Informacija iš naujausio numerio: Ar sulauksime sekmadienį ko nors už 1 ct?

Šią savaitę vyksta Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai, taip pat du referendumai, kuriuose rinkėjų prašoma pareikšti valią dėl Konstitucijos kai kurių punktų pakeitimo.

Gegužės 6 dieną prasidėjo išankstinis balsavimas, kuris baigsis šiandien, 20 val., o sekmadienį rinkėjai balsuos rinkimų apylinkėse.

Vyriausios rinkimų komisijos duomenimis, balandžio 15 dieną į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašus buvo įtraukti 2 mln. 458 tūkst. 329 asmenys, turintys teisę balsuoti gegužės 12 d. vyksiančiuose rinkimuose ir referendumuose. Tačiau galutiniai rinkėjų sąrašai buvo patvirtinti šį pirmadienį, nes pagal įstatymą tai privaloma padaryti likus ne mažiau kaip 7 dienoms iki rinkimų. Kadangi iki tol dalis rinkėjų sulaukė 18 metų ir įgijo teisę balsuoti, kiti įgijo ar prarado pilietybę, pasikeitė asmenų veiksnumas ir pan., todėl atitinkamai pasikeitė asmenų, turinčių teisę balsuoti rinkimuose ir referendumuose, galutinis skaičius. Taigi gegužės 6 dieną buvo įtvirtinta, kad rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašuose yra įrašyti 2 mln. 421 tūkst. 723 rinkėjai, o Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose balsuojančių rinkėjų sąrašuose – 50 682 rinkėjai. Taigi tam, kad referendumas būtų laikomas įvykusiu, turi ateiti ir balsuoti ne mažiau kaip 1 mln. 236 tūkst. 203 rinkėjai.

Ar tai realu, spręsti jums. Prieš du mėnesius į vykusius tiesioginius merų rinkimus atėjo kiek daugiau nei 47 proc. sąrašuose esančių rinkėjų, taigi vien tokio rezultato pakartojimas, net jei visi atėjusieji balsuotų vieningai, reikštų, kad nebuvo pasisakyta už Konstitucijos keitimą.

Dėl to stebėtis nereikėtų. Prieš 17 metų priimtas ir dabar galiojantis referendumo įstatymas, išsaugojęs dar 1989 metais LTSR Aukščiausiosios Tarybos priimto referendumo įstatymo pagrindines nuostatas, paliko galioti tą pačią „pusės sąrašo rinkėjų“ kartelę, kuri dabar iškelta taip aukštai, kad ją peršokti esant tokiam rinkėjų aktyvumui, koks fiksuojamas dabar, faktiškai neįmanoma.

Apskritai nuo 1991 metų Lietuvoje jau vyko 12 referendumų, iš kurių tik pirmieji keli sulaukė tikrai didelio rinkėjų aktyvumo ir palaikymo. Pavyzdžiui, 1991 metų vasarį vykusioje gyventojų visuotinėje apklausoje dėl Lietuvos Respublikos nepriklausomybės dalyvavo 84,74 proc. įregistruotų šalies rinkėjų, o teigiamai pasisakė net 90,24 proc. atėjusiųjų, arba – 76,46 proc., esančiųjų sąrašuose.

Prie pasisakiusiųjų už Lietuvos nepriklausomybę prisidėjo ir Širvintų rajono gyventojai. Po 28 metų galima prisiminti, kad tada Širvintų rajone iš 15,8 tūkst. rinkėjų visuotinėje apklausoje dėl Lietuvos Respublikos nepriklausomybės dalyvavo 13,6 tūkst. (86,2 proc.), o teigiamai pasisakė 11,8 tūkst. (87,16 proc.). Prieš balsavo 1182 rinkėjai (8,67 proc.), 568 biuleteniai (4,17 proc.) buvo pripažinti negaliojančiais.

Ką reiškia, kad tada apklausoje dalyvavo 13,6 tūkst. rajono gyventojų puikiai iliustruoja tas faktas, kad, VRK duomenimis, šiandien mūsų rajone į rinkėjų sąrašus įrašyti 13,9 tūkst. rinkėjų.

