Buvusi mokykla taps susibūrimų židiniu

Komopiuterinio raštingumo besimokantiems - irgi ankštoka.

Komopiuterinio raštingumo besimokantiems - irgi ankštoka.

„Atsinaujinimo ir plėtros keliu“

Lapelės – viena didžiausių gyvenviečių Čiobiškio seniūnijoje, įsikūrusi tarp vaizdingų pušynų 5 km nuo seniūnijos centro. Pro šalį vinguriuoja Neris ir Musė. Lapelėse gyvena apie 300 gyventojų. Sovietmečiu – tai buvo Virvyčių kolūkio centras, dar ne taip seniai vietiniai vaikučiai čia turėjo erdvią pradinę mokyklą, veikė ir kultūros namai. Gyvenvietės ir aplinkinių kaimų žmonės – skardžiabalsiai dainininkai, smagūs šokėjai, muzikantai…

Deja, apie tai jau reikia kalbėti būtuoju laiku. Lapelėse beliko vienintelis kaimo šviesulys – biblioteka, įsikūrusi sename, ankštame, avarinės būklės namelyje. Čia – nuo 1969-ųjų. Nors patalpos ir ankštos, tačiau jau 16 metų čia bibliotekininke dirbančios Janės Stravinskienės rūpesčiu – gana jaukios, tvarkingos. Net stebiesi, kaip čia ir sutelpa viskas – įrengtas informacinių technologijų kambariukas (yra 5 kompiuteriai vartotojams), žaidimų kambarėlis mažiesiems skaitytojams, atskirai sudėliota literatūra vaikams, kaupiama kraštotyrinė medžiaga. Biblioteka dirba kiekvieną darbo dieną – tad lankytojų tikrai netrūksta – Janė Stravinskienė džiaugiasi turinti apie 150 nuolatinių skaitytojų. Netrūksta ir įvairiausių renginių, susitikimų. Bibliotekoje lankėsi rašytojas Vytautas V.Landsbergis, puošnių paveikslų įteikė ir vertingų knygų padovanojo kraštiečiai Alfonsas Balsevičius ir Jonas Lučiūnas. Šiemet vyko labai dvasingas renginys su vienuoliais dominikonais. Beje, jie Lapelių bibliotekai padovanojo jau 66 knygas. Turint galvoje, kad biblioteka iš Komplektavimo skyriaus per metus tegauna per 80 naujų knygų, tai vienuolių dovana išties verta dėmesio.

Anot Janės Stravinskienės, būtų galima surengti daug daugiau įvairių renginių, sukviesti daugiau „lapeliokų“, deja, nėra kur. Tad kai buvo pradėta kalbėti apie nebenaudojamo pradinės mokyklos pastato pritaikymą bibliotekai ir bendruomenės reikmėms, nudžiugo ir bibliotekininkė, ir Lapelių kaimo bendruomenės pirmininkas Algis Šalkauskas. Išties, bendruomenės reikmėms Lapelių kaimo žmonės patalpų neturėjo: glaudėsi tai vienur, tai kitur. Dabar atsirado viltis, kad po kurio laiko „lapeliokai“ turės kur susiburti ir linksmą, ir liūdną valandą. ES_SF logo

Buvusioje Lapelių pradinėje mokykloje po renovacijos įsikurs biblioteka ir bendruomenė.

Buvusioje Lapelių pradinėje mokykloje po renovacijos įsikurs biblioteka ir bendruomenė.

Spalio 26 dieną pagaliau pasirašyta projekto „Buvusio Lapelių pradinio ugdymo skyriaus pastato ir žemės sklypo pritaikymas visuomenės poreikiams“ finansavimo ir administravimo sutartis (Sanglaudos skatinimo veiksmų programa). Sutarties suma – 829 386,94 Lt, iš jų – 767 182,91 Lt Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo lėšos, 62 204,03 Lt prisidės Širvintų rajono savivaldybė.

Buvęs Lapelių pradinio ugdymo skyriaus pastatas pastatytas 1976 m. taipagrindinis dviejų aukštų korpusas bei po pastatu esantis rūsys. Šiuo metu buvusio Lapelių pradinio ugdymo pastatas yra nenaudojamas. Rekonstravus ir sutvarkius visą pastatą, t. y. 383 kv.m plotą, į jį bus perkelta biblioteka ir įrengtos naujos bei erdvios patalpos bendruomenės poreikiams, o tai leis sukurti galimybes skirtingų socialinių grupių žmonėms realizuoti savo poreikius. Įgyvendinus projektą, bus atnaujinta laisvalaikio infrastruktūra, t.y. sutvarkyti takai, įrengta vaikų žaidimų aikštelė, kur bendruomenė galės užsiimti aplinkos tvarkymo talkų organizavimu, rūpinsis vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumu, kaimo infrastruktūros gerinimu. Bendruomenė turės sąlygas vykdyti prevencinį darbą prieš žalingus įpročius, smurtą, skatinti sveiką gyvenseną, pasirūpinti, kad prevencinėse programose dalyvautų kuo daugiau rizikos šeimų.

Kol kas biblioteka dirba avarinės būklės pastate.

Kol kas biblioteka dirba avarinės būklės pastate.

– Bibliotekos patalpos rekonstruotame pastate, žinoma, irgi bus erdvesnės, šviesesnės, jaukesnės,- džiaugiasi Janė Stravinskienė. – Tačiau svarbiausia, kad bus įrengta salė bendruomenės susibūrimams. Tad ir biblioteka savo renginius galės rengti toje salėje. Galėsime susikviesti didesnį būrį knygos mylėtojų.

Naujuoju projektu Lapelėse, finansuojamu iš ES struktūrinių fondu, džiaugiasi ir Viešosios bibliotekos direktorė Laima Kutiščeva:

– Seniai laukėme progos šią biblioteką perkelti į saugias patalpas. Juk atvirai pasakius buvo baugu, kad kada nors senajame namelyje nenugriūtų lubos ir neatsitiktų nepataisoma nelaimė.

Sutvarkius aplinką prie pastato, pagerinus kaimo infrastruktūrą, Lapelių kaimas taps patrauklesnis ir patogesnis gyventi vietinei bendruomenei bei malonus atvykti turistams. Juk jei reikiamai pasirūpinama užimtumu, infrastruktūra, tai ir gūdžiausio užkampio jaunimas nevengia. O čia juk gana patogus susisiekimo požiūriu ir gražiomis apylinkėmis garsėjantis rajono kampelis…

Aldona Bareckienė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

7 Atsakymai į “Buvusi mokykla taps susibūrimų židiniu”

 1. Keris parašė:

  Good points all around. Truly apparcieted.

 2. Sonam parašė:

  Dude, right on there brehtor.

 3. gabija parašė:

  sudas

 4. Anonimas parašė:

  liukas bibloneke o ape buvuse mokikla net nekalbu

 5. ausra.d parašė:

  gera ir sita biblioteka..prisigalvojo cia

 6. jooo... parašė:

  jau metai, o nieko nevyksta :))

 7. taigi parašė:

  prie sovietu turejo viska,o dabar letena ciulpia…ir renka landsbergizmo numestus trupinius…

Comments are closed.

scroll to top