„River Cleanup“ pirmą kartą Lietuvoje: bus valomos Neries ir Nemuno upės

Pasaulinę tvarkymosi dieną, rugsėjo 21-ąją, Lietuva pirmą kartą dalyvaus tarptautinėje iniciatyvoje „River Cleanup“. Iniciatyvos organizatorius Lietuvoje – „Žaliosios politikos institutas“ ir renginį pristatanti „Atliekų kultūra“ – kviečia gyventojus valyti Nerį ir Nemuną. Šiam tikslui tikimasi suburti daugiau nei 1 tūkst. žmonių. „River Cleanup“ tuo pat metu vyks 15-oje Europos šalių, o Nerį ir Nemuną kartu su Lietuva valys Baltarusija bei Kaliningrado sritis.

„Net 80 proc. plastiko į vandenynus patenka per upes, todėl upių tarša turi globalias pasekmes. Prisidėdami prie iniciatyvos Lietuvoje mes ne tik saugome savo gyvūniją bei augaliją, bet ir atkreipiame dėmesį į pasaulio ekologines problemas“, – teigia „Žaliosios politikos instituto“ projektų koordinatorė Justina Anglickytė.

Organizatoriai tikisi suburti daugiau 1 tūkst. lietuvių – gyventojai bei organizacijos tvarkys upių pakrantes, baidarių ir irklenčių sporto entuziastai švarins vandenį, o narai – upių dugną.

Tvarkymas yra suplanuotas Vilniuje ir Kaune, bet siekiama įtraukti ir nuo didmiesčių nutolusias, prie Neries ar Nemuno esančias vietoves. Pavyzdžiui, Širvintų rajonui tenka apie 30 km Neries pakrantės. Palei upę yra įsikūręs Kernavės valstybinis kultūrinis rezervatas, Budelių kraštovaizdžio draustinis, stambesnės Kernavės ir Čiobiškio gyvenvietės.

„Nerį ir Nemuną pasirinkome ne tik dėl dydžio, bet ir istorinės bei kultūrinės svarbos Lietuvai. Šios upės yra dažnai pagerbiamos literatūros kūriniuose ir eilėraščiuose, prie jų yra įsikūrę svarbiausi miestai. Jos taip pat teka per Baltarusiją ir Kaliningrado sritį – šių vietovių gyventojai irgi prisidės prie tvarkymo“, – pasakoja J. Anglickytė.

Salos Neryje ties Budeliais. Ši vieta patenka į Budelių kraštovaizdžio draustinio teritoriją. Maps.lt ortofoto ekrano kopija.

„River Cleanup“ šūkis „Tvarkykis lokaliai, švęsk globaliai“ parodo dar vieną projekto tikslą – bendradarbiavimo skatinimą. Per kelias šalis tekančios upės suburia jų gyventojus kartu veikti dėl bendros gerovės.

Vilniaus atliekų tvarkymo centro direktorius Tomas Vaitkevičius pastebi, kad Lietuvoje vis daugėja į aplinkos tausojimą ir švarinimą nukreiptų iniciatyvų.

„Tikime, kad mūsų šalyje įsigalės atliekų kultūra – atsakingas ir sąmoningas požiūris į atliekų tvarkymą, todėl sveikiname „Žaliosios politikos institutą“ atvedus „River Cleanup“ į Lietuvą. Siekiame suburti visas panašias organizacijas į bendrą judėjimą „Atliekų kultūra“ ir užtikrinti jo tęstinumą“, – sako T. Vaitkevičius.

Belgijoje kilusi iniciatyva „River Cleanup“ 2018-ais metais suvienijo 10 tūkst. dalyvių iš 59-ių Europos miestų, kuriems pavyko surinkti apie 100 tonų šiukšlių. Šiais metais projektas išaugo iki 10-ies upių tvarkymo: Volgos, Reino, Šeldės, Maso, Drino, Belajos, Dono, Dunojaus, Neries ir Nemuno. Skaičiuojama, kad bendras dalyvių skaičius šiemet turėtų siekti 20 tūkst. žmonių iš 200 miestų. Visa informacija apie iniciatyvą yra skelbiama tinklapyje ir Facebook.

Neris ties Čiobiškiu. Maps.lt ortofoto ekrano kopija.

Pasaulinei tvarkymosi dienai skirtas iniciatyvas Lietuvoje pristato „Atliekų kultūra“. Pagrindinis iniciatyvos „River Cleanup: Neris ir Nemunas“ organizatorius Lietuvoje: „Žaliosios politikos institutas“. Iniciatyvos rėmėjai: Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras, „Rimi Lietuva“, „Plasta, Rūpi“, „Radisson Blu Lietuva“.

Informacinis partneris „LRT televizija“.

Partneriai: „Kūrybos kampas 360“, Studentų gamtininkų mokslinė draugija „SGMD“, „Žalianamis“ – atviras jaunimo centras, „Fridays For Future Vilnius“, „Blue Oceans PR“, Grąžinti verta (VšĮ „Užstato sistemos administratorius“).

Renginį palaiko: Vilniaus miesto savivaldybė, LR Aplinkos ministerija.

Organizatorių inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top