Palyginimui, tada Šalčininkų rajone už Lietuvos nepriklausomybę pasisakė tik 25,02 proc., Vilniaus rajone – 42,8 proc., Trakų rajone – 68,13 proc, Švenčionių – 74,33 proc., Molėtų rajone – 84,38 proc., Jonavos rajone – 85,63 proc., Ignalinos rajone – 54,27 proc., Klaipėdoje – 78,08 proc., Vilniuje – 73,53 proc. visų įregistruotų rinkėjų.

O štai antrajame, 1992 metų birželį surengtame referendume dėl Lietuvos Respublikos Prezidento institucijos atstatymo „už“ pasisakė tik 40,99 proc. sąrašuose įrašytų Lietuvos rinkėjų. Tada Širvintų rajone tam pritarė vos 34,19 proc.

Nors referendumas dėl Prezidento institucijos atstatymo neįvyko, vieno asmens, labai norėjusio tapti prezidentu, iniciatyva šiandien tokią instituciją vis tiek turime.

Galima prisiminti ir tai, kad tą pačią 1992-ųjų birželio dieną surengtame referendume dėl buvusios SSSR kariuomenės, dabar priklausančios Rusijos Federacijai, besąlygiško ir neatidėliotino išvedimo iš Lietuvos Respublikos teritorijos 1992 metais ir padarytos žalos Lietuvai atlyginimo „už“ balsavo 68,95 proc. sąrašuose įrašytų rinkėjų. Širvintų rajonas tada veidu į purvą irgi nepuolė – už okupantų kariuomenės išvedimą pasisakė 65,01 proc., o tai buvo daugiau nei, pavyzdžiui, pasisakyta Mažeikių, Radviliškio, Zarasų, Molėtų rajonuose, nekalbant jau apie tuometinius „Jedinstvo“ bastionus Šalčininkuose ar Vilniaus rajone.

1992 metų spalį surengtame referendume dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos priėmimo „už“ balsavo 56,75 proc. Kadangi tuo metu Širvintų rajonas su dalimi Vilniaus rajono jau buvo sujungtas į Širvintų-Vilniaus rinkimų apygardą, faktas, kad joje už dabar galiojančios Konstitucijos priėmimą pasisakė tik 35,58 proc. šios apygardos rinkėjų stebinti neturėtų. Na o iš visų vėlesnių įvyko tik 2003 metų gegužę surengtas referendumas dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje (balsavo 57 proc. sąrašuose esančių rinkėjų). Vieša paslaptis, kad aktyvumas buvo pasiektas tik antroje dienos pusėje paskelbus, jog balsavusieji „Maxima“ prekybos centruose galės už 1 ct pasirinktinai įsigyti alaus butelį, ne daugiau kaip 600 g skalbimo miltelių pakuotę, Lietuvoje pagamintą šokoladinį batonėlį ar 1,5 litro talpos butelį pas mus pagamintų vaisvandenių. Tikėtina, jog tai lėmė, kad prieš šešiolika metų už narystę Europos Sąjungoje pasisakė ir 8566 (54 proc.) Širvintų rajono rinkėjų, tačiau net 1066 rajono rinkėjai norėjo, kad Lietuva į šią sąjungą nestotų.

Šį savaitgalį kokių nors vilionių ateiti ir pareikšti savo nuomonę vargu ar bus. Juo labiau kad net pati kadenciją baigianti prezidentė, balsuodama iš anksto, demonstratyviai atsisakė paimti referendumo biuletenį dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo. Galėjo juk paimti ir tam nepritarti…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “Informacija iš naujausio numerio: Ar sulauksime sekmadienį ko nors už 1 ct?”

  1. Širvintiškis parašė:

    Sakykit o ko nereiškiat pretenzijų kada vietoj Pakalnio prvatizuoto viešą šikinyką mieste atidarys?

  2. paskutiniam parašė:

    kada reikes, tada ir atidarys

  3. Trumpas klausimas parašė:

    O baseiną kada atidarys. Facebook paviešintos vizualizacijos labai skiriasi vaizdas, kažin ar tai ne blefas. Nekantrauju pamatyti tikrą, realų baseiną.

Comments are closed.

scroll to top
+