Šiandien – Šv. Kotryna

Šv. Kotryna. VLE.lt

Kotrynos vardas turėtų būti vienas iš tų, kurį širvintiškiai pirmiausia duotų savo naujagimėms. Ir neatsitiktinai.

Yra kelios versijos, kas pastatė pirmąją Širvintų bažnyčią. Pasak vienų, tai padarė trys Astikų giminės seserys – Kotryna, Agnieška ir Bogdana Astikaitės, kiti šaltiniai teigia fundatoriais buvus Šalkaučiznos dvarininkę Kotryną Agniešką Astikaitę ir Bagdoną Jurevičių, kurie 1475 metais pastatė pirmą medinę bažnyčią.

Labiau tikėtina, kad teisingas būtų pirmasis variantas. Kaip rašoma monografijoje „Širvintų valsčius“, 1627 m. rugpjūčio 20 d. Širvintų klebono Stepono Bernotavičiaus valdiniai iš Širvintų miestelio pagrobė ir nuvežė pas kleboną pono Kristupo Mlečkos valdinių šieną. Pastarieji kleboną apskundė Vilniaus pilies teismui. 1629 metais Širvintų klebonas pateikė pergamente rašytą 1475 m. Kotrynos, Agnieškos ir Bogdanos Astikaičių Širvintų bažnyčios fundacinį raštą ir įrodė teisę į bažnyčios valdas bei su Mlečkomis susitaikė.

Šią informaciją, anot minėto šaltinio, patvirtina ir 1782 metų Širvintų bažnyčios vizitacijos aktas, kuriame taip pat rašoma, jog pirmąją bažnyčią fundavusios Kotryna, Agnieška ir Bogdana Astikaitės 1475 metais Šv. Mato apaštalo dieną.

Per 130 metų, 1889-2018, Kotrynos vardas Širvintų rajone suteiktas 12 mergaičių, pastarąjį kartą – 2015-aisiais. Dėkingiausi metai buvo 2009-ieji, kai rajone gimė trys Kotrynos.

Parengė Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 24 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+