Kurios partijos korta mero rinkimuose bus stipresnė už kozirinę?

Dar gerokai iki naujųjų savivaldybių tarybų rinkimų partijos pradėjo dėlioti pasjansus, ką deleguotų į pirmąkart įvyksiančius tiesioginius merų rinkimus. Jei iki šiol daugiausia buvo kalbėta apie potencialius kandidatus užsidėti didžiųjų miestų vadovų regalijas, po paskelbtos savivaldybių tarybų rinkimų datos (2015 metų kovo 1-ąją) sukruto ir partijų skyriai periferijoje.

Ir Vytas Šimonėlis, ir Vincas Jasiukevičius net po kelias kadencijas ragavo mero duonos. Tačiau šiandien yra pakankamai pagrindo abejoti, ar po pusmečio įvyksiančiuose tiesioginiuose mero rinkimuose jų kandidatūras rajono rinkėjas pasirinktų kaip stipriausią kortą...

Ir Vytas Šimonėlis, ir Vincas Jasiukevičius net po kelias kadencijas ragavo mero duonos. Tačiau šiandien yra pakankamai pagrindo abejoti, ar po pusmečio įvyksiančiuose tiesioginiuose mero rinkimuose jų kandidatūras rajono rinkėjas pasirinktų kaip stipriausią kortą...

Po pusmečio savivaldybių merai bus renkami kartu su savivaldybių tarybų nariais. Jei per pirmąjį turą nė vienas kandidatų nesurinks daugiau kaip pusės balsų, bus organizuojamas antrasis turas, kurio metu ir paaiškės tiesiogiai išrinktas savivaldybės meras.

Į rajono tarybą – kaip viesulas

Nors dar tik puse lūpų, tačiau savo galimus pretendentus viešojoje erdvėje jau atskleidžia ir kai kurios rajono politiniame gyvenime dalyvaujančios partijos. Kol kas tai galima prilyginti nepamatuotam optimizmui, kadangi partijos neturi jokių įrodymų apie šių kandidatų populiarumą visuomenėje. Ketveri stulbinančiai nemokšiško valdymo metai jei ir suteikė krislelį populiarumo, tai tikrai ne tokio, kurį galima būtų laikyti privalumu. Rajono ekonominis ir socialinis nuosmūkis, politinės intrigos šiems kandidatams per artėjančius rinkimus labiau pasitarnaus kaip antireklama ir sustiprins norinčių juos pakeisti šansus.

Kadangi rajone neatliekamas visuomenės nuomonių tyrimas, pasikliauti galima tik patirtimi. Patinka tai, ar ne, bet faktai leidžia manyti, kad šiuo metu vargiai atsirastų bent vienas pretendentas, kuris mestų lygiavertį iššūkį Darbo partijos atstovei Širvintų rajono taryboje Živilei Pinskuvienei, jei ši ketintų dalyvauti tiesioginiuose mero rinkimuose.

Nedalyvavusi 2007 metų rajono tarybos rinkimuose, po jų paskirta Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktore, bet šį postą praradusi po politinės keturių „darbiečių“ išdavystės, Živilė Pinskuvienė 2011 metais į Širvintų rajono tarybą įsiveržė lyg viesulas. Ji per tuos rinkimus surinko net 1341 pirmumo balsą, o tai – du su puse karto daugiau, nei prieš ketverius metus buvo gavęs tuometinis „darbiečių“ sąrašo lyderis Kęstutis Pakalnis (532).

„Valstiečių“ kreivė – vis žemyn…

Apskritai tiek pirmumo balsų, kiek 2011-aisiais gavo dabartinė opozicijos lyderė, nė vienam rajono tarybos nariui nebuvo pavykę surinkti nuo tų laikų, kai „liaudis vieningai“ balsavo už Vytą Šimonėlį. Štai legendiniais 2000-aisiais „valstiečiai“ gavo net 13 iš 25 vietų taryboje ir patys vieni savo lyderiui nulėmė mero kėdę.

