Registrų centras pažymėjo Širvintų krašto istorines vietoves ir vietovardžius

REGIA žemėlapio fragmentas su Zabelinos ir kt. istorinių kaimų Jauniūnų seniūnijoje ribomis.

Šiemet Lietuvoje minimi Vietovardžių metai. Tad Registrų centras interaktyviame žemėlapyje REGIA sudarė galimybę jūsų rajono gyventojams ir kraštiečiams atrasti ne tik šiuo metu esančias, bet ir išnykusias gyvenvietes – kaimus, valsčius, miestelius – mūsų, tėvų ar senelių gimtąsias vietas, kurių dauguma panaikinta sovietmečiu.

Naudodamasis archyviniais dokumentais Registrų centras REGIA žemėlapyje atkūrė apie 2,5 tūkst. jau nebeegzistuojančių vietovių su buvusiomis jų ribomis, pavadinimais (vietovardžiais), taip pat pažymėjo dokumentus, kuriais šios vietovės panaikintos. Šiuo metu visoje Lietuvoje yra per 21 tūkst. aktualių vietovardžių.

„Šių gyvenviečių šiuo metu jau nebėra, bet įdarbinę duomenis suteikėme galimybę gyventojams pasidairyti, atrasti, o galbūt ir aplankyti tas vietoves, kurios glaudžiai susijusios su jų giminės ar žymių žmonių istorijomis. Dabar kiekvienas turintis kompiuterį gali nesunkiai surasti, kur buvo išnykę kaimai ir miesteliai, o visą Jūsų savivaldybės išnykusių vietovių sąrašą dovanojame redakcijai“, – sako Registrų centro komunikacijos vadovas Tadas Valančius.

Iki liepos 24 dienos LRT.lt portale vyksta gražiausių lietuviškų vietovardžių rinkimai. 15 įdomiausių išnykusių, taip pat ir šiuo metu egzistuojančių vietovių pavadinimų išrinko ir visuomenės balsavimui kartu su LRT pateikė Registrų centras. Dabar padovanojus istorinių vietovardžių sąrašą, tokius rinkimus galima organizuoti ir šiame rajone.

Visas šalies istorines vietoves galima nesunkiai surasti interaktyviame REGIA žemėlapyje – atsidarius konkrečios savivaldybės žemėlapį dešinėje esančiame turinyje pasirinkus „Adresų registro objektų ribos“ reikia pažymėti „Istorinės gyvenamosios vietovės“. Tuomet žemėlapyje bus pažymėtos visos toje savivaldybėje esančios buvusios gyvenvietės, o spustelėjus mėlyną „i“ raidelę, galima pamatyti ir dokumento, kurio pagrindu vietovė buvo panaikinta, informaciją.

Istorinės gyvenvietės į REGIA žemėlapį buvo įkeltos išanalizavus Registrų centro archyve saugomus prieš daugiau kaip du dešimtmečius tuometinio Valstybinio žemėtvarkos instituto parengtus gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų planus. Šiuose dokumentuose buvo pažymėtos ne tik šiuo metu įregistruotos gyvenviečių ribos, tačiau ir sovietmečiu panaikintų gyvenamųjų vietovių teritorijų ribos.

Adresų registre sukauptų istorinių gyvenamųjų vietovių ribų publikavimas REGIA žemėlapyje yra vienas iš pavyzdžių kaip Registrų centras atveria įvairaus pobūdžio duomenis visuomenei. Be žemėlapio pagrindą sudarančių pagrindinių valstybės registrų duomenų, ateityje numatyta žemėlapį papildyti aktualiais Gyventojų registro statistiniais duomenimis, unikaliais ir iki šiol niekur nepublikuotais Nekilnojamojo turto registro duomenimis, taip pat naudinga ir išsamia informacija iš Juridinių asmenų registro.

Atnaujindamas REGIA žemėlapį ir nuolat pildydamas jame pateikiamų duomenų pjūvius Registrų centras siekia, kad REGIA taptų ne tik patogiu įrankiu savivaldybėms ir jų gyventojams, bet ir Registrų centro atvirų duomenų platforma, padėsianti žmonėms rasti naudinga ir aktualią informaciją.

VĮ Registrų centras inf.

Pažymėti vietovardžiai:

Andreikiškio k.
Anolinos k.
Apušynų k.
Beržynės k.
Blažiškių k.
Blusiškio vs.
Cegelnės vs.
Dabriliškio k.
Gaidžioniškių k.
Gėreliškio vs.
Gojaus vs.
Gransčiznos k.
Grūdiškių k.
Gudaraisčio k.
Gumbelių k.
Ivanavos vs.
Jarinavos vs.
Juodapurvio k.
Juodės vs.
Kamaraučiznos k.
Karališkių vs.
Karatiškio vs.
Karšaklonio vs.
Katliškio vs.
Kiemeliškio k.
Kontkų vs.
Kviedžių vs.
Malinuvkos vs.
Medinių vs.
Minderiškių k.
Mučiniškių k.
Naujalaukio k.
Navasiolkų k.
Navinos vs.
Padubelio vs.
Pagrandos vs.
Pamedinių k.
Sadūniškių k.
Smėlynės k.
Stanisloviškių k.
Starosėlio vs.
Svietlikių vs.
Šafranės vs.
Šatriškio vs.
Šimtakapės vs.
Trakų k.
Užukamarių vs.
Užuraisčio vs.
Vaitkūnų vs.
Vapienicos vs.
Vidnapolio k.
Viktoriškių k.
Zabelinos k.
Žiobriškių vs.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

2 Atsakymai į “Registrų centras pažymėjo Širvintų krašto istorines vietoves ir vietovardžius”

  1. mn parašė:

    Fantastiškai atrodo estrada ant vandens.

  2. kodėl?? parašė:

    Šafranės, o ne Šafarnės?

Comments are closed.

scroll to top
+