Nauda žmonėms ir gamtai

Rugsėjo pradžioje imta baimintis, ar pavyks laiku sutvarkyti aplinką - smarkūs lietūs labai buvo įmerkę žemę.

Rugsėjo pradžioje imta baimintis, ar pavyks laiku sutvarkyti aplinką - smarkūs lietūs labai buvo įmerkę žemę.

Vykdome projektą „Atsinaujinimo ir plėtros keliu“

2009-ųjų metų rugpjūčio 12 dieną buvo pasirašyta rangos sutartis, pagal kurią rangovai UAB „Grundolita“ ir UAB „Arginta“ pagal jungtinės veiklos sutartį turėjo rekonstruoti Širvintų miesto nuotėkų valyklą. Sąmatinė darbų vertė – 3,369 milijono litų. Savivaldybei nereikėjo prisidėti nė lito. Visus darbus finansavo  Europos Sąjungos struktūriniai fondai (Europos sąjungos sanglaudos fondo lėšos, 2007 – 2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programa).

12 mėnesių trukę statybų darbai miestelėnų tiesiogiai nepalietė – bus jaučiami tik šio projekto rezultatai. Nauda dvejopa: nauda žmogui, suteikiant galimybę gyventi švaresnėje aplinkoje, ir nauda gyvūnijai bei augalijai, kurios nebeniokos teršalai. Rekonstruoti valymo įrenginiai geriau valys į aplinkinius vandens telkinius išleidžiamą vandenį.

Projekto „Neries upės baseino investicinės programos I etapas“ finansuojama Širvintų miesto valyklos rekonstrukcija bus naudinga gamtosauginiu (pvz., augalijos ir gyvūnijos rūšių išsaugojimas) bei ekonominiu (pvz., rekreacinių zonų plėtra) požiūriais.

Nors ir iki šiol iš Širvintų nuotėkų valyklos į Širvintos upę išbėgdavo švarutėlis vanduo, atitinkantis visus gamtosauginius reikalavimus, bet valykloje nebuvo įrengtos fosforo ir azoto papildomos šalinimo sistemos. Priežastis paprasta – tegul Širvintų vartotojų skaičius ir nedidelis, bet nuotėkos į valyklą atiteka du kartus labiau užterštos, negu nustatyta norma buvusiems valymo įrenginiams (reikalavimas 218 mg/l, o į valyklą atiteka 500). ES_SF logo

Projekto vadovas Aleksiejus Timofejevas džiaugiasi: darbus pavyko atlikti laiku ir gerai.

Projekto vadovas Aleksiejus Timofejevas džiaugiasi: darbus pavyko atlikti laiku ir gerai.

Anksčiau nebuvo tokių griežtų reikalavimų. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą įsigaliojo ir kiti standartai, pagal kuriuos nuotėkų valyklose, kurios aptarnauja daugiau kaip 2 tūkstančius gyventojų, turi būti įdiegtas papildomas fosforo ir azoto šalinimas.

Per 14 metų sudilo ne tik valyklos įrengimai, bet ir dumblo sausintuvai, todėl pastatyta nauja dumblo sausinimo įranga.

Ukmergės rajone už Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas rengiama valyklų dumblo kompostavimo aikštelė, kuri aptarnaus Širvintų ir Ukmergės rajonus. UAB „Širvintų vandenys“ planuoja pirkti naują ekonomišką transportą dumblui vežti, nes su esamu reikėtų į saugyklą važiuoti labai dažnai, deginti brangų kurą.

Pernai metų pabaigoje nuotėkų valykloje buvo pakloti nauji vandentiekio ir nuotėkų tinklai, iškastos duobės dviems naujiems sėsdintuvams bei dinitrifikacijos kamerai statyti.

Po atšiaurios žiemos ir gilaus grunto įšalo pavasarį užtruko projekto įgyvendinimo darbų pradžia. Nuotėkų valyklos rekonstrukcija buvo pratęsta, kai nuslūgo gruntiniai vandenys gegužės mėnesį. Buvo pradėta abejoti, ar pavyks darbus baigti laiku.

Nepaisant visų nesklandumų, liepos mėnesį numatyti statybos darbai buvo baigti. Per rugpjūčio mėnesį sumontuota valymo įranga ir prijungta kompiuterinė valdymo sistema SCADA. Rugsėjo mėnesį atlikti nuotėkų valymo bandymai, kad būtų pasiekta reikalinga kokybė, sutvarkyta aplinka.

Iki Naujųjų metų bus derinami valyklos paleidimo darbai, tvarkoma aplinka, šalinami pastebėti trūkumai.

Prie centralizuotų nuotėkų tinklų netrukus papildomai planuoja prisijungti 1480 žmonių, o po trečiojo darbų etapo – dar apie 650.

Pasak projekto vadovo Aleksiejaus Timofejevo, dėl  įrengtų denitrifikacijos kamerų ir papildomų sėsdintuvų gyventojų ir miesto svečių lauks švaresnės maudynių ir poilsio vietos, bus dar mažiau teršiama aplinka.

Steponas Liktoravičius

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top