Deja, „ant laurų užmigęs“ Vytas Šimonėlis politinės bangos viršūnėje išsilaikė trumpai. Jau po dvejų metų vykusiuose savivaldybių tarybų rinkimuose šis politikas ne tik išbarstė beveik tūkstantį turėtų pirmumo balsų (šiandien tai prilygtų politinei mirčiai!), bet ir du partijos mandatus taryboje, vadinasi – iš rankų paleido absoliučią valdžią, kadangi 11 iš 25 vietų taryboje jau nebeleido valstiečiams valdyti, kaip šauna galvon. Ir tai buvo tik svaiginančio kryčio į politinę bedugnę pradžia. 2007-aisiais Vytas Šimonėlis iššvaistė dar tūkstantį pirmumo balsų, o Valstiečių ir liaudininkų partija rajono taryboje išsaugojo vos 4 vietas. Suprantama, kad iš po Vyto Šimonėlio pasturgalio išslydo ir, atrodė, jau priaugusi mero kėdė. 2011-ųjų metų rinkimai tik patvirtino diagnozę: kažkada švytėjęs, Vytas Šimonėlis tepriminė sparčiai blogėjantį ligonį iš politinės reanimacijos palatos – 698 pirmumo balsai ir vos 3 vietos rajono taryboje.

Kadangi daugiau nei dešimtmetį Vytas Šimonėlis rinkimuose į rajono tarybą buvo šios partijos vedlys, o naujų veidų tarp „valstiečių“ taip ir neatsirado, sunku būtų patikėti, jog iš šios partijos gelmių lyg pilypas iš kanapių iššoktų naujas lyderis, galintis mesti rimtą iššūkį Živilei Pinskuvienei. Juo labiau kad per praėjusius rinkimus „valstiečių“ partijos vedle pasirinkta Elena Davidavičienė, suskaičiavus gautus pirmumo balsus, nusmuko į antrą vietą sąraše ir vėliavnešės vardo, matyt, nepateisino.

„Laisvieji liberalai“ įveda šių dienų baudžiavą?

Ankstesnių rinkimų rezultatai neprognozuoja ir didelių šansų Kęstučiui Pakalniui, jei šis dalyvautų po pusmečio vyksiančiose mero kėdės dalybose. 2007 metais debiutavęs Darbo partijos rinkiminiame sąraše, Kęstutis Pakalnis gavo 532 pirmumo balsus. Laimėjusi 5 vietas, Darbo partija įėjo į valdančiąją koaliciją ir savo sąrašo lyderiui užtikrino mero postą. Tačiau jau greitai Kęstutis Pakalnis su trim bendražygiais nusisuko nuo Darbo partijos ir prisiglaudė pas liberalcentristus. Apskritai 2011-ųjų metų rinkimų rezultatai jam nebuvo geresni – nors gauti 634 pirmumo balsai, jo atstovaujama partija laimėjo tik 3 vietas taryboje ir valdžios dalybose liko be nieko. Tai, kad šiandien jau kitaip persivadinę liberalcentristai (pavadinkime juos tiesiog „laisvaisiais liberalais“) iš paskutiniųjų stengiasi išsilaikyti ant paviršiaus, leidžia įtarti, jog jų kandidato sprendimas pakovoti dėl mero kėdės vargu ar iššauktų politinį renesansą. Juo labiau po šį trečiadienį Lietuvą sudrebinusio skandalo, kai STT išsivežė Visagino merę liberalcentristę Dalią Štraupaitę. Kęstučio Pakalnio bendražygė įtariama Visagino savivaldybėje įvedusi šių dienų baudžiavą, kai apie dešimt tarnautojų darbo valandomis galimai dirbo privačiuose namuose ir ūkiuose, o už tai jiems buvo mokama kaip už darbo valandas, atidirbtas savivaldybėje. Kitaip sakant, buvo mokama iš savivaldybės biudžeto. Dalią Štraupaitę, kuri yra viena iš Artūro Zuoko pavaduotojų, teismas leido suimti mėnesiui.

