Skatinamas mokyklų ir kūrėjų bendradarbiavimas

kuriame_ateiti

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijoje vykdomo projekto „Kūrybinės partnerystės“ koordinatorė Gražina Gudonienė: „Linkiu smalsumo, atkaklumo ir nuoseklumo siekiant savo tikslų bei mokymosi ir kūrimo kartu džiaugsmo!“

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijoje vykdomo projekto „Kūrybinės partnerystės“ koordinatorė Gražina Gudonienė: „Linkiu smalsumo, atkaklumo ir nuoseklumo siekiant savo tikslų bei mokymosi ir kūrimo kartu džiaugsmo!“

Lietuvos mokyklose jau ne vienerius metus vykdomas kūrybiško mokymosi projektas „Kūrybingumo plėtra Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose pritaikant ir įdiegiant kūrybinių partnerysčių modelį“, dar žinomas kaip „Kūrybinės partnerystės“, finansuojamas 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų lėšomis pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioritetą „Mokymasis visą gyvenimą“. Bendra projekto vertė yra 15 999 815 Lt. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Projekto veiklų įgyvendinimas planuojamas iki 2015 m. sausio mėnesio. Ugdymo institucijos skatinamos giliau pažvelgti į savo kasdienybę iš kūrybiškumo perspektyvos ir atsakingiau įsivertinti savo veiklą.

Kaip ugdomas vaikų kūrybiškumas, kokiais būdais skatinamas mokyklų ir kūrėjų bendradarbiavimas, papasakoti sutiko Širvintų „Atžalyno“ progimnazijoje vykdomo projekto „Kūrybinės partnerystės“ koordinatorė Gražina Gudonienė.

– Kas yra „Kūrybinės partnerystės“? Koks projekto tikslas?

– „Kūrybinės partnerystės“ – tai Lietuvos bendrojo ugdymo mokykloms skirta programa. Jos tikslas – praplėsti ir praturtinti įprastą mokymosi procesą, ugdyti mokinių ir mokytojų kūrybiškumą. Šių tikslų siekiama sukuriant sąlygas mokyklų ir kūrėjų – menininkų, kultūros ir kūrybinio sektoriaus veikėjų bei mokslininkų – bendradarbiavimui. Tai tarptautinio pripažinimo susilaukusi programa, sukurta Jungtinėje Karalystėje. Šiai programai suteiktas 2011 metų pasaulio švietimo inovacijų susitikimo apdovanojimas už reikšmingo poveikio praktiką.

– Kodėl būtent „Atžalyno“ progimnazija dalyvauja šiame projekte? Ar rajone yra daugiau tokių mokyklų?

– Iš viso „Kūrybinių partnerysčių“ projekte 2013-2014 mokslo metais dalyvauja 97 Lietuvos mokyklos. Atrankoje dalyvavo ir daugiau rajono mokyklų. Pildėme paraišką, subūrėme darbo grupę, kėlėme klausimus, siūlėme jų sprendimo būdus. Anot „Kūrybinių partnerysčių“ projekto mokyklų grupės specialistės Vilijos Navickaitės, atrenkant mokyklas į „Kūrybinių partnerysčių“ projektą, vadovautasi išsikeltais prioritetais: vertinta mokyklų motyvacija – noras dalyvauti projekte, pasiryžimas tyrinėjimui, atvirumas naujovėms. Įsitraukti į projekto veiklas buvome pakviesti po birželį pasibaigusios nacionalinės atrankos. Šiek tiek vėliau pakviesta ir Gelvonų vidurinė mokykla.

– Kūryba, kūrėjas, kūrinys, kūrybinis… Bendrašaknių žodžių sąrašą galima būtų tęsti. Kaip šis projektas susijęs su kūrybine veikla? Kokią konkrečią naudą gaus mokiniai dalyvaudami šiame projekte?

