Kaip karantino laikotarpį išgyvena abiturientai

Atėjus pavasariui, abiturientų laukia svarbus laikotarpis – egzaminai. Tai laikas, kai testuojamos per visą kursą įsisavintos žinios bei įgūdžiai, o jaunas žmogus privalo pakankamai save atskleisti per trumpą egzaminavimo laiką. Egzaminai yra susiję su ateities lūkesčiais – dažnai nuo jų rezultatų priklauso ateities planai, karjera. Todėl besimokantieji stengiasi kuo geriau save pateikti, pademonstruoti savo žinias ir gebėjimus aukščiausiame lygyje. Šis laikotarpis mokinius veikia skirtingai – kol vieni, skaitydami knygas bei lankydami papildomas konsultacijas, mokslams skiria didžiąją savo laiko dalį, kiti, pasitikėdami natūralia gyvenimo tėkme, ramiu veidu, laisvą laiką leidžia su draugais ar sėdėdami prie kompiuterių ekranų. Tačiau šiemet situacija kitokia. Dėl sparčiai plintančio naujojo viruso (COVID-19), šalyje paskelbtas karantinas, sustabdyta ugdymo įstaigų veikla, nukeltos egzaminų datos. O tai kelia nežinią ir, galbūt, netgi griauna mokinių planus.

Kadangi artėja abiturientams itin svarbus laikotarpis – egzaminai, kaip dėl jų jautiesi: nerimauji, bijai ar esi visiškai neutralus, užtikrintas savo jėgomis ir pasirengęs įeiti į egzaminavimo patalpą be jokio vargo?

-Kad artėja egzaminai, tai tikrai jaučiu. Šiek tiek erzina, nes tos mintys: egzaminai, ateitis, karjera, neleidžia atsipalaiduoti. Visa tai – labai išpūstas reikalas, geriau kuo mažiau apie tai galvoti… O nusiteikęs tai esu neutraliai, į egzaminus žiūriu kaip į neišvengiamą dalyką ir tiek, – sako Kristupas Sterbavičius, IVA klasės mokinys Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje.

Manau, kad kiekvienas abiturientas jaudinasi prieš įžengdamas į egzaminavimo patalpą. Juk šis „testukas“ turi daug įtakos mūsų ateičiai ir svajonių išsipildymams. Egzaminams pasiruošusi 100% nesijaučiu. Taip yra, galbūt, todėl, kad save atiduodu ne tik mokslams, bet ir saviugdai, naujiems, neišbandytiems dalykams ir savanorystei. Tačiau savimi pasitikiu ir žinau, kad egzamino dieną atiduosiu visas jėgas ir sukauptas žinias, kad pasiekčiau geriausius rezultatus, – mano Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos abiturientė Ieva Eigelytė.

Kristupo motyvuojanti gyvenimo filosofija: „Visi vieną dieną mirsime, tačiau kas ta viena diena, kai visas likusias dienas galime gyventi.“

Kiekvienas abiturientas nerimauja dėl brandos egzaminų. Vis dėl to tai labai svarbus gyvenimo momentas, kuris parodo tavo visų dvylikos metų darbą, o egzamino rezultatai nulemia, ar galėsi pasirinkti savo norimas studijas ir įgyti išsvajotą profesiją. Todėl šiek tiek nerimo tikrai yra, – teigia Matas Lisauskas, IVB klasės mokinys LSG gimnazijoje.

Kokius egzaminus laikysi? Kaip sekasi jiems ruoštis?

Kristupas: „Pasirinkau matematiką, lietuvių ir anglų kalbos egzaminus. Šį pasirinkimą lėmė tai, kad pagal tam tikras institucijas, šie mokomieji dalykai yra ateities pagrindas. Taip pat pasirinkau biologiją ir geografiją – pasirinkimai spontaniški, tiesiog šie du dalykai nėra nuobodūs ir neblogai sekasi. Jokio spaudimo nedarau, tegu gyvenimas teka sava vaga.“

Ieva: „Pasirinkau nei daug, nei mažai: lietuvių kalbos, anglų, matematikos ir informatikos valstybinius brandos egzaminus. Prisipažinsiu, kad labiausiai ruošiuosi matematikos egzaminui, nes jo išlaikymas lems mano studijų kryptį. Bet, žinoma, neapleidžiu ir kitų dalykų. Aišku, sunku mokykloje siekti aukštų rezultatų, mokytis visus dalykus, kuriuos esu pasirinkusi ir kartu ruoštis egzaminams, bet paskutiniais mokslo metais teko paaukoti kelias veiklas, kad viską spėčiau ir jiems pasiruoščiau.“

Matas: „Aukštesniuoju lygiu esu pasirinkęs ir mokausi lietuvių kalbos, matematikos, fizikos, geografijos ir anglų kalbos dalykus. Planuoju laikyti šių dalykų egzaminus. Ruoštis egzaminams sekasi tikrai gerai, tam turime geras galimybes. Internete galime susirasti norimą informaciją, spręsti įvairias užduotis ar tiesiog pagilinti turimas žinias. Manau, kad taip pat turėtume būti labai dėkingi mokyklos mokytojams, kurie stengiasi motyvuoti mokinius, veda konsultacijas kiekvieną savaitę, paruošia ir pateikia papildomas namų užduotis, visada padeda, kai iškyla kokių neaiškumų.“

Matas gyvenime vadovaujasi amerikiečio Les Brown motyvuojančia fraze: „Pernelyg daug kas iš mūsų neįgyvendina savo svajonių, paprasčiausiai dėl to, kad leidžiame baimei mus nugalėti“

Ar esi tvirtai nusprendęs(usi) dėl ateities profesijos? Apie kokią profesijos sritį galvoji ir kodėl ji tave traukia?