Dukart į tą pačią duobę?

Vargu, ar rimtą iššūkį galėtų mesti ir dabartinis meras Vincas Jasiukevičius. 2007 metų rinkimuose šis politikas Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) sąraše buvo pirmas ir gavo 575 pirmumo balsus. Tada nepatekęs į valdžios postus, Vincas Jasiukevičius po ketverių metų, 2011-aisiais, į Širvintų rajono tarybą išsikėlė pats. Nors gavo dar mažiau balsų (493), to vis dėlto pakako ne tik patekti į tarybą, bet ir po vadinamosios „mažumų santuokos“ dar kartą atsisėsti į mero kėdę, kurią 2000-aisiais iš jo paveržė Vytas Šimonėlis. Mažai tikėtina, ar po ištikusio akivaizdaus politinio nuovargio Vincas Jasiukevičius savo sėkmę galėtų pakartoti ir 2015-aisiais. Žinoma, kad artilerijos sviedinys dukart į tą pačią duobę nekrenta. Juo labiau kad šįsyk merą rinks žmonės, o ne suokalbininkai.

Nukraujavimas tik sustiprino

Vadovaujantis ankstesnių metų rinkimų rezultatais, kalbėti apie kiek rimtesnius kitų rajono politikų šansus būtų daugiau nei juokinga, kadangi absoliuti jų dauguma tesurinko vos po kelis šimtus pirmumo balsų, t. y. tiek tepelnė rajono rinkėjų simpatijų. Žinoma, partijos dar turi laiko ne tik surasti vertingiausią tarp saviškių, bet ir paremti kol kas su jomis nesusietą asmenį, tačiau… Kadangi mero rinkimai vyks kartu savivaldybių tarybos rinkimais, labiausiai įmanoma, kad rinkėjai savo balsus skirs tiems pretendentams į merus, kurį bus iškėlusi jų simpatijas užkariavusi partija. Pastarieji dveji rinkimai parodė, kad ryški rinkimų lyderė rajone yra Darbo partija, ir tai – nepaisant nukraujavimo, kai po 2007 metais vykusių rinkimų net keturi iš penkių išrinktų tarybos narių perbėgo į priešininkų stovyklą. Kitą partiją toks smūgis į nugarą būtų pribaigęs, tačiau „darbiečiai“ ne tik išsilaikė ant bangos, bet 2011-aisiais dar ir laimėjo vienu mandatu daugiau. Tai lyg patvirtino viduramžiais propaguotą gydymo būdą kraujo nuleidimu. Juk žinia: nuleidus nesveiko kraujo, organizmas pasigamina naujo, kuris jį tik sustiprina.

Taigi šie faktai leidžia spėti, kad rajono partijoms gerai teks pasukti galvą, kas tiesioginiuose mero rinkimuose galėtų mesti iššūkį „darbiečių“ kandidatui. Ir nesvarbu, kas juo bebūtų. Matyt, kitoms partijoms teks surasti tokią kortą, kuri būtų stipresnė net už šiuo metu „darbiečių“ turimą kozirinę…

„Širvintų krašto“ fotomontažas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

18 Atsakymų į “Kurios partijos korta mero rinkimuose bus stipresnė už kozirinę?”

 1. popp parašė:

  Merės regalijas matuosis Živilė.

 2. mes parašė:

  uz zivile.reikia rajonui stipraus ir grazaus mero.

