Radinys bute užminė mįslę

Kiekvienas žmogus gyvenime yra ką nors radęs ar pametęs. Kartais radiniai būna laukti, prognozuoti – kai mes ieškome žinodami, ką galime rasti. O būna jie ir netikėti, kai mes tuos radinius randame atsitiktinai.
Ko gero, būtent taip šią vasarą pasijuto Širvintų meno mokyklos metodininkė Joalita Mackonienė, tvarkydama nusipirktą butą Širvintose. Apžiūrėdama jai tekusį paveikslą moteris pastebėjo, kad šio pagrindas padarytas iš senos foto vinjetės, kurioje įamžinti 1931 metų laidos policijos rezervistai.

Galima būtų spėti, kad ankstesnis šios nuotraukos savininkas vinjetę tiesiog panaudojo kaip po ranka papuolusią medžiagą naujam paveikslui, tačiau gali būti, kad taip sena nuotrauka buvo paslėpta su tikslu ją išsaugoti.

Buvusi buto, kuriame rasta nuotrauka, šeimininkė – Valerija Šidagytė. Joalita Mackonienė sakė, kad Valerijos tėvai Aldona ir Jonas (arba Juozas) Šidagiai gyveno ar tai Šešuolėliuose, ar tai Zibaluose. Motina buvo kilusi iš Verbiliškių kaimo, esančio netoli miesto, už Kalnalaukio.

Šidagių šeimos sovietmečiu neaplenkė negandos. Kaip teigė Meno mokyklos metodininkė, Valerijos tėvas kažkuriuo metu slapstėsi ir namo rūsyje buvo nušautas.

Gaila, kad laikas nepagailėjo tarpukario Lietuvos laikus menančios nuotraukos. Tai, kad nuotrauka atsidūrė Širvintose ir buvo čia laikoma, leidžia suprasti, kad joje įamžinti žmonės ar žmogus kažkuo buvo susiję su mūsų kraštu. Iš tiesų, po nuotraukomis galima perskaityti mūsų kraštui būdingų pavardžių: Zabulis, Andriuškevičius, Ragauskas, Radzevičius, Urbonas, Karpavičius, Stanaitis, Kiecorius, Kanapienis, Pukas… Galbūt kažkuris iš jų tarpukario Lietuvoje mokėsi Policijos rezervo mokykloje ir ją 1931 metais baigė.

Įdomi detalė – prie visų pareigūnų pavardžių nurodytas tas pats laipsnis: vyr. policininkas. Arba tai buvo mokymo kursai konkrečiai vyr. policininkams, arba tokius laipsnius pareigūnai gavo išklausę rezervo mokymų kursą.

Kadangi surasta vinjetę yra apdriskusi, matyti ne visi įrašai, iš pirmo žvilgsnio sunku nustatyti, kokioje rezervo mokykloje mokėsi jos laida. Tarp viešojoje erdvėje randamų nuotraukų nepavyko surasti kitos tokios pat vinjetės. Bet pagal kai kurias detales galima spėti greičiausiai tai buvus kauniškę mokymo įstaigą.

Jei kartais kuris mūsų skaitytojas pas save turi analogišką vinjetę ar iš paminėtų pavardžių atpažino galbūt savo protėvį bei turi ką papasakoti, prašome kreiptis į redakciją. Tai – krašto istorija, kuri privalo būti žinoma ir išsaugota ateities kartoms. Tuo pačiu laukiame aktyvių skaitytojų, savo šeimos albumuose išsaugojusių praeities gyvenimo akimirkas ir galinčių papasakoti, kas užfiksuota.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 30 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)
scroll to top