Lietuvos giminės: kokios pavardės populiariausios Širvintų krašte

Istorikai tvirtina, kad iki 1387 metais įvestos krikščionybės lietuviai turėjo tik vardą. Bet išaugus žmonių skaičiui ir atsiradus daugiau bendravardžių asmenų, plečiantis ryšiams, vien tik vardo žmogui pavadinti nebepako. Prie vardo imta dėlioti dar tam tikrą „priedą“: tėvo vardą, užsiėmimą, pravardę ir pan. „Tokie priedai ir davė pradžią dabartinėms mūsų pavardėms. Juk lietuvių žodis „pavardė“ ir reiškia tai, kas yra po vardu,“ – prieš septynerius metus rašė interneto svetainė slaptai.lt.

Anot šios publiakcijos, suteikus krikščioniškus vardus, buvusieji lietuvių tautiški vardai virto pavardėmis, o dabartinių vardų funkciją atliko krikšto vardai. Pavrdes nulėmė ir anuomet paplitę tėvavardžiai. Pavyzdžiui, Jono sūnus Povilas buvo vadinamas Povilu Jonaičiu, tačiau šio sūnų Petrą jau vadindavo Petru Povilaičiu, jo sūnų Antaną – Antanu Petraičiu ir t. t. Kurį laiką tėvavardis nuo pavardės skyrėsi tuo, kad nebuvo pastovus, o galiojo tik vienai kartai.

„Pavardės Lietuvoje galutinai susiformavo apie XVIII a. pabaigoje. Skirtingi luomai jas įgijo ne tuo pačiu metu. Kilmingieji bajorai buvo valstybės piliečiai, dalyvavo jos valdyme, todėl jų pavardžių poreikis atsirado ankščiau. Be to, pavardės ankščiau atsirado miestuose, vėliau – kaimuose. Ir mūsų kaimynų kraštuose jos nusistovėjo maždaug apie tą patį laiką ar net dar vėliau. Antai Latvijoje pavardės oficialiai įsigalėjo nuo 1800 m., Lenkijoje vietomis žemesnysis gyventojų sluoksnis jas gavo tik XIX a. Kai kuriose pasaulio šalyse pavardės tik mūsų dienomis formuojasi. Iš Europos šalių tokia yra Islandija,“ – rašė slaptai.lt.

Širvintų rajone daugiausia Stankevičių šakos atstovų

Kaip „Širvintų kraštui“ pranešė VĮ Registrų centras, visuomenėje gajus mitas, kad Lietuvoje populiariausios giminės yra Kazlauskai, Petrauskai ir Jankauskai. Nuo šiol šį teiginį galima pagrįsti realiais skaičiais – Gyventojų registre sukauptais duomenimis, būtent šios trys pavardės puikuojasi populiariausių Lietuvos pavardžių viršūnėje.

Pati populiariausia pavardė šalyje yra Kazlauskaitė – jų visoje Lietuvoje galima sutikti beveik 5,2 tūkstančio. Po jos pagal gausumą seka Jankauskaitės bei Petrauskaitės, kurių yra po kiek daugiau nei 5 tūkstančius. Toliau seka šių moterų ir merginų tėvai, broliai, pusbroliai, dėdės, seneliai ir kiti vyriškosios lyties giminės atstovai – Kazlauskai, Jankauskai ir Petrauskai.

Populiariausių pavardžių dešimtuke taip pat galima rasti Lietuvoje gausiai gyvenančių Stankevičių ir Stankevičiūčių, Kazlauskienių bei Vasiliauskaičių.

„Nors minėtos pavardės yra dažniausiai sutinkamos vertinant visos šalies statistiką, tačiau analizuojant atskirus regionus ir savivaldybes, tendencijos gali būti ir kitokios. Štai Širvintų rajono savivaldybėje daugiausiai yra Stankevičiūčių, Stankevičių (po 84) ir Lisauskų (72). Tarp populiariausių jūsų krašte pavardžių taip pat yra Stankevičienė, Adomavičius, Lisauskaitė, Adomavičiūtė, Lisauskienė, Bilotas ir Motiejūnas,“ – rašo Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top