Balandžio 18-oji – Miestų įstatymo diena

1791 metų balandžio 18 dieną buvo priimtas ir vėliau į Gegužės trečiosios Konstituciją įrašytas „Miestų įstatymas“. Pirmą kartą įstatymu buvo sulygintos visų miestiečių teisės.

Seniausiu Lietuvos miestu laikoma Klaipėda, šias teises gavusi dar 1257 metais. Jau kitais metais Livonijos ordino įkurtoje Klaipėdoje buvo įvesta Hanzos lygai priklausiusi Liubeko teisė.

Priėmus Miestų įstatymą, prie kelių dešimčių dabartinėje Lietuvos teritorijoje pripažintų miestų prisidėjo Telšiai, Palanga, Kupiškis, Kalvarija, Viekšniai (1791), Plungė, Gargždai, Naujoji Akmenė, Akmenė, Žiežmariai, Ariogala, Rietavas, Marijampolė, Vilkija, Daugai (1792), tačiau Širvintoms miesto teisės buvo suteiktos tik sovietmečiu, 1950 metais (kitais duomenimis – 1951).

Šiuo metu Lietuvoje yra 103 miestai. Mažesni miestai pagal seną tvarką tebevadinami miesteliais. Iš viso Lietuvoje dabar yra 252 miesteliai.

Mūsų rajone miestelio statusą šiuo metu turi Bagaslaviškis, Gelvonai, Kernavė, Musninkai ir Zibalai. Anksčiau miesteliu buvo laikomi ir Kiaukliai, šio statuso netekę iki 1970 metų.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite balandžio 15 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top