Vasario 5-oji – Šv. Agota, Duonos diena

Edita pasakoja apie pirmapradę duoną, o Gintaras tuo metu vos spėja ją pjaustyti… Nuotr. iš archyvo

Vasario 5 d. švenčiama šv. Agotos diena, kuri anksčiau buvo labai populiari tarp kaimo žmonių, o Šv. Agotos skulptūros buvo keliamos į stogastulpius, koplytstulpius bei koplytėles. Mat tikėta, kad šv. Agota saugo namus nuo perkūnijos, gaisrų ir kitokių nelaimių. Tądien bažnyčiose šventinama duona, kartais ir druska bei vanduo.

Anksčiau kiekvienas namų ūkis sau kepdavosi duoną, o ja prekiauta daugiausia miestuose. Lietuvoje pirmosios kepyklos kūrėsi prie dvarų, tad suprantama, kad jų būta ir mūsų rajone. Štai 1808 metais sudarytas Šešuolėlių dvaro inventorius, be kitų pastatų, mini buvus kelias degtinės varyklas, sūrinę ir kepyklą. Kepykla buvusi ir dvarui priklausiusiame Zibalų palivarke, ji minima 1740 metų Šešuolių bažnyčios vizitacijos akte. Prie palivarko buvo užvažiuojamoji karčema, kuri irgi turėjo savo kepyklą.

Kokių nors atskirų žinių, kad Širvintose tarpukariu veikusi kepykla, nėra, bet jos, matyt, tikrai būta, bent jau vietos parduotuvėse žydai tikrai prekiavo duona. Kaip rašoma „Valsčių“ serijos knygoje „Širvintos“, miestelio ūkininkams pavasarį pritrūkus duonos, buvo negarbė ją pirkti pas žydus, o kas pirko, nešėsi pasislėpęs.

Pasakojama, kad pokariu pirmoji ar viena pirmųjų kepyklų veikusi dabartinės Jaunimo gatvės rajone, tada nuošaliai įsikūrusioje Rudoko sodyboje. Galimai ši kepykla priklausė dar 1940-aisiais sovietų įsteigtai „Lietkoopsąjungai“, kuri 1944 metais šalyje turėjo 24 kepyklėles.

„Rudoko kepykla“ greičiausiai kepė duoną anuomet Širvintose veikusių sovietinių įstaigų darbuotojams ir kariškiams, kadangi prisiminimuose apie pokario metus akcentuojama, jog pokariu Širvintose nusipirkti duonos būdavę labai sunku: žmonės jos daugiausia važiuodavę į Vilnių. Kas atsiveždavo duonos, o kas miltų, ir duoną kepdavę namuose.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 5 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top