Informacija iš naujausio numerio: Merė suabejojo, ar STT paskelbti duomenys atspindi realią situaciją

Praėjusiame „Širvintų krašto“ numeryje rašėme, kad dar birželį Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis Lietuvos savivaldybių darbuotojų – giminės. Kaip teigė patys STT atstovai, iki šiol tik 7 savivaldybių atstovai kreipėsi į STT pasidomėti, kokias rizikas tai kelia, kaip reikėtų vertinti. Tarp savivaldybių, kurios domėjosi minima problematika, buvo ir Širvintų rajono savivaldybė. 

STT paskelbto tyrimo duomenimis, Lietuvoje savivaldybių administracijose vidutiniškai 18 proc. darbuotojų yra susiję giminystės ryšiais, yra sutuoktiniai arba sutuoktinių giminaičiai. Didžiausias nepotizmo intensyvumas (35 proc.) užfiksuotas partijos „Tvarka ir teisingumas“ bastionu laikomoje Pagėgių savivaldybėje, taip pat liberalsąjūdiečių daugumą turinčioje Varėnos rajono (29 proc.) savivaldybėje, Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos „Valdemaro Tomaševskio blokas“ absoliučiai valdomoje Šalčininkų rajono (28 proc.) savivaldybėje ir socialdemokratų valdomoje Zarasų rajono (27 proc.) savivaldybėje.

STT pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius yra teigęs, kad giminystės ryšiai institucijose savaime nėra problema, tačiau kuo didesnis nepotizmo intensyvumas egzistuoja, tuo didesnė tikimybė, kad gali būti bandoma naudotis einamomis pareigomis, proteguoti ir siekti naudos savo šeimos nariams bei giminaičiams.

Pažymėta, kad per analizuotą laikotarpį nepotizmo intensyvumo rizika augo 32 savivaldybėse, 25 savivaldybėse sumažėjo, o 3 – išliko toks pat. Labiausiai nepotizmo rizika išaugo socialdemokratų valdomoje Neringoje (+6,2 proc.), daugiausia socialdemokratų ir „tvarkiečių“ mandatais valdomame Šilutės rajone (+3,1 proc.), daugiausia „konservatorių“ ir „tvarkiečių“ mandatais valdomame Šilalės rajone (+2 proc.). Pažymima, kad per 3 mėnesius Šilutės rajono savivaldybės administracijoje giminystės ir/ar svainystės ryšiais susijusių ir dirbančių asmenų skaičius padidėjo net 22.

Nors Širvintų rajonas su Vilkaviškio, Panevėžio, Pasvalio, Kėdainių, Alytaus, Anykščių rajonais ir Kauno miestu pateko į „aukso viduriuką“, nepotizmo intensyvumo rodiklyje surinkdami 18 proc., t. y. tiek pat, kiek ir šalies vidurkis, o Širvintų rajonas pateko tarp šešių savivaldybių, kur šis rodiklis labiausiai sumažėjo, toks STT vertinimas mūsų rajone iššaukė dvejopą reakciją. Dar birželį, vos tik paskelbus tyrimo rezultatus, Širvintų rajono savivaldybė kreipėsi į STT prašydama paaiškinti, kokiais šaltiniais buvo naudojamasi nustatant nepotizmo intensyvumą mūsų rajono Savivaldybės administracijoje.

– Suprantu, kad prie ankstesnių valdžių rajonas galimai buvo valdomas atskirų klanų, nes Savivaldybėje dirbo ištisos šeimos. Prisiminkime Administracijos direktorių Kazimierą Visacką, kurio žmona dirbo socialine darbuotoja, dirbo ir dukra. Taip pat turėjom vieną šeimą, kuri dirbo Savivaldybėje – tėvas, motina ir sūnus Sargeliai. Savivaldybės administracijoje dirbo ir sutuoktiniai Sargeliai. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad ir tuometinio mero pavaduojo socialdemokrato Andriaus Jozonio tėvas vadovavo Savivaldybės valdomai šilumos ūkio įmonei, ten dirbo ir jo žmona. Patikėkite, tokių giminystės saitų, mūsų žiniomis, buvo daugiau, tačiau tada tai niekam neužkliuvo ir galbūt buvo normalus reiškinys. Paskelbta STT tyrimo išvada mus gerokai nustebino, todėl ir paprašėme paaiškinti, kokiais šaltiniais buvo naudojamasi, iš kur tai paimta. Gal STT vadovavosi 4-5 metų senumo duomenimis? Tada suprantama, kam tokia išvada. Kad, pavyzdžiui, koks „prokonservatoriškas“ politologas, sakykime, Ramonaitė, galėtų išstoti ir lyg pagal užsakymą postringauti, kaip Širvintų rajone yra baisu ir kaip čia ranka rankon dirba vieni giminės, – „Širvintų kraštui“ sakė rajono merė Živilė Pinskuvienė. Jos žiniomis, iš artimais giminystės ryšiais susijusių darbuotojų Savivaldybės administracijoje šiuo metu dirba tik motina ir sūnus.

