Išsaugotoje akimirkoje – medinis Liukonių tiltas

1937 m. ką tik pastatytas Liukonių tiltas. Nuotr. iš „Savivaldybė“ (1937 m., Nr. 9).

1934 metų balandį „Lietuvos aidas“ rašė, kad per 1933 metus Lietuvoje (be Klaipėdos krašto) miestų ir valsčių jėgomis buvo pastatyti 1246 mediniai tiltai, iš jų: 749 tiltai iki 2 m ilgio, 314 ilgesnių (iki 4 m ilgio) tiltų ir 183 dar ilgesni, iki 8 m ilgio tiltai. Bendra šių tiltų vertė – 80,5 tūkst. litų.

Statė ir tvirtesnius, ne tik medinius tiltus. Lietuvoje tais metais už 69 tūkst. litų išdygo 39 betoniniai ir gelžbetoniniai tiltai, dar už 71,1 tūkst. litų – 141 mūrinis ir betoninis tiltas. Pridėjus dar 5071 „vamzdį“ (dabar tai būtų pavadinta pralaidomis) už 204,5 tūkst. litų, buvo suskaičiuota, kad per 1933 metus į tiltų statybą Lietuva iš viso investavo 425 tūkst. litų arba 42,5 tūkst. JAV dolerių. Palyginus dolerio vertę tada ir dabar tinklalapyje usinflationcalculator.com, pamatytume, kad beveik per 90 metų doleris nuvertėjo 22,79 karto. Tai reikštų, kad 1933 metais tiltų statybai skirti 42,5 tūkst. JAV dolerių šių dienų verte sudarytų 968,5 tūkst. JAV dolerių arba apie milijoną eurų.

Galima būtų tik šyptelėti – šiandien už tokią sumą pastatytum gal vieną ar du nedidelius tiltus.

Iš tarpukario spaudos galima susidaryti vaizdą, kad kelių ir tiltų statybai buvo skiriamas ypač didelis dėmesys. Objektų netrūko ir tuometinėje Ukmergės apskrityje, kuriai priklausė didesnė dalis dabartinio Širvintų rajono.

Tų pačių rudenį užsiminta, jog Ukmergės apskrities valdyba turi nepaprastų darbų penkmečio planą, į kurį įtrauktos tiltų, pradžios mokyklos ir ligoninės statybos. Šiems darbams planuota išleisti 1 mln. 21 tūkst. litų. Kadangi valdžia tiek pinigų neturi, teksią imti ilgalaikę 550 tūkst. litų paskolą.

Smulkiau rašyta apie tiltų statybą. Jų planuota pastatyti 21, iš jų 2 – gelžbetoninius. 34 m ilgio ir 6 m pločio gelžbetoninis tiltas per Širvintą turėjo išdygti „prie Širvintų miestelio“. Jis, pagal sąmatą, turėjo atsieiti 40 tūkst. litų.

Mediniai tiltai planuoti statyti ir dabartinėje rajono teritorijoje – per Kabarkštos, taip pat Širvintos upes. Būtent per šią suplanuotas net 50 m ilgio ir 5 m pločio medinis tiltas, kuris turėjo kainuoti 20 tūkst. litų.

Vien tiltų statybai ketinta imti 50 tūkst. litų paskolą 10 metų.

Planuotas tiltas per Širvintą ties Liukonių kaimu buvo pastatytas 1937 metais. Tais metais Savivaldybių departamento leidinys „Savivaldybė“ (Nr. 9) išspausdino pastatyto tilto ir jo statybai naudojamos statybinės medžiagos nuotrauką. Iš to, kas buvo rašyta ir to, ką matome, tiltas Ukmergės apskrities valdybos lėšomis vėliausiai buvo pastatytas tų metų vasarą. Tik anot prierašo po nuotrauka, „Linkonių“ tiltas buvo ne 50 m, kaip minėta, o 60 m ilgio.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 9 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top