Tikslas padėti cukriniu diabetu sergantiems žmonėms

Per 30 metų VšĮ Širvintų rajono pirminės sveikatos priežiūros centre dirba slaugytoja diabetologė Dalia Karčiauskienė.

Per 30 metų VšĮ Širvintų rajono pirminės sveikatos priežiūros centre dirba slaugytoja diabetologė Dalia Karčiauskienė.

Tarptautinės raudonojo kryžiaus organizacijos sprendimu, anglų medicinos sesers Florens Naitingeil garbei (1820-1910) per jos gimimo dieną kasmet gegužės 12-ąją švenčiama Tarptautinė slaugytojų diena. Ta proga kalbuosi su VšĮ Širvintų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro slaugytoja diabetologe Dalia Karčiauskiene.

– Girdėjau, kad slaugytoja dirbate daugiau kaip 30 metų. Ar ši diena slaugytojams yra ypatinga, ar ją minite?

– Žinantys, jog tokia diena yra, pasveikina, tačiau gilių tradicijų nėra. Be to, balandžio pabaigoje buvo minima medicinos darbuotojų diena, o mes juk taip pat medicinos darbuotojai.

– Nesenai buvo įkurtas Diabetinės pėdos priežiūros kabinetas. Kokiu tikslu?

– Kabinetas įkurtas, kad padėtume cukriniu diabetu sergantiems žmonėms. Tai klastinga liga, sukelianti labai daug komplikacijų, viena jų yra pėdų pakenkimai. Net apie 70 procentų pėdų amputacijų būna dėl diabetinės pėdos, kada pakenkiamos kraujagyslės, nervai, atsiranda didelė nejautra. Žmogus gali vaikščioti batuose turėdamas vynuką ir nejausti skausmo. Taip būna, kai diabetas nekontroliuojamas. O mūsų tikslas yra jį kontroliuoti.

– Ar visi sergantys diabetu ligoniai gali lankytis jūsų pėdos priežiūros kabinete, ar tik ligai paūmėjus? Ir ką reiškia kontrolė?

– Kontrolė – tai savalaikis vaistų vartojimas. Savikontrolė – kai atliekami gliukozės tyrimai namuose ir sugebama juos įvertinti, kada žmogus laiku kreipiasi pas gydytoją, kada atliekami reikalingi tyrimai, kad ligonis namuose reguliuoja savo mitybą, fizinius krūvius, laikosi sveikos gyvensenos. Jeigu diabetas kontroliuojamas, nebus sunkių komplikacijų. Labai svarbi yra diabetinės pėdos profilaktika, į kurią įeina reguliari pėdų apžiūra, saugus nuospaudų šalinimas, paciento mokymas, kad jis suprastų, kas yra diabetas, kad jį būtina kontroliuoti, tinkamai parinkta ortopedinė avalynė, padedanti sumažinti spaudimą tam tikrose pėdos vietose, sauganti kojas nuo deformacijų, ankstyva pėdų išopėjimų diagnostika ir gydymas. Jeigu žmogus kas tris mėnesius ateina, mes apžiūrime ir matome, kur yra pakenkimai ir laiku juos pašaliname. Jeigu pacientas visiškai nekreipia dėmesio į pėdos pakenkimus, gali sulaukti didelių komplikacijų.

Mūsų įstaigoje yra prisirašę apie 350 sergančių cukriniu diabetu, todėl ir buvo nutarta įkurti diabetinės pėdos priežiūros kabinetą. Jis atsidarė neseniai, praėjusių metų lapkritį. Visiems mūsų pacientams apsilankymas šiame kabinete yra nemokamas. Šias paslaugas kompensuoja Valstybinės ligonių kasos. Paslaugos teikiamos prie PSPC prisirašiusiems pacientams su endokrinologo ar šeimos gydytojo siuntimu, kuris galioja 1 metus. Susirgus diabetu, žmogus pirmus metus gauna penkias slaugytojo diabetologo konsultacijas.

– Slaugytojų dienos proga linkiu jums didelės sėkmės darbe ir visų jūsų norų išsipildymo…

– Ačiū… Norėtųsi, kad žmonės aktyviau naudotųsi pėdos priežiūros paslauga. Gerai būtų, kad širvintiškiai, sergantys diabetu, įkurtų savą Diabeto klubą, tada yra didesnė galimybė per įvairias asociacijas gauti didesnę paramą, išgirsti naudingos informacijos. Svarbu suprasti: jeigu ši liga yra kontroliuojama, galima ir toliau gyventi be jokių komplikacijų. Sveikiems žmonėms taip pat reikia žinoti, kad cukrinis diabetas yra tarsi šių laikų epidemija, kuria pasaulyje serga milijonai žmonių, ir kuri atsiranda dėl nepakankamo fizinio aktyvumo ir dėl nesveikos gyvensenos.

Kalbino Remigijus Bonikatas

Širvintų rajono tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

8 Atsakymai į “Tikslas padėti cukriniu diabetu sergantiems žmonėms”

  1. ... parašė:

    Į kokį šoną, jeigu ten eilė mašinų stovi. Tik nereikia lialia…

  2. to ... parašė:

    Negi sunku apsukti į soną? Randa ko piktintis, tiesiog gėda.

  3. ... parašė:

    Ligoninės problemos, panašu, baigsis sujungimu, bet kas sutvarkis Jaunimo gatvės duobes prie Boružėlės. Kasdien po kelias naujas atsiranda. Ar reikia, kad kas iš valdžios ponių ar ponų ratus pamestų, tada gal sutvarkis? Gėda ir bėda.

  4. gal.ir parašė:

    Tegul tik jungia greiciau, o tai Veryga viena diena spyna pakabins ir bus nei ieit, nei iseit.

  5. to jonas parašė:

    Taryboje buvo labai daug gydytoju, gal kokie 6ar 7, galejo atkreipti demesi i ligonines ateiti. Bet dabar ten nera ka svarstyti, nes nezinau, ar ten guli kas, jeigu ka , tai vaziuoja i Ukmerge. Labai patogu ir ligonine gero lygio, tik masinu aikstele galetu padidinti, o tai nesamone, nera kur masinos kisti.

  6. jonas parašė:

    kad ligonine merdeja, tai nera valdzios ar tik vadovo kalte, tai yra opi visu rajonu problema, rajonuose algos mazos, todel jaunima sunku prisikviesti, o ka jau kalbeti apie gerus specialistus, padekokit ten seime sedintiems, kurie zada medicinai algas kelti jau n metu, bet kaip tyla taip tya, visur ranuose uzdaromos ligonines, butu gerai, jei nors padalinys kad ir nedidelis liktu

  7. laima parašė:

    Man svarbu, kad būtų ligonine su dirbančiu daktaru ligai prispaudus, o kam jinai priklausys, ar Širvintoms, ar Ukmergei, ar Briuseliui, man visai nesvarbu.

  8. kalmarai parašė:

    Buvo laikai prie Lidžiaus, kai į polikliniką ir ligoninę kasmet atvykdavo po 2-3 šviezius daktarus ir po 10 seseliu, vienais metais gal 20 atvaziavo. Tai buvo Širvintų aukso amžius. Nuo Lidžiaus viskas tik zemyn riedejo. Blogai dare tie, kas prie Lidziaus pradejo kibti ir rajono medicina neteko talentingo vadovo.

Comments are closed.

scroll to top