Kaip ugdyti vaiko savarankiškumą?

Tėveliai labai dažnai nori, kad vaikas būtų savarankiškas. Tačiau visiškai nededa pastangų jo auginimo metu, nepuoselėja šio gebėjimo. Kai vaikas bando kažką daryti – tėveliai draudžia, kai vaikas bando, tačiau nesiseka – tėvai peikia. Visa tai trukdo vaikui mokytis ne tik atlikti tam tikrus darbus savarankiškai, tačiau ir apskritai – pabūti vienam.

Žemiau pateikiame kelis pedagogų pateiktus patarimus, kurie turėtų padėti tinkamai ugdyti vaiko savarankiškumą. Tokį įprotį reikėtų pradėti  puoselėti nuo kuo anksčiau, geriausia, vienerių metų amžiaus.

Montessori bokštelis

Šiuo metu itin giriamas ir daugelio labai mėgstamas Montessori bokštelis sulaukia dėmesio ne veltui. Tai yra priemonė, kuri gali suteikti vaikui galimybę kur kas aktyviau dalyvauti tėvelių gyvenimuose. Dažniausiai šis baldelis yra naudojamas greta virtuvės stalviršio, tačiau dėl nedidelių matmenų ir lengvumo gali būti transportuojamas į bet kurį kambarį, prie bet kokios vietos.

Dažniausiai jau nuo dviejų metų amžiaus vaikučiai be jokių problemų patys pasistumia bokštelį ten, kur jiems reikia. Taip jie įgauna dar daugiau savarankiškumo. 

Tie, kurie nusprendžia įsigyti bokštelį, turi suprasti, kad vaikas pasiekdamas daiktus esančius ant stalo – norės juos paimti, išbandyti. Suteikdami tokią galimybę vaikui – ugdote jo savarankiškumą. Tai yra labai sveikintina. Bandydamas vaikas išmoks atlikti įvairius darbelius, lavins savo rankytes, bandys kurti ir ieškoti bet kokioms situacijoms inovatyvių sprendimų.

Motyvacija būti savarankišku 

Tėveliai turi ne tik parūpinti priemones, kurios gali padėti vaikui būti savarankiškesniu, tačiau taip pat ir skatinti jį tai daryti. Žinoma, kad tokia metodika geriausiai tinka jau vyresniam vaikui, pavyzdžiui, nuo dviejų metų amžiaus. Vietoje to, kad maitintų vaiką patys – turi jam duoti įrankius ir skatinti tai daryti patį. Tik bandymu metu vaikas išmoksta naujus dalykus. O kuo daugiau racionalios laisvės mažylis gauna – tuo geriau.

Pagiriamasis žodis vaikui 

Būtinai girkite vaiką, kai jis bando kažką daryti. Žinoma, kad nereikia tobulo rezultato pagyroms. Svarbiausia yra parodyti mažyliui, kad labai džiaugiatės, kad jis bando. Taip pat nereikia ir persistengti, visada turi būti saikas. Tačiau dažniausiai vaikams pagyrimų tikrai labai reikia. Tai juos skatina imtis naujų projektų, bandyti naujus dalykus, mokytis.

Nereikia bijoti netvarkos 

Suteikiant vaikui daugiau laisvės reikia suprasti, kad netvarka bus kasdienybės dalis. Taip jau yra. Vaikams ne visada viskas sekasi iš pirmo karto, kartais jiems reikia bandyti gana daug, jie klysta, jie purvina, jie gadina… Tai yra normalus procesas. Geri tėveliai, kurie ugdo vaiko savarankiškumą, turi tai suprasti. Nebijokite netvarkos. Ypač šiuo metu, kai yra labai daug įrangos, kuri gali padėti sutvarkyt bet kokius nešvarumus greitai.

 Leiskite vaikui išmokti pačiam

Galiausiai, leiskite vaikui klysti. Žinoma, kad jį reikia mokyti atlikti tam tikrus dalykus. Tačiau mokymosi metu reikia suteikti vaikui galimybę bandyti pačiam dar ir dar kartą, kol galiausiai bus įgaunamos tinkamos praktikos. Tėveliams šiuo atveju reikia kantrybės. Tačiau esame tikri, kad galiausiai rezultatas – nudžiugina labai.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top