– Reikšmingiausi penki kūrybingo mąstymo įpročiai: vaizduotė, smalsumas, atkaklumas, nuosekli praktika, bendradarbiavimas. Tai iš esmės praplečia tradicinę kūrybingumo sampratą. Kūrybingumas nėra vien lakios vaizduotės veikla ar tik tai, kas gražu, linksma, smagu. Kūrybingumas – tai atkaklumas, gebėjimas susikaupti, nusiteikimas tęsti pradėtą veiklą. Kryptingas amato mokymasis, gebėjimas dirbti nuosekliai daug metų, techninių įgūdžių tobulinimas ar panašūs dalykai taip pat yra kūrybingumas. Kūryba – ir tai, kas prasminga, kruopštus, ilgas darbas. Moksleiviai, dalyvaudami projekte, iš pasyvių klausytojų tampa savarankiškais ir aktyviais proceso dalyviais, visi įsitraukia į bendrą komandinį darbą, save atranda kaip unikalų mokymosi šaltinį. Mokytojai ne nurodinėja, o kelia klausimus ir drauge ragina ieškoti atsakymų. Kūrybos agentas padeda keisti požiūrį į mokymąsi, kad, patyrę pokyčius ir atradę kūrybiškų mokymosi metodų, išbandę naujas erdves bei galimybes tobulėjimui, mokytojai toliau tęstų kūrybiško mokymosi praktiką bei dalintųsi patirtimi. Kūrėjai parodo, kaip įveikti moksleivių nepasitikėjimą, uždarumą, nepagarbą vienas kitam, nesiklausymą kito, ieško būdų, kaip mokiniams ir mokytojams susivienyti bei vieniems kitus suprasti ir vertinti. Į projektą įtraukėme biologijos, istorijos, informacinių technologijų ir technologijų dalykus, siekiame juos integruoti, nes temos tam yra palankios.

– Kokiais būdais bus formuojamas teigiamas bendruomenės požiūrį į kultūrą, kūrybiškumo ir partnerystės teikiamas galimybes?

– Esame „Tyrinėjanti mokykla“, nes projekte dalyvaujame pirmus metus. Pokyčių siekiame vienoje klasėje, pasirinkome 7A klasę. Kūrybiško mokymo mokysis mokytojai Jadvyga Apavičienė, Vida Stakauskaitė, Edvardas Gatelis, Danguolė Balandytė, Jolita Jurkevičiūtė ir Kęstutis Misiūnas. Suburta šauni bendraminčių komanda, todėl itin globalių tikslų nekeliame. Tikimės, kad kai kurios naujovės ir nauja patirtis paskatins veikti ir taps mokyklos bendruomenės kasdienybe. Sieksime vykdomų veiklų (pamokų, integruotų pamokų) permąstymo kultūros. Taip bus dalijamasi gerąja praktika, idėjomis, taip stiprės bendruomenė. Geriausiai pavykusias integruotas projekto veiklas (užsiėmimus) pristatysime per netradicinio ugdymo dienas, mokytojus, tėvus ir kitus bendruomenės narius kviesime stebėti užsiėmimus. Pirminėje projekto idėjoje numatytos veiklos (informacijos paieška bei atranka, pažintis su ugdymo turiniu per jutimus (lytėjimas, skonis, klausa, rega, uoslė ir judesys), darbų pristatymas, diskusijos) skatins kūrybiškumą, žadins norą patirti, kad galima padaryti ar sugalvoti kitaip ir dar kitaip.

– Ko palinkėsite projekto dalyviams?

– Linkiu nežabotos vaizduotės, smalsumo, atkaklumo ir nuoseklumo siekiant savo tikslų bei mokymosi ir kūrimo kartu džiaugsmo! Kad neformalioje aplinkoje užsimegztų draugiški, atviri kūrybos agento, kuriančios praktikės ir mokytojų bei mokinių ryšiai.

– Ačiū už pokalbį.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

9 Atsakymai į “Skatinamas mokyklų ir kūrėjų bendradarbiavimas”

  1. kolege parašė:

    nesazininga ir nemaloni. apkalbu nesiotoja o ne mokytoja.

  2. Anonimas parašė:

    Tikrai labai gera.

  3. op parašė:

    – labai gera projekto koordinatorė.

  4. to ? parašė:

    Skaitykite tekstą ir sužinosite. Juk ji vadovauja skirtingiems projektams. O projektus remia Europos Sąjunga.

  5. to ? parašė:

    ne …..o tai yra vienas iš geriausiu PROJEKTŲ ne tik mokykloje bet ir LIETUVOJE

  6. klaustukui parašė:

    Dirbk tiek, kiek Gražina dirba, apie tave net ketvirta kartą parašys, o dabar tik pavydėt sugebi.

  7. ? parašė:

    ar Atžalyne nieko daugiau nevyksta, kad Zibalas trečią kartą apie Gražiną rašo?

  8. xxx parašė:

    Atžalynas, kaip visuomet, aukštumoj. Bravo………….

  9. kaip suprasti? parašė:

    Suburta šauni bendraminčių komanda, TODĖL itin globalių tikslų nekeliame.

Comments are closed.

scroll to top