Modernizavimas padeda išlaikyti stabilias šilumos kainas

kuriame_ateiti

S. Jozonis džiaugiasi, jog pavyksta išlaikyti stabilias šildymo kainas.

S. Jozonis džiaugiasi, jog pavyksta išlaikyti stabilias šildymo kainas.

Artėjant šaltajam metų sezonui ne vienas susimąsto apie tai, kiek pinigų teks skirti šildymui namuose. Pasak „Širvintų šilumos“ direktoriaus Sigito Jozonio, širvintiškiams dar kurį laiką šildymo kainos tikrai nedidės, tad baimintis artėjančios žiemos neverta. Kainų stabilumą užtikrina centralizuoto šildymo tiekimo modernizavimas, įdiegiant kondensacinį ekonomaizerį ir kogeneracinę jėgainę.

Dirbti kuo efektyviau ir naudingiau yra bene kiekvienos įmonės pagrindinis tikslas. Tikslingai plėtrai įmonėms dažnai pritrūksta reikiamos sumos lėšų. Tačiau pasinaudojus Europos Sąjungos fondais įmanoma pakeisti ne tik įmonės ekonominę būklę, bet ir suteikti realios naudos įmonės klientams ar paslaugų vartotojams. Galimybės įsisavinti papildomas lėšas nepraleido ir „Širvintų šiluma“.

Nors pasak direktoriaus, atnaujinimo darbai būtų buvę vykdomi ir be ES paramos, tačiau kur kas mažesnio masto bei efektyvumo.

„Širvintų šiluma“ 2008 metų gruodžio 15 d. pateikė paraišką Europos Sąjungos struktūrinių 2007- 2013 m. fondų finansinei paramai gauti pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos trečio prioriteto „Aplinkosauga ir darnus vystymasis“ priemonę „Energijos gamybos efektyvumo didinimas“ projektui „Širvintų miesto centralizuoto šilumos tiekimo sistemos modernizavimas įdiegiant kondensacinį ekonomaizerį“. Patvirtinus projektą iš ES fondų buvo finansuota 50 procentų bendros projekto sumos.

Praėjus jau keleriems metams nuo ekonomaizerio įdiegimo, šiandien jau galime skaičiuoti realią jo naudą širvintiškiams. Šildymo kainos mūsų rajone yra vienos iš mažiausių Lietuvoje.

Permainos buvo būtinos

Pasak „Širvintų šiluma“ direktoriaus, techninę katilinės būklę reikėjo kuo skubiau atnaujinti, nes dalis gaunamos šilumos energijos, tikrąja to žodžio prasme, buvo paleidžiama į orą. Širvintos gerokai atsiliko nuo gretimų rajonų, buvo būtina įdiegti naujovių. Remiantis gerąją kitų rajonų patirtimi, ekonomaizeris buvo vienas iš geriausių pasirinkimų.

2010 metais su rangovais buvo pasirašyta darbų sutartis ir projektas pradėtas įgyvendinti. Įgyvendinimas susidėjo iš trijų pagrindinių etapų: techninio (darbo projekto parengimas), kondensacinio ekonomaizerio ir kitos įrangos įsigijimas bei paleidimas.

Buvo pastatytas naujas pastatas, kuriame ir patalpinta visa įranga, pastatytas ir naujas dvidešimt šešis metrus siekiantis kaminas.

S. Jozonio teigimu, įranga yra ganėtinai sudėtinga, todėl prireikė apmokyti šešis darbuotojus, kurie galėtų tinkamai naudotis naująja sistema.

Modernizuotas šilumos tiekimas padeda taupyti širvintiškių pinigus.

Modernizuotas šilumos tiekimas padeda taupyti širvintiškių pinigus.

Širvintiškiai sugeba „susitvarkyti“ savarankiškai

Kad įranga veiktų tinkamai ir atneštų kuo daugiau naudos, būtina užtikrinti jos eksploatavimą. Tam dažniausiai samdomos įmonės, kurios prižiūri visą techninę ekonomaizerio ir papildomos įrangos būklę. Tačiau šiuo atžvilgiu Širvintos gerokai skiriasi nuo gretimų rajonų, turinčių analogišką taupymo sistemą.

„Galime pasigirti, kad patys sugebame atlikti visus su eksploatacija susijusius darbus. Mums neprireikė samdyti administruojančios įmonės. Kiek man žinoma, tai padaryti sugebame vieninteliai Lietuvoje,“ – tvirtino S. Jozonis.

Anot jo, šeši apmokyti darbuotojai kuo puikiausiai susitvarko su visomis problemomis, nors sistema ir labai sudėtinga. Tinkamas jos eksploatavimas užtikrina pačius geriausius rezultatus.

Direktorius pasakojo, kad kiti rajonai dažnai kreipiasi pagalbos ir patarimų tiek eksploatavimo, tiek ir administravimo klausimais. „Neretai susilaukiame pagyrų, ne tik dėl to, kad patys prižiūrime sistemą, bet ir dėl to, kad pasiekiame labai gerus rezultatus,“ – pasiekimus įvardijo S. Jozonis.

Padeda sutaupyti ne tik įmonės, bet ir gyventojų pinigus

Vienas iš pagrindinių ekonomaizerio privalumų – iš to paties žaliavų kiekio pagaminama 10 – 20 procentų daugiau šilumos energijos. „Paprastai kalbant, mes tiesiog nebešildome oro – visa pagaminama šilumos energija atsiduria gyventojų namuose. Pasiekėme labai gerų rezultatų, sutaupome dvidešimt procentų šilumos energijos.“

Ekonomaizerio efektyvumas paprastai nusakomas pagal tai, kiek išmetamų garų pavyksta paversti šilumos energija: dūmai, kurie paprastai yra išmetami būdami apie 150 C temperatūros, patekę į kondensacinį ekonomaizerį, atiduodami savo šilumą aušta, o pasiekus rasos tašką, dūmuose esantys vandens garai kondensuojasi atiduodami slaptąją šilumą. Tad ta šiluma, kuri yra „pasislėpusi“ deginant įvairias žaliavas, virsta šiluma, kurią jaučiame pridėję rankas prie radiatoriaus.

Įmonės taupymo strategiją geriausiai jaučia gyventojai. Nors ne paslaptis, kad tiek žaliavos, tiek ir elektros energija kasmet brangsta, šilumos kainos keičiasi nežymiai, todėl gyventojams neiškyla nepatogumų.

„Išlaikyti tokias kainas galime tik todėl, kad atnaujinome techninę įmonės bazę. Nors kasmet visos žaliavos brangsta, tačiau dabar taupydami galime iš to pačio žaliavų kiekio pagaminti daugiau energijos“, – aiškino S. Jozonis.

Pasak jo, svarbu, kad atnaujinimas prasidėjo būtent tada, kai šalyje įsitvirtino ekonominė krizė: krito darbų atlikimo kainos, todėl ekonomaizerio įdiegimas kainavo gerokai mažiau nei ekonomikos pakilimo laikotarpiu. Dėl šios priežasties net ir sunkmečiu kainos nekilo tiek daug, kiek pavyzdžiui gretimuose rajonuose.

Modernizuotas šilumos tiekimas padeda širvintiškiams ir toliau išlikti mažiausių šildymo kainų penketuke.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Modernizavimas padeda išlaikyti stabilias šilumos kainas”

  1. Vietinis parašė:

    fasolis grybas. laukiam pono Vaskeviciaus panasaus straipsnio, idomu kuo tas pasigirt galetu…

  2. fasolis parašė:

    sILUMA galetu buti netgi dar pigesne.

Comments are closed.

scroll to top
+