Kas geriau – Širvintos ar Širvintai?

Metų pradžioje Lietuvos Respublikos Vyriausybė patvirtino Vietovardžių metų minėjimo 2019 metais planą, kuriame yra numatyti ir mūsų savivaldybės teritorijoje vykstantys renginiai, apie kai kuriuos jau rašėme. Šio plano esmė – įamžinti, žmonių atmintyje išsaugoti jau išnykusius vietovardžius, kai kuriuos grąžinti į viešąjį gyvenimą, pavyzdžiui, gatvių pavadinimais.

Išnykusių gyvenviečių yra ir mūsų rajone, apie vieną tokių – Ščiūriškius – neseniai rašėme. Tačiau yra daug vietovardžių, kurie mūsų kasdienėje kalboje vartojami skirtingai: žmonės nesutaria, Vileikiškis ar Vileikiškiai, Spadviliškis ar Spadviliškiai… Dažniausiai klystama nežinant, ar gyvenvietės pavadinimas vartojamas vienaskaitos, ar daugiskaitos forma.

Prie tokių atvejų, kaip nekeista, dažnokai priskiriamas ir Širvintų vietovardis. Kaip taisyklė, daugeliui ne mūsų rajono gyventojų labiau priimtinesnis vietovardis Širvintai, o ne Širvintos. Galbūt todėl, kad panašiai yra vadinami Zarasai, Druskininkai, Molėtai, Kėdainiai, pagaliau rajone – Musninkai, Gelvonai, Kiaukliai, Zibalai, Jauniūnai, Anciūnai… Šalyje tėra vos kelios savivaldybės, kurių centrų vietovardžių galūnė baigiasi -os. Tai – Kalvarijos ir Širvintos. Didesnių ar mažesnių gyvenviečių būtų galima rasti daugiau, pavyzdžiui – Dusetos, tačiau jų nėra daug ir tai palyginti reta. Gal todėl žmonėms vietovardis Širvintai yra priimtinesnis.

Kita vertus, šis pavadinimas irgi ne iš piršto laužtas, juk tarpukariu Širvintai buvo oficialus mūsų miesto pavadinimas, jis buvo vartojamas tiek oficialiai, tiek viešai. Nors kartais tarpukario spaudoje pasirodydavo forma Širvintos, tai vis dėlto buvo reti atvejai. Greičiausiai, Širvintai tai buvo rusiško ar lenkiško pavadinimo Širvinty, žydiško ar vokiško Širvint sulietuvinimas, būtent tokių užrašytų formų galima rasti XX a. pirmos pusės atvirukuose su mūsų miestelio vaizdais.

1927 metais miestelyje pastačius Roberto Antinio sukurtą paminklą, viename postamento šone buvo nurodyta, kad jis skirtas žuvusiems ties Širvintais karžygiams.

1927 metais pastatytas skulptoriaus Roberto Antinio paminklas karžygiams, žuvusiems ties Širvintais, nors ant nuotraukos greičiausiai paties fotografo padarytas įrašas nurodo, kad paminklas stovi Širvintose. Nuotrauka iš šiauliečio Petro Kaminsko asmeninės kolekcijos.
Sovietmečiu netgi buvo pagamintas toks ženkliukas-apdovanojimas iki 1987 metų veikusios savanoriškos „Nemuno“ draugijos sporto varžyboms Širvintuose. Kaip galima suprasti, jis buvo įteiktas už II vietą. Analogiški apdovanojimai buvo gaminami ir kituose miestuose vykusių varžybų ar žaidynių prizininkams (pirkis.lt).

Vietovardis Širvintai buvo pakeistas Širvintomis jau sovietmečiu. Bent viešai prieinamuose šaltiniuose tikslios datos ir priežasties surasti nepavyko, tačiau nereikia net abejoti, kad tai buvo padaryta kalbininkų iniciatyva.

Nors nuo oficialaus pavadinimo pakeitimo praėjo ilgi dešimtmečiai, vietovardį Širvintai vis dar galima rasti net labai oficialiuose šaltiniuose. Net Vyriausioji rinkimų komisija, 2015 metais savo interneto svetainėje angliškai pristatydama Savivaldybių tarybų pakartotinų merų rinkimų rezultatus, rašo: „2015 rerun elections to Širvintai region municipal councillor-mayor and Trakai district Municipal Council, held on June 6“.

Panašiai elgiasi ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, kaip žymą į interneto svetainės puslapį, kuriame pateikiama su Širvintų rajonu susijusi situacija, akcentuoja – „Žyma: Širvintai“. Žyma – tai kodinis žodis, kuriuo identifikuojama, apie ką yra pateikiamas tekstas. Šiuo atveju – apie Širvintus.

Internete ieškodami miesto Širvintai galite rasti ir daugiau su tuo susijusių tekstų, pranešimų. Štai tinklalapiuose kursai.org ar vev.lt kviečiama užsiregistruoti į buhalterinius kursus, kurie rengiami mieste Širvintai. Arba štai – „auto supirkimas“ vyksta Širvintuose (alio.lt), Europos diena taip pat buvo surengta Širvintuose (European Commission), gripo epidemiją atšaukė Širvintai (ve.lt), komercinių objektų nuoma mieste Širvintai (capital.lt), netgi Širvintų rajono apylinkės teismas 2008 metais pagal Teisingumo ministerijos užsakymą buvo pastatytas „Vilniaus g. 39, Širvintai“ (agstudija.lt).

O gal vis dėlto kažkuo teisūs internete veikiančios humoristinės („laisvosios durnysčių“) enciklopedijos pipedija (wikipedia analogo) kūrėjai teigdami, kad „Mūšyje ties Širvintais buvo su*ta lenkų kariuomenė. Ta proga 1927 VII 15 Dėkingi tautiečiai pastatė paminklą čia žuvusiems P.S.: Tai vienintelis padorus paminklas Širvintuose, yra dar kažkokia Marytė paupy, bet ta K***ė. Užrašas kitoje pusėje „Žuvusiems ties Širvintais karžygiams 1919-1922“. Širvintai (kalbainių neteisingai vadinami moteriškai – „Širvintos“) – toks ne tai kaimelis, ne tai miestelis kažkur gana netoli Molėtų. Labai žymus tuo, kad iš ten yra kilęs vienas iš Pipedijos adminų…

Ką manote apie šią situaciją ir koks vietovardis jums arčiau širdies galite jau nuo šiandien pareikšti balsuodami „Širvintų krašti“ interneto svetainėje sirvinta.net.

Gintaras Bielskis

Kuris vietovardžio variantas Jums mielesnis?
BalsuotiRezultatai
Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

4 Atsakymai į “Kas geriau – Širvintos ar Širvintai?”

 1. atradimas parašė:

  Savivaldybės centras Kalvarija, kurioje dažnai lankausi, kažkodėl rašinyje pavirto vienaskaitos forma „Kalvarijos“. Lietuvoje yra tik vienas savivaldybės centras su galūne -os.

 2. to tuciui parašė:

  Taigi „auksinį“ ir gauna!

 3. tuciui parašė:

  O ko tu nori uz 6 eur? Gal auksinio paketo? 🙂

 4. tutis parašė:

  kazin ar kas priziuri ir tvarko ta suknista sirvintu kabeline tv. ar tik tie savininkai moka saskaitas siust ir daugiau nieko ….kokybe vaizdo siaubinga

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+