Kristupas: „Nieko rimto ir konkretaus nusprendęs nesu. Tačiau manau, kad gal jau būtų laikas tai padaryti. Na, tikiuosi, kad tai kaip nors įvyks po egzaminų. Žinau tik tiek, kad ten, kur būsiu aš, nebus matematikos.“

Ieva: „Paskutinius porą metų svarstau pasirinkti profesiją, susijusią su matematika ir informatika, nes nuo vaikystės patiko skaičiuoti ir spręsti sunkius uždavinius. Bet labai pavydžiu tiems, kurie jau nuo vaikystės, arba bent jau iki 12-tos klasės pradžios suprato ir sužinojo, kuo nori būti ir ką studijuoti pabaigus mokyklą, nes man šis dalykas labai nesiseka. Vis dar bandau save atrasti ir išsiaiškinti, kuriuo keliu eiti, nes esu labai veiklus žmogus ir atradau daug naujų sričių, kurios man taip pat gerai sekasi. Taigi, jeigu nepasiseks su matematika, keliausiu į kūrybines industrijas, verslą ar komunikaciją. Na, manau, rasiu, ties kuo apsistoti ir ką mokytis kitus ketverius metus.“

Matas: „Dėl ateities profesijos nesu galutinai apsisprendęs. Renkuosi tarp kelių profesijos sričių ir mąstau, kuri iš jų būtų man tinkamiausia. Tačiau baigęs gimnaziją planuoju savo noru atlikti privalomąją karo tarnybą ir skirti šiek tiek daugiau laiko profesijos pasirinkimui.“

Kaip reaguoji į susiklosčiusią situaciją – paskelbtą karantiną? Ar tai galimybė geriau pasiruošti egzaminams ir gautas papildomas laikas, ar kliūtis, trukdanti tiesiogiai kontaktuoti su mokytojais ir skleidžianti nežinomybę?

Kristupas: „Nereaguoju – yra kaip yra. Tačiau taip, manau, kad tai yra galimybė geriau pasiruošti. Bet aš jos neišnaudoju, nes kol kas džiaugiuosi ankstyvomis atostogomis, kaip ir dauguma mano pažįstamų.“

Ieva: „Mūsų 72-oji laida tikrai pasižymės istorijoje. Per šiuos mokslo metus turėjome daug išbandymų, tačiau niekas nepagalvojo, kad atsidursime ir tokioje situacijoje, kuomet teks mokytis nuotoliniu būdu. Ar tai kliūtis, ar galimybė – priklauso nuo kiekvieno žmogaus, nes vieniems geriau susikaupti ir mokytis namuose, o kitiems, atvirkščiai, namuose niekaip nepavyksta sukoncentruoti dėmesio ir mokytis. Asmeniškai man, karantinas – tai gautas papildomas laikas egzaminų pasiruošimui. Kol kas dar atostogaujame ir gauname užduočių vos iš kelių mokytojų, todėl viską suderinti nėra sunku – spėju ir išsimiegoti, ir filmą pažiūrėti, ir pasimokyti. Tačiau, galbūt, jausčiausi labiau užtikrinta, jeigu galėčiau mokytis stebima mokytojos. Žinoma, šiuolaikinės technologijos suteikia galimybes susisiekti su jomis ir išsiaiškinti kylančias problemas bei klausimus. Manau, kad kiekviena kliūtis suteikia naują galimybę, o kiekviena galimybė – naują kliūtį, todėl reikia susivokti, kad kiekvienas esame atsakingi už savo rezultatus ir tikėtis, kad viskas išsispręs greitai. Viliuosi, jog karantinas bei naujas mokymosi būdas nesutrukdys pabaigti mokyklos geriausiais rezultatais.“

Ievos varomoji gyvenimo jėga – rašytojo Martyno Lukošiūno išsakyti žodžiai:  „Esi gyvas, kai gyveni gyvenimą, kokį nori gyventi. Kitaip – tik egzistuoji.“

Matas: „Susiklosčiusi dabartinė situacija tikrai kelia papildomą nerimą dėl pasiruošimo egzaminams. Nors su mokytojais susisiekti nebus didelių kliūčių, tačiau tai tikrai apsunkins mokymosi procesą. Jau greitu metu pradėsime mokytis nuotoliniu būdu, virtualiai bendrausime su mokytojais. Tai bus nauja patirtis, iššūkis, kurį turėsime įveikti. Labai norėtųsi, kad nesumažėtų mokymosi efektyvumas. Svarbu nepamiršti savo išsikeltų tikslų, siekių, neprarasti motyvacijos mokytis toliau ir likusį laiką išnaudoti produktyviai, nors ir mokantis nuotoliniu būdu.“

Brandos egzaminai – neišvengiamas žingsnis kiekvieno abituriento gyvenime. Moksleiviai į juos žvelgia labai skirtingai – tai priklauso nuo jų gyvenimo būdo, pasirinkimų bei pasaulėžiūros. Tačiau visi turime sutikti, jog egzaminai turi didelę įtaką jauno žmogaus kelyje. Todėl pasirinkimas, ką veikti baigus mokyklą, anksčiau ar vėliau turi būti atliktas. Vieniems jis – lengvas, kitiems – tarsi nesibaigianti kelionė labirintu. Džiugu, kad širvitiškiai nusiteikę pakankamai optimistiškai – egzaminai jų nešiurpina, o ir karantinas priimamas kaip galimybė geriau pasiruošti.

Austėja Lebedinskaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Kaip karantino laikotarpį išgyvena abiturientai"

  1. Kaspysija parašė:

    Nu tas Kristupas atrodo visai neatsakingas… mano laikais tokius ant laužo degindavo…

Comments are closed.

scroll to top