Jeigu niekas nesikeis, norinčių dirbti teks ieškoti su žiburiu

Vienuose rajonuose prieš savaitę, kituose net prieš tris pasibaigę Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vis dar sulaukia vienokių ar kitokių vertinimų. Vienur jie praėjo ramiai, kitur su skardesniu ar duslesniu triukšmeliu. Laimėtojai jau užsiėmę koalicijų dėlionėmis ir postų dalybomis, pralaimėjusieji vis dar braukia nevilties bei kartėlio ašaras ir, kaltindami visus aplinkui esančius, bando surasti nesėkmių priežastis. Bet šįkart ne apie tai.

Balsavimo biuleteniai galėtų būti skirtingų spalvų

Visi, kas atėjo kovo pirmąjį sekmadienį prie balsadėžių, gavo du balsavimo biuletenius. Patyrę balsuotojai ir neturintys regos problemų balsavimo kabinose neužtruko. Kelios minutės – ir pilietinė pareiga atlikta. Deja, buvo ir tokių, kurie kėlė sumaištį, nes negalėjo įžiūrėti, kam kuris biuletenis skirtas, be to, reitingavimo langeliai buvo „nukišti“ kažkur pačiame biuletenio kampe. Nepatogu ne tik rinkėjams, bet ir komisijos nariams paskui tuos biuletenius surūšiuoti. Galbūt būtų geriau, jeigu balsavimo biuleteniai būtų skirtingų spalvų. Bent komisijos nariams, dirbantiems apylinkėse, turinčiose per 1000 rinkėjų, tikrai darbas palengvėtų skaičiuojant.

Netgi vienas iš Seimo narių, šįmet pirmą kartą stebėjęs savivaldos rinkimus, pažymėjo, jog biuletenius komisijų nariai pradeda skaičiuoti vėlai vakare po visos intensyvios darbo dienos, kai jaučiamas nuovargis, todėl padaryti klaidų juos skaičiuojant pasitaiko visose apylinkėse. Parlamentaras irgi įžvelgia darbo palengvinimą, jei biuleteniai būtų skirtingų spalvų, tuomet jų skaičiavimas vyktų sklandžiau ir greičiau.

Kvietimų į rinkimus dalijimas laikytinas atgyvena

Prieš keletą metų yra tekę dirbti rinkimų komisijos nariu. Drįsčiau pastebėti, jog darbas atsakingas, o atlygis menkas. Dauguma komisijų narių dirba daugiau iš idėjos. Teko girdėti, kad šiais metais norinčių dirbti komisijose teko ilgokai paieškoti. Manyčiau, kad viena iš opiausių priežasčių – kuklus rinkimų komisijos nario darbo apmokėjimas. Galima tvirtai teigti, jog rinkimai pinga, nes komisijų nariai gauna vis mažesnį užmokestį. Jei tokios tendencijos išsilaikys ir toliau, norinčių ir galinčių dirbti komisijose teks ieškoti su žiburiu. Negana to, kad darbas sunkus, bet nervus dar gadina ir stebėtojai. Prieš keletą metų, dirbant rinkimų komisijoje, visą erzelį kėlė stebėtojai, tiesiog savo perdėtu uolumu trukdę ir persekioję „neteisingai partijai“ atstovavusių komisijos narių darbą.

Kritikos nusipelno ir reikalavimas būtinai išdalyti vardinius kvietimus į rinkimus, kuriuos privalo komisijos nariai įteikti žmogui į rankas. Pastebėta, jog tų kvietimų kitoje pusėje parašyta, kad kvietimas nėra privalomas ir rinkimų dieną jo turėti nebūtina. Juolab kad atvykęs balsuoti rinkėjas pateikia asmens dokumentą, kuris apylinkėje tikrinamas netgi dukart. Šiais laikais žmonės naudojasi įvairiomis informacijos priemonėmis, yra mobilūs, todėl apie rinkimų pobūdį ir laiką tikrai žino.

