Nuo žvaigždučių iki kavos puodelių. Kuo daugiau – tuo geriau!

Ne vienam, net ir vengiančiam stipresnio gėrimo taurelės, sovietmetis asocijuojasi ir su žvaigždelėmis puoštu vadinamuoju konjaku, kuris iš tiesų buvo brendis, mat konjakas pirmiausia yra geografinė gėrimo nuoroda. Tam, kad šis stiprusis alkoholinis gėrimas būtų teisėtai vadinamas konjaku, jis turi būti pagamintas griežtai apibrėžtame Prancūzijos Šarantos departamente esančio Konjako (Cognac) miesto apylinkėse, ne mažiau 90 proc. šio brendžio turi sudaryti Ugni blanc, Folle blanche ir Colombard veislių vynuogių. Faktiškai dauguma konjakų gaminama tik iš Ugni blanc vynuogių.

Gaminant konjaką laikomasi ir kitų valstybinės organizacijos Bureau National Interprofessionel du Cognac nustatytų reikalavimų: vyno spiritas, iš kurio daromas konjakas, turi būti pagamintas dvigubos distiliacijos būdu; turi būti brandintas (sendintas) prancūziško ąžuolo statinėse ne mažiau, nei 2 metus.

Alternatyva konjakui yra kitame pietvakarių Prancūzijos regione gaminamas kitas panašus brendis – armanjakas.

Kalbant apie šio gėrimo taurumą, reikia paminėti, kad jį atspindi sutrumpinimai, kurie dažnam nieko nereiškia ar yra nesuprantami. Sovietmečiu, kaip minėta, šį gėrimą jo gamintojai (dažniausiai „konjakas“ buvo gaminamas Armėnijoje, Gruzijoje, Azerbaidžane, Dagestane ir Moldavijoje) žymėjo 3-5 žvaigždutėmis, o ypač taurų įvardindavo kaip „markinį“, „rinktinį“, „jubiliejinį“ ar kitaip. Tos žvaigždutės reiškė ne ką kitą, o gėrimo senumą.

Dabar pas mus galima rasti konjako ar brendžio, kurio amžius pažymėtas V.S. (Very Special) ar * * * (trimis žvaigždutėmis) – taip žymimas ne mažiau dvejų metų konjako senumas.

Superior – ne mažiau 3 metų;

V.S.O.P. (Very Superior Old Pale); Vieux; V.O. (Very Old) – ne mažiau 4 metų;

V.V.S.O.P. (Very Very Superior Old Pale), Grande Reserve – ne mažiau 5 metų;

X.O.; (Extra Old); Napoleon – ne mažiau 6 metų.

Šie žymėjimai nėra oficialiai įteisinti, jie tėra žinomiausių konjako gamintojų rinkodaros tikslais sukurti simboliai. Kai kurie konjako gamintojai tokių žymėjimų nenaudoja.

Žvaigždučių vertinimo sistema paplitusi ir kitose srityse, nors jomis ne visada žymimas amžius. Yra sričių, kur vietoje žvaigždučių naudojami kiti simboliai. Štai žinomas tinklaraštininkas ir gastronomijos specialistas Andrius Užkalnis savo aplankytas „šėryklas“ vertino žąsų simboliais, egzistuoja ir vertinimas kavos puodeliais. Būtent taip mūsų šalies viešojo maitinimo įstaigas vertina Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Lankytojai net neužsukdami ar dar neužsisakę patiekalo gali sužinoti, kaip vertinama kavinė, valgykla, restoranas, baras ar kitokį statusą turinti viešojo maitinimo įstaiga. Tą turėtų nurodyti prie durų ar baro priklijuotas lipdukas su pavaizduotų puodelių skaičiumi. Ši sistema veikia nuo 2013-ųjų lapkričio.

Sistema paprasta – kuo puodelių daugiau, tuo įstaiga geriau įvertinta. Šiuo atveju pavaizduotas vos vienas puodelis reiškia prasčiausią įvertinimą, penki – geriausią.