 3. .15min.lt parašė:

  Darbo partijos Vilniaus miesto skyrių į mero rinkimus ves dabartinis sostinės vicemeras Jonas Pinskus. Taip vakar, spalio 1 d., nusprendė Darbo partijos Vilniaus skyriaus visuotiniame susirinkime dalyvavę bendrapartiečiai. Jie Vilniaus skyriaus pirmininku trečią kadenciją iš eilės išrinko sostinės vicemero pareigas einantį, ilgametį partijos narį — Joną Pinskų

 4. txxxx parašė:

  siūlau balsuoti už socdemus

 5. pravos parašė:

  zmones bukit geri balsuokit uz zivile

 6. VOCLAVA parašė:

  As beilisiui cik us gerieusie mieria zyvyly raiony ir zmuoniams tei tykrei buz gierieu

 7. TAIP parašė:

  Astikas jei tik nuspres dalyvauti, laimes pirmajame ture.

 8. mamaniay parašė:

  kaip ZENONAS perskaitys ..Juoda sąraša.. nereikes ir pirmo turo

 9. mamania parašė:

  II turas – tai bet kokiam Ziviles konkurentui, didziule sekme. Net neabejoju, kad meru taps Pinskuviene. Kitas dalykas, kaip jai pavyks sutarti su parsidaveliais, kurios sutelks komkuretai. Kartu su meru, butina dar 10 savu i Taryba atvesti. Tada visokiems liberalams galai. Ir karaliaus Zivile 4 metus. Tikrai Sirvintoms tai bus tik i nauda. Nes dabar jest Jezau, Jezau, kas per valdzia.

 10. prognoze parašė:

  Po pirmo turo aiskus lyderiai bus Zivile ir Kestutis. Po antro sunku pasakyti. Apie kitus net nekalbama.

 11. mamania parašė:

  >XXL
  Nenusisnekek. Zivile, jei tik nuspres dalyvauti, laimes pirmajame ture.

 12. XXL parašė:

  Po pirmo turo reikes pasirinkti-K.Pakalni arba V.Simoneli.

 13. paldies parašė:

  Be diskusiju. Tik uz Z.P.

 14. to tomas parašė:

  o kas jis toks Z.P.

 15. tomas parašė:

  vienareiksmiskai uz Z.P.anie jau 25metus valde ir va rajonas koks tuscias ir nepopuliarus turistams ir niekam

 16. faktai parašė:

  Nuo šiandien pradedami registruoti politinės kampanijos dalyviai ir rinkimų komitetai. Registracija truks iki gruodžio 6-osios, kai liks 85 dienos iki rinkimų pradžios. Savivaldybių tarybų rinkimai vyks 2015 metų kovo 1 dieną. Iš viso juose bus išrinkti 1 524 tarybų nariai.

  Z. Vaigauskas atkreipė dėmesį, kad savivaldybių tarybų rinkimuose savo kandidatus galės kelti visuomeniniai rinkimų komitetai.

  Tai formaliai vyks pirmąsyk. Faktiškai visuomeniniai rinkimų komitetai egzistavo ir anksčiau, tačiau tai buvo įgyvendinama kandidatams išsikeliant individualiai“, – sakė VRK vadovas.

  Pasak Z. Vaigausko, savivaldos rinkimuose planuojama kompiuterizuoti visas rinkimų apylinkes. Jis rinkėjams primena, kad balsuoti bus galima tik savo savivaldybėje. Tuo metu išankstinis balsavimas savivaldybėse ar balsavimas namuose, specialiuose paštuose vyks įprastine tvarka.

 17. Anonimas parašė:

  Teks sakyti TAIP, nes kito stipraus kandidato nematau.

 18. Pinskuvienei NE parašė:

  Kaip gi Pinskuvienė nebus merė, jei per rinkimus pafinansuoja „rinkėjus“ pinigais ar buteliais. Vien ko verta pamatyt kai 8:00 ryte rinkimų dieną pastovūs stikliuko kilnotojai skuba ne į parduotuvę atsigaivinti po vakarykščio, bet pavyzdingai juda rinkimų apylinkės link balsuoti Už „viesulą, įsiveržusį į širvintų politiką“ . Taip kad linkiu balsuot ne už pseudo viesulus, perkančius balsus, o už politiką, kuris savo darbais rajonui atneštų naudos.

Comments are closed.

scroll to top
+