Komisijos nariams primesta prievolė vaikštinėti po namus ir nešioti kvietimus į rinkimus laikytina atgyvena. Kai kas man paprieštaraus, o kaip su tais, kurie turi teisę balsuoti namuose? Kokiu būdu bus sužinota jų nuomonė ir noras balsuoti namuose? Ogi labai paprastai: jie paskambins į rinkimų apylinkę ir informuos, jog komisijos narių lauks savo namuose sutartu laiku. Be to, nėra tiek daug balsuojančių namuose. Dažnas net negaluodamas eina į rinkimų apylinkę tikėdamasis pakeliui sutikti pažįstamą, ieškodamas progos pabendrauti su senokai matytu bičiuliu ar kaimynu.

Pasisakiusios rinkimų komisijos narės teigimu, kvietimų nešiojimas tikrai nereikalingas darbas, nes sunku patekti į daugiabučio laiptinę, juk reikia žinoti kodą arba laukti prie durų, kol kas nors iš gyventojų teiksis įeiti arba išeiti. Privačiuose kiemuose laksto palaidi šunys. Kas kompensuos gydymą, jeigu šuo apkandžios. Komisijos narė piktinosi prispausdintomis krūvomis nereikalingų popierių, kuriuos reikia užpildyti pabendravus su rinkėju, o atlyginimams pinigų nelieka. Pašnekovė netgi siūlė kvietimus išnešioti patiems kandidatams, kurie uoliai lanko savo rinkėjus namuose.

Rinkimų diena galėtų būti ne sekmadienis, o šeštadienis

Paatvirauti sutikusi moteris minėjo, jog rinkėjo korteles nešiojanti su baime, yra buvę atvejų, kad ir apstumdo, ir iškeikia, ir išbara, kodėl vakare vaikštinėjanti, kodėl dieną neatnešanti. O kaipgi atneš dieną, jeigu tuo metu dirba savo tiesioginį darbą? Po tokio kortelių nešiojimo moteris namo grįžtanti persimainiusi, nesulaukusi tinkamo atlygio už sunkų darbą, nes skiriamų pinigų neužtenka realiai dirbtoms valandoms apmokėti. Moka tiesiog tiek, kiek skirta. Pašnekovė įsitikinusi, kad reikia ryžtingų permainų, nes rinkimams skirti pinigai naudojami popierėlių spausdinimui, o ne kuro išlaidų kompensavimui, ne realiai atlikto darbo apmokėjimui.

Sunkumų komisijų nariams sukelia ir vaikštinėjimas po namus, kur balsuoja teisę balsuoti namie turintys rinkėjai. Garbaus amžiaus senoliai be namiškių pagalbos vargiai suvokia, kaip ten reikia balsuoti. Įsikišus namiškiams, reiklus stebėtojas pradeda kelti savo reikalavimus, kyla konfliktų, ambicijų karas, abi pusės lieka įsižeidusios.

Dar vienas pastebėjimas – rinkimų diena galėtų būti ne sekmadienis, o šeštadienis. Kodėl nepasvarsčius tokios galimybės rinkimus rengti šeštadieniais. Tuomet ir komisijos nariai, balsus skaičiavę iki paryčių, turėtų sekmadienį poilsiui, o ir rinkėjai bei kandidatai – laisvą sekmadienį rezultatų aptarimui. Kol teigiamų pokyčių organizuojant rinkimus nebus, tol norinčių ir galinčių dirbti komisijose teks ieškoti vis ilgiau.

Romas Zibalas

Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Jeigu niekas nesikeis, norinčių dirbti teks ieškoti su žiburiu”

 1. HSKFairmietungGmbHErype parašė:

  WARNUNG vor der HSK Fairmietung GmbH!

  HSK Fairmietung GmbH WARNUNG

  WARNUNG vor der HSK Fairmietung GmbH

  HSK Fairmietung GmbH schlechte Erfahrungen

 2. https://www parašė:

  Straipsnis labai geras. Viskas paremta faktais, nesivadovauta pletkais. Bet kam tie rinkimai – pinigai i bala .Musu MERE- penkias kadencijas i prieki laimės.

Comments are closed.

scroll to top
+