Gruodžio 17-oji – 95-osios Gruodžio perversmo metinės

Antanas Smetona Širvintose. 1927.08.15. Petro Kaminsko kolekcijos nuotrauka (fragmentas)

Per 1926 metų rinkimus į III Seimą tautininkai iš 80 vietų gavo tik 3, kurios atiteko Antanui Smetonai, Vladui Mironui ir Augustinui Voldemarui.

Pagal tuometinę rinkimų sistemą Lietuva buvo padalyta į septynias rinkimų apygardas. Kiekvienai apygardai pagal gyventojų skaičių buvo nustatyta vietų Seime kvota. Utenos VI rinkimų apygardoje, kuriai priklausė ir Ukmergės apskritis, buvo renkama 12 Seimo narių. Rinkta tik pagal partinius sąrašus. Ukmergės apygardoje tautininkai surinko 5773 balsus ir pagal populiarumą buvo ketvirta partija, nusileidusi valstiečiams liaudininkams, socialdemokratams ir Darbo federacijai.

Situaciją apskrityje idealiai atkartojo Gelvonų rinkimų vieta, kurioje tautininkai irgi buvo ketvirti, gavę 287 balsus. Didele persvara gelvoniškiai balsavo už valstiečius-liaudininkus, jiems atidavę 1406 balsus.

Širvintų rinkimų vietoje tautininkai buvo penkti, gavę 194 balsus. Čia daugiausia surinko lenkų darbininkai, už kuriuos balsavo 1486 širvintiškiai.

Musninkuose ir Čiobiškyje tautininkai buvo tik septinti. Už juos balsavo 76 musninkiečiai ir tik 7 čiobiškiečiai. Čiobiškyje net žydų demokratai gavo daugiau – 8 balsus, o daugiausiai (329) surinko valstiečiai liaudininkai. Musninkuose populiariausi buvo lenkų darbininkai (826).

Kaip parodė vėlesni įvykiai, tautininkų vos 3 gauti mandatai dar nereiškė menkos politinės įtakos. Valstiečių-liaudininkų ir socialdemokratų sąjunga nuo pat pradžių pasirodė nevaisinga, o sprendimai prieštaringi, tad valdžia nepatenkintos jėgos nutarė demokratiškai išrinktą valdžią nuversti. Buvo sudarytas vyriausiasis karinis štabas, į kurį įėjo du mūsų kraštiečiai – Šniponyse gimęs pulkininkas Vladas Skorupskis ir Gelvonėliuose gimęs aviacijos vyresnysis leitenantas Antanas Mačiuika. Perversmas buvo numatytas gruodžio 17 dieną, nes tuomet Lietuvos Respublikos prezidentas K. Grinius šventė 60 metų jubiliejų ir susirinkusius pareigūnus būsią lengva suimti. Beje, kalbos apie organizuojamą perversmą Kaune sklido, bet vyriausybė to nesitikėjo ir į gandus nekreipė dėmesio.

Naktį į gruodžio 17 dieną komitetas su planu supažindino Antaną Smetoną, kuris jam pritarė.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 17 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top