Puodelių skaičių nustato ne lankytojų simpatijos ar maitintojų taikoma rinkodara, o Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, tikrindami viešojo maitinimo įmones. Įvertinimas nuo 1 iki 5 balų (puodelių) skiriamas pagal tai, kaip laikomasi higienos ir technologinių reikalavimų. Kuo balų (puodelių) daugiau, tuo geriau įgyvendinti reikalavimai.

Vertinant, tiriama bendra higienos būklė, savikontrolės sistemos įgyvendinimas, technologijos, įranga, produktai, personalas, atsekamumo užtikrinimas, pagrįstų skundų skaičius, veiklos sustabdymo atvejų skaičius. Skyrus 1 balą (puodelį), taip pasakoma, kad įmonėje yra nepatenkinama higienos būklė. Kiti įvertinimai: 2 balai – patenkinama higienos būklė; 3 balai – vidutinė higienos būklė; 4 balai – gera higienos būklė; 5 balai – puiki higienos būklė.

Veterinarijos tarnybos manymu, „įmonių vertinimas ir rezultatų viešinimas skatina verslininkus pasitempti, o vartotojams suteikia galimybę greitai ir paprastai patikrinti, kaip dirbama konkrečioje užkandinėje, kavinėje ar restorane“.

Apie šią vertinimo sistemą paskelbusi 2016 metų vasarį, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba teigė, kad tada, kai „įmonei skirti balai paskelbiami viešai, ne vėliau kaip per dieną gerai matomoje kavinės ar restorano vietoje turi būti priklijuojamas lipdukas, kuriame pavaizduoti puodeliai. Taigi, užsukus pietauti ar vakarieniauti, reikėtų atkreipti dėmesį, koks lipdukas užklijuotas ant durų arba prie baro. Apie tai galima pasiteirauti ir darbuotojų“.

Aišku, ne visi tokių įstaigų savininkai teigiamai žiūri į įvertinimo sistemą ir skuba tuos lipdukus klijuoti prie durų ar baro.

Šiuo metu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba skelbia tokius Širvintų rajone esančių maitinimo įstaigų įvertinimus:

1 puodelis – kavinė-baras „Oazė“ Širvintose, Kalnalaukio gatvėje. Įvertinta 2018 metų spalį.

2 puodeliai – restoranas „Kernavės slėnis“ Kernavėje, Vilniaus gatvėje. Įvertinta 2018 metų birželį.

4 puodeliai – kavinė „Lelija“ Širvintose, Plento gatvėje. Įvertinta 2017 metų spalį.

4 puodeliai – kavinė „Muzika“ Širvintose, I. Šeiniaus gatvėje. Įvertinta 2017 metų spalį.

4 puodeliai – kavinė „Jūrenė“ 40-ajame automagistralės Vilnius-Panevežys km (kairėje pusėje, Širvintų s.) Įvertinta 2017 metų rugpjūtį.

4 puodeliai – kavinė „Alinavos karčiama“ Puorių kaime, Bartkuškio gatvėje. Įvertinta 2019 metų gegužę.

5 puodeliai – restoranas-valgykla „Putinas“ Širvintose, I. Šeiniaus gatvėje. Įvertinta 2018 metų gegužę.

5 puodeliai – kavinė „Suzana“ 52-ajame automagistralės Vilnius-Panevėžys km. Įvertinta 2019 metų gegužę.

5 puodeliai – restoranas kaimo turizmo sodyboje „Kernavės bajorynė“ Kernavėje. Įvertinta 2018 metų birželį.

Kaip matome, rajone situacija iš esmės nėra bloga. Žinoma, įvertinimai skirti ne visoms šiuo metu veikiančioms maitinimo įstaigoms, kai kurios jau pakeitusios jei ne iškabą, tai darbo kokybę. Tačiau to nepakanka, kad puodelių skaičius pasikeistų. Reikia, kad vėl užsuktų inspektoriai ir įvertintų iš naujo. Kadangi pagal vertinimo nuostatus jie vertina neįspėję, gali tekti palaukti.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Nuo žvaigždučių iki kavos puodelių. Kuo daugiau – tuo geriau!"

  1. valgitojas parašė:

    Nu kažkaip nemačiau tu puodeliu prie duru 🙂

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+