– Manau, kad nepotizmo intensyvumas Savivaldybėje neturėtų būti didesnis nei keli procentai. Bet tikrai ne 18, kaip neva nustatė STT! – sakė merė.

Kaip ketvirtadienį vykusiame tarybos posėdyje sakė merė, gautame STT atsakyme į Savivaldybės administracijos direktorės Ingridos Baltušytės-Četrauskienės paklausimą yra tik informuojama, kad tarnyba naudojosi 2018 metų gegužės 31-ąją prieinamais registrų duomenimis. Toks formalus atsakymas merės neįtikino, todėl ji informavo, kad Savivaldybės Antikorupcinės komisijos pirmininkei Irenai Vasiliauskienei yra pavesta atlikti tyrimą dėl nepotizmo intensyvumo Širvintų rajono savivaldybės administracijoje.

– Darbuotojams bus pasiūlyta atsakyti į parengtos anketos klausimus, tada matysime, ar STT nustatytas 18 proc. nepotizmo lygis Širvintų rajono savivaldybėje atspindi realią situaciją, ar paprasčiausiai yra išgalvotas. Juk taip jau yra buvę, – laikraščiui sakė Živilė Pinskuvienė.

Taip kalbėdama, merė ko gero turėjo galvoje „juodąjį viceministrų sąrašą“? Prieš ketverius metus buvo garsiai kalbama apie STT Prezidentūrai pateiktus kai kuriuos viceministrus kompromituojančius duomenis, nors tarnyba, kaip vėliau paaiškėjo, Prezidentūrai tokių duomenų apskritai neteikė.

Toks Savivaldybės vidinis tyrimas buvo inicijuotas neatsitiktinai. STT paskelbus savo tyrimo rezultatus, į visas savivaldybes dėl paaiškinimų kreipėsi Savivaldybių asociacija, kuri galimai irgi nesutinka su STT pasirinkta metodika ir abejoja tarnybos neva naudotų šaltinių patikimumu. Antikorupcinė komisija Širvintų rajone šį vidinį tyrimą įpareigota atlikti iki spalio 10 dienos.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

12 Atsakymų į “Informacija iš naujausio numerio: Merė suabejojo, ar STT paskelbti duomenys atspindi realią situaciją”

 1. ksiuša parašė:

  Malonu matyti, kaip keičiasi miestas į gerą pusę. Vien Šimtmečio kūdikių parkas ko vertas. O miesto ribas žymintis ženklas! Džiaugiasi širdis į viską žiūrint. Įdomu, kaip jaučiasi tie, kurie viską skundžia ir stabdo darbus? Ar širdelė nesuskausta?

 2. stasys parašė:

  >to Justas
  Baisu i ją kreiptis. Pabandžiau kartą, tai kaip puolė mane ten sėdintis varijotai. Teko bėgti.

 3. antiplūgas parašė:

  Geras straipsnis.

 4. to Justas parašė:

  Kreipkis į didziaja zurnaliste direktore, ji kompetentinga nuo kosmoso iki Šivintų

 5. bielskis parašė:

  nuo adomo visi mes gimines. neieskokit smegenu:)

 6. Anonimas parašė:

  O kam cia aiskintis, jeigu ir taip aiskus 18 proc. Va anksciau tai buvo procentų, bet tada buvo tyla. O kodel tada niekas neskelbe?

 7. Justas parašė:

  O kaip su Liudmila Braškienė? Mykolas Braška? Šiaip sutapimas. Juk reikia įvertinti ne tik Savivaldybės administraciją, bet ir kitas Savivaldybės įmones. Bet ar sugeba tai padaryti Gintaras Bielskis?

 8. Justas parašė:

  Gal Gintaras Bielskis pasidomės, jei sugeba koks ryšys sieja Ingridą Baltušytę-Četrauskienę ir Janina Chatkevičienę? Juk giminės gali būti ne pačio asmens, bet ir sutuoktinio. Noriu atsakymo.

 9. Anonimas parašė:

  anose kadencijose buvo akivaizdus giminiu rojus, tu niekas nenugincys

 10. Rita parašė:

  tai kad anoje kadencijoje savivaldybe buvo tarsi giminiu susiejimas, sioje zinau tik viena atveji, dar idomu kaip tiria, nejaugi pagal pavardes? ta pati pavarde dar nereiskia giminyses

 11. kavos puodelis parašė:

  Manau, kad tai neatnaujinti duomenys.

 12. taip parašė:

  tai cia galbut paimti senesniu metu „rezultatai“ , kai savivaldybeje dirbo daug vienos seimos nariu, o tai kaip kitaip paaiskinti toki fenomena?

Comments are closed.

scroll to top
+