Širvintų viesulas, praūžęs prieš 42 metus, galėjo pasiekti 70 m/s greitį

42 metai praėjo nuo tos dienos, kai 1981 m. gegužės 29-ąją Širvintas nusiaubė stipriausias viesulas Lietuvos istorijoje. Viesulo stiprumas (pagal skalę „Fujita“) prilygo F3 kategorijai. Lietuvos masteliais tai yra labai stiprus viesulas, kadangi beveik visi mūsiškiai būna iki F0-F1 kategorijos. JAV būna ir F4-F5 kategorijos viesulų (tornadų).

Tą siaubingą dieną vis dar mena bent keli tūkstančiai širvintiškių. Ilgametis Širvintų vartotojų kooperatyvo „Veivera“ vadovas Vytautas Stundžia iki šiol saugo bent keliolika viesulą ir jo padarytą žalą menančių nuotraukų. Jose užfiksuota kooperatyvo bazėje ir Naujapilio kaime viesulo padaryti nuostoliai. Tądien viesulas griovė namus, plėšė stogus, skraidino arklius, autobusus ir traktorius. Jo kelyje atsidūrę širvintiškiai turėjo staigiai reaguoti ir žiūrėti, kaip čia išsigelbėti ir išgelbėti vaikus. Vienas žmogus – autobuso, pakelto į orą, vairuotojas – žuvo, apie 30 buvo sužeista. Sužeistiesiems pagalbą teikė Širvintų ligoninės darbuotojai, du sunkiau sužeistus žmones teko išvežti į Vilnių.

Pasak žiniasklaidoje pateiktos informacijos ir įvykio liudininkų, didžiulė vėjo galia ne tik nuniokojo dešimtis net ir stipriausių plytinių pastatų, bet ir į maždaug 20 m aukštį pakėlė autobusą. Jo vairuotojas žuvo vietoje, o dar dvi autobuse buvusios moterys buvo išsviestos lauk, bet per stebuklą liko gyvos. Viesulo kelias tęsėsi apie 6 km, o maksimalus plotis siekė apie 300 m, apgriauti 48 ūkiniai ir gyvenamieji pastatai, apdaužyta 30 automašinų. Ypač ryškias žymes viesulas paliko kelyje ir pakelėse nuo dabartinės „Viados“ degalinės iki Naujapilio kaimo, užkabino didžiąją Draugystės gatvės, esančios Širvintų kaime, dalį, Sviesto ir sūrių gamyklą, Melioracijos statybos ir montavimo valdybos aikštelę, Rajkoopsąjungos taros cechą, buvusius bendrabučius ir t. t.

Pirmąsias dienas po įvykio informacija nuo visuomenės buvo slepiama. Širvintiškiai tik patys žiniomis dalijosi tarpusavyje, informavo kituose miestuose gyvenančius giminaičius. Pirmą kartą nelaimė ir jos padariniai buvo išsamiai aprašyti tik 1981 m. liepos 7 d. laikraštyje „Tiesa“, o vėliau ir žurnale „Švyturys“.

Stipriausias Lietuvoje užfiksuotas Širvintų viesulas, praūžęs prieš 42 metus, galėjo pasiekti 70 m/s greitį. Ties Šiauliais viesulas siautė 2011-aisiais, o Panevėžyje – 2013-aisias. 2020 metais viesulas užfiksuotas Šakių rajone, o 2021-ųjų birželį fiksuotas ir Juodkrantėje. Pasak specialistų, Širvintų viesulas buvