Situacija sudėtinga ir reikalauja didelių pastangų

Rajono merė Živilė Pinskuvienė nuoširdžiausiais žodžiais mini savęs negailinčius ir atsidavusiai dirbančius Širvintų ligoninės medikus ir visą kolektyvą.

Oficialiais duomenimis, vakar Covid-19 sirgo 206 Širvintų rajono gyventojai, pasveikusių buvo 235. Užregistruotos 4 mirtys nuo Covid-19. Tiesa, yra kalbama apie tai, kad sveikatos priežiūros, Visuomenės sveikatos centro ir oficialios statistikos sistemos neveikia išvien, todėl pasveikusių asmenų yra kur kas daugiau, nes duomenys iš šeimos gydytojų gana ilgai nepatenka į oficialias naujienas.

Per paskutines 14 dienų rajone buvo patvirtinti 144, o per paskutinę savaitę – 60 COVID-19 atvejų. Teigiamas buvo beveik kas penktas (19,1 proc.) atliktas tyrimas.

16 susirgusių COVID-19 yra ar buvo vaikai iki 9 metų, 14 ligonių priklauso asmenų nuo 10 iki 19 metų grupei, 42 ligoniai yra 20–29 metų amžiaus. 23 asmenys, kuriems nustatytas COVID-19, buvo 80 metų ir vyresni.

Paprašyta pakomentuoti pandemijos situaciją Širvintų rajone, merė Živilė Pinskuvienė sakė, kad situacija išlieka sudėtinga, nepaisant to, kad statistika geresnė nei kai kuriose kitose savivaldybėse. „Kiekvieno žmogaus sveikata yra brangi ir turime apie tai galvoti bei dėti visas pastangas, kad sergančiųjų skaičius mažėtų,“ – teigė ji, pažymėdama, kad matoma tendencija, kad daugiausia sergama šeimose, kai užsikrečia ir vaikai, ir tėvai, ir kiti artimieji. Ž. Pinskuvienės teigimu didelį nerimą kelia padėtis ligoninėje: įstaigoje buvo nustatyta COVID-19 susirgimų, tačiau dėl to situacija kontroliuojama, įstaiga pilnai aprūpinta apsaugos priemonėmis. Tačiau didžiausias ir pagrindinis klausimas, kuris yra sprendžiamas ir rizika, kuriai privalome būti pasiruošę, veiksmų planas, jei neliktų ligoninėje dirbančių medikų. Merės teigimu, šiuo metu nedarbingumą turi pats Širvintų ligoninės vadovas.

  • Taip yra, kad susirgus vienam skyriaus darbuotojui, keli, turėję tiesioginį kontaktą, turi izoliuotis. Taigi, iškrenta visa pamaina. Jau dabar trūksta aptarnaujančiojo personalo, slaugytojų padėjėjų, į jų vietas stoja ligoninės administracijos darbuotojai. Reikia lenkti galvą matant tokį ligoninės personalo pasiaukojimą ir atsidavimą pareigai. Žmonės neskaičiuoja valandų, nežiūri, kas jiems priklauso-nepriklauso pagal pareigybes. Tačiau esame ties galimybių riba, – sakė merė.

Rajono vadovė labai džiaugėsi, kad šią savaitę ligoninės medikų gretas papildė trys būsimieji gydytojai, šešto kurso studentai.

  • Kai daugelyje šalies ligonių trūksta medikų ir vis pasvarstoma, kad pajėgas galėtų sustiprinti šios srities studentai, Širvintoms labai pasisekė. Galiu tik pasidžiaugti, kad vienos mūsų savivaldybės įmonės – UAB „Širvintų šiluma“ vadovo sūnus pats susisiekė su mumis, pasisiūlė padirbėti ligoninėje, o sužinojęs, kad darbo jėgos jau trūksta, dar ir prikalbino kartu atvykti draugus, irgi būsimuosius medikus, – sakė merė. Jos žodžiais, jaunųjų medikų ryžtas ir entuziazmas ne tik žavi, bet ir yra gražus jaunosios kartos sąmoningumo pavyzdys, apie kurį būtina kalbėti. – Tikrai prasminga ir tokiais dalykais būtina dalintis, kai jauni, išsilavinę žmonės, atsisako įprasto gyvenimo mieste ir vyksta į mažą rajoną. Sunkioje situacijoje matoma, kad mūsų jaunimas yra tikroji mūsų ateitis. Turime ir daugiau tokių pavyzdžių. Mūsų Administracijos Ūkio plėtros skyriaus vedėjos Ritos Gujienės dukra Greta, būsimoji medikė, savanorišką praktiką atlieka dirbdama su sunkiais COVID-19 ligoniais, teikdama jiems pagalbą Ukmergės ligoninėje.

Dar visai neseniai Sveikatos apsaugos ministerija viešai skelbė, kad šalyje kuriamos „kovidinės“ ligoninės. T.y. centrai, į kuriuos esą bus vežami koronavirusu susirgę ligoniai. Tuo tarpu kitose mažesnėse ligoninėse, bus gydomi kitomis ligomis sergantys vidaus ligų, slaugos ir kt. aplinkinių rajonų pacientai. Viena iš tokių turėjo būti Širvintų ligoninė. O mūsų apskrities „kovidinės“ ligoninės paskirtos Ukmergės bei Švenčionių. centru.

Tačiau realybė pasirodė kitokia. Kai Širvintų ligoninės pacientams buvo nustatyti pirmieji COVID-19 atvejai, paaiškėjo, kad „kovidinėse“ ligoninėse Ukmergėje ir Švenčionyse, šiems ligoniams ten vietų nėra. Pasak Savivaldybės merės, tik po aktyvių paieškų buvo leista blogiausiai besijaučiančius pacientus pervežti į Vilnių, o sirgusieji lengvesne forma palikti gydyti Širvintose. Nors tuo tarpu mūsų ligoninė gydo pacientus iš kitų apskrities rajonų.

Kalbėdama apie tai, kad gali nutikti, jei neliktų, kas dirba ligoninėje, merė Ž. Pinskuvienė minėjo Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos įsakymą, pagal kurį kontaktą su infekuotaisiais turėję medikai privalo izoliuotis 20 dienų, kai kitiems žmonėms taikomas ir 10, ir 14 dienų laikotarpis. Tai reiškia, kad pasikartojant užsikrėtimo atvejams ligoninėje ir tarp medikų padaugėjus turėjusių tokius kontaktus, gali tiesiog nebelikti kam dirbti. Dėl to yra galimybė, kad gali priimti ir labai sudėtingus sprendimus – laikinai uždaryti kažkurį skyrių ar net visą ligoninę. „Visi labai tikimės, kad to neprireiks, tačiau tokia tikimybė tikrai yra,“ – sako Ž. Pinskuvienė, pridėdama, jog kai trūksta darbuotojų, o ypač slaugytojų padėjėjų, nėra taip paprasta surasti, kas dirbtų. Logiška būtų į pagalbą pasitelkti, pavyzdžiui, kad ir žmones, gaunančius socialines pašalpas. „Juk reikia ir grindis išplauti, padėti, sunešti, pavežti… Šiuos darbus gali atlikti ir savanoriai. Tačiau padėti pacientams pavalgyti, nusiprausti, pakeisti sauskelnes, gali tik tos srities specialistai. Štai ir atsiduriame didelėje grėsmėje.“

COVID-19 kaip visoje Lietuvoje, taip ir mūsų rajone neaplenkė ir švietimo įstaigų. Širvintų pradinė mokykla po dviejų savaičių nuotolinio mokymo, šią savaitę atnaujino kontaktinį darbą. L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazija ir „Atžalyno“ progimnazija dirba nuotoliniu būdu. Nuo antradienio prie nuotolinio mokymo dėl nustatyto COVID-19 atvejo įstaigoje, perėjo Bartkuškio mokyklos-daugiafunkcio centro 5-8 klasių mokiniai. Įstaigose, kuriose mokosi priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo amžiaus mokiniai, darbas vyksta mišriuoju būdu. Kaip nustato Švietimo, mokslo ir sporto bei Sveikatos apsaugos ministerijos, mažieji kol kas ugdomi kontaktiniu būdu. Sprendimai dėl konkrečių įstaigų veiklos pasikeitimų, pasak merės Ž. Pinskuvienės, priimami tik gavus raštiškus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro nurodymus. Tačiau ir mažųjų mokinių tėvai, susitarę su mokykla bei mokytojais, gali rinktis nuotolinį ugdymą, tačiau tokie sprendimai priimami individualiai kiekvienu konkrečiu atveju.

Deniso Kizino nuotraukos

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Situacija sudėtinga ir reikalauja didelių pastangų"

  1. Petras parašė:

    Gal kas žinote, kiek Širvintų ligoninėje paruošta COVID-19 ligoniams palatų? Kokie gydytojai dirba?
    Kiek Živilė Pinskuvienė skyrė lėšų medicinai 2020 m. ir kam jos panaudotos?

    Kokių metų yra medicinos darbuotojų pirma nuotrauka viršuje?

    AČIŪ UŽ INFORMACIJĄ.

Comments are closed.

scroll to top