Spalio 9-oji – 75-osios architekto Juozo Kamarausko mirties metinės

Juozas Kamarauskas. 1938. frater.lt iliustr. fragm.

1874 metais Skauradų kaime (dabar – Alionių sen.), ūkininkų Mykolo Kamarausko ir Ievos Uršulės Sadauskaitės-Kamarauskienės šeimoje, gimęs Juozas Kamarauskas – garsus Lietuvos architektas, dailininkas, inžinierius. Juozapas mokėsi keliose vietos bažnytinėse mokyklose. Būdamas 10 metų pradėjo savarankiškai mokytis piešti. Nežine (Černigovo gubernija) baigė gimnaziją, nuo 1892 metų rugpjūčio mokėsi Vilniaus piešimo mokykloje pas tapytoją Ivaną Trutnevą.

Juozas Kamarauskas A. Štiglico techninio piešimo mokykloje Sankt Peterburge baigė architektūros skyrių ir kaip laisvas klausytojas įgūdžius tobulino Imperatoriškoje Dailės akademijoje.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, 1916-aisiais Juozas Kamarauskas buvo mobilizuotas ir iki 1917 metų tarnavo Pirmajame Geležinkelio batalione. Po 1917 metų Spalio perversmo Juozas Kamarauskas buvo paskirtas Peterburgo miesto ir gubernijos inžinieriumi-architektu bei ekstraordinariu statybos viršininku ir komandiruotas dirbti į karinį laivyną, kur dirbo iki 1922-ųjų, kol grįžo į Vilnių.

Nuo 1939 metų dirbo Vilniaus vyr. inžinieriaus ir architekto valdyboje, o 1940-1945 metais – įvairiose švietimo ir kultūros įstaigose Vilniuje.

„Juozas Kamarauskas pirmasis piešiniuose ir brėžiniuose ėmė fiksuoti kultūros paveldo objektus Lietuvoje. Sukūrė apie 4000 grafikos ir tapybos darbų. Vieni svarbiausių – per Antrąjį pasaulinį karą sugriautų Vilniaus senamiesčio 40 gatvių išklotinių brėžiniai ir piešiniai, atlikti 1944-1945 m. Kiekvieną pastatą dailininkas nusipiešdavo iš natūros ir tuomet, pagal subraižytas posesijas, atitinkamu masteliu perkeldavo į gatvių išklotines,“ – pasakoja lietuvai.lt.

Juozas Kamarauskas palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 8 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top