Šiandien – Penktadienis, 13-oji diena

Skaičius 12-ka yra vadinamas tuzinu, o 13-ka – velnio tuzinu. Kai numeris 13 dar sutampa su penktadieniu, ši diena iš viso laikoma nesėkmių diena.

Šalyje yra nemažai vietovių ar objektų, siejamų su velniais. Tai įvairiose vietose esantys velniaraisčiai, velniaduobės, net akmenys su velnio pėdomis. Laikoma, kad vienas tokių yra ir mūsų rajone. Tai Gelvonų seniūnijoje, netoli Dūdų kaimo, prie krūmais užaugusios Šašaraisčio pelkės, gulintis sunkiai surandamas Dūdų akmuo su „Velnio pėda“. Jis yra valstybės saugomas kaip archeologijos paminklas. Akmuo anksčiau buvo žemėje, paviršiuje matėsi tik plokštuma su „pėda“. Kasant griovį, jis parverstas ant šono.

Leidinyje „Senosios Lietuvos šventavietės“ aprašydami Širvintų rajono objektus, tyrėjai pateikia versiją, kad tikrasis akmuo dar sovietmečiu buvo sunaikintas, o dabar netoli Dūdų yra „netikras“, „padirbtas“ akmuo.

Tikrąjį akmenį, kurį mena vietovės senbuviai, XX a. 7-ajame dešimtmetyje melioratoriai iškėlė ir nustūmė į akmenų krūsnį. Atvykus 1970 metais Lietuvos istorijos instituto ekspedicijai, akmens su pėda savo vietoje nebuvo. Akmenį su pėda ekspedicijos dalyviai patys surado akmenų krūsnyje apverstą. Vėliau jis buvo įrašytas į kultūros paminklų sąrašą ir išsaugotas.

Dabar saugomas akmuo yra 0,8×1,1 m dydžio, 60-80 cm aukščio. Akmens viršuje, arčiau krašto, yra netaisyklinga 9X9 cm dydžio į dugną šiek tiek siaurėjanti, iki 4,5 cm gylio duobutė, primenanti kanopos atspaudą, o štai 1983 m. archeologinių ekspedicijų ataskaitose aprašoma žmogaus pėdą primenanti 10X23 cm dydžio, iki 6 cm gylio duobutė. Arba ji dabar sunkiai išskiriama, arba šiuo metu yra nematomoje akmens dalyje.

Iš to, kas užfiksuota, minimo leidinio autoriai mano, kad kad akmens su žmogaus formos pėda prie Šašaraisčio iš tikrųjų būta, tačiau peršasi išvada, kad dabar saugomas ne tikrasis akmuo.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 13 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top