Gegužės 20-ąją paminėkime Jono Variakojo 130-ąsias gimimo metines

Jonas Variakojis. paneveziokrastas.pavb.lt nuotr.

1892 metų gegužės 20 d. Rinkuškiuose (Biržų valsčius) gimęs Lietuvos kariuomenės pulkininkas leitenantas, laisvės kovų dalyvis, Krašto apsaugos ministras Jonas Variakojis pelnytai turi būti laikomas iš mūsų kraštiečiu. O jo keliai su Širvintomis ir jų apylinkėmis susikirto ne kartą.

Prasidėjus kovoms su bermontininkais, J. Variakojo vadovaujamas batalionas išaugo ir buvo pavadintas Ketvirtuoju pėstininkų Lietuvos karaliaus Mindaugo pulku. Kare su lenkais kapitono J. Variakojo pulkas atlaikė aršiausius mūšius prie Širvintų ir Musninkų.

Taikos metais pulkininkas leitenantas Jonas Variakojis paskirtas 3-osios pėstininkų divizijos, vėliau – 3-osios karo apygardos štabo viršininku. 1926 metais išėjo į atsargą, nuo 1928 metų lapkričio 22 dienomis dirbo valdytoju Susisiekimo ministerijoje, o 1929 metais grįžo į tarnybą kariuomenėje ir 1929.09.24 – 1930.06.28 dirbo Krašto apsaugos ministru, bet dėl sveikatos atsistatydino. 1939 metais, būdamas pulkininku-leitenantu, išėjo į atsargą, gyveno jo nusipirktame Šešuolėlių dvare, kuriame yra lankęsis ir Prezidentas Antanas Smetona.

Jonas Variakojis rūpinosi, kad jo įsigytas dvaras būtų pavyzdingai tvarkomas. Melioravo laukus, sėjo ir sodino derlingas daržovių, javų veisles, augino veislinius gyvulius. Kiekvienais metais vienas ar daugiau jaunų agronomų, baigusių Žemės ūkio akademiją, pas jį atlikdavo praktiką. Dvare buvo spirito varykla, sunaudodavusi ne tik savo, bet ir aplinkinių kaimų ūkininkų bulvių atsargas.

Jono Variakojo Širvintose pasistatytas namas. Tiesa, „Jaunojoje kartoje“ (1939 m. Nr. 3) klaidingai buvo nurodyta, kad jame įsikūrė Musninkų valsčiaus savivaldybės namai.

Jonas Variakojis drauge su kitais įkūrė Zibalų pieno perdirbimo bendrovę,10 metų buvo jos valdybos pirmininkas. Buvęs kariškis taip pat buvo ir Širvintų smulkaus kredito draugijos valdybos narys.

Dar neseniai Širvintose priešais ligoninę stovėjo Jono Variakojo pasistatytas namas. Matydamas, kad Širvintų valsčiaus įstaigos yra išsimėčiusios po visą miestelį, dirbo joms nepritaikytose patalpose, Variakojis Širvintų centre nusipirko žemės, pastatė didelį namą su pritaikytu patalpų išdėstymu ir išsinuomojo patalpas policijos nuovadai, paštui ir teismui.

1938 metų Lietuvos telefonų knygoje randami įrašai apie šias įstaigas. Iš jų paaiškėja, kad gatvė, kurioje stovėjo Jono Variakojo pastatytas namas, ir tada buvo vadinama Vilniaus gatve. Namui buvo suteiktas 157A numeris. Į paštą buvo galima paskambinti telefono Nr. 19, į Policijos nuovados raštinę – Nr. 7, o į Apylinkės teismą – Nr. 4.

1944 metais Jonas Variakojis pasitraukė į Vokietiją, 1949 metais emigravo į JAV. Mirė 1963 metų spalio 31 dieną Čikagoje, palaidotas lietuvių tautinėse kapinėse.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top