas Raimondas Garsonas iš Utenos.

„Mažojoje armonikoje“ 8-13 metų grupėje nugalėjo Nojus Nedzinskas iš Alytaus. 14-17 metų grupėje šauniausiai grojo uteniškis Jonas Ilčiukas, o 18-20 metų grupėje – Dainius Maslauskas iš Raseinių. „Antano armonikoje“ geriausio armonikininko vardą jau šeštą kartą pelnė molėtiškis Algimantas Mieliauskas. Antrąją vietą komisija skyrė varėniškiui Stasiui Jundai, o trečiąją – Vytui Rimkui iš Vilniaus. Visiems varžytuvių dalyviams buvo įteiktos Širvintų kultūros centro padėkos už muzikinę folkloro sklaidą, prasmingą laisvalaikio praleidimą ir dalyvavimą regioninėse armonikininkų varžytuvėse „Antano armonika“. Nugalėtojams buvo įteikti Antano Pusvaškio meniškai sumeistrauti mediniai suoleliai.

Remigijus Bonikatas

2014 metai vasario 22 diena. XXIV-oji regioninė armonikininkų šventė - varžytuvės. Bendra nuotrauka atsiminimui.

2014 metai vasario 22 diena. XXIV-oji regioninė armonikininkų šventė - varžytuvės. Bendra nuotrauka atsiminimui.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Žiūrovų širdis šildė armonikų garsai"

  1. Milda parašė:

    Tikrai smagi šventė. Tik žiūrovų trūko – gal reklamos daugiau reiktų…

Comments are closed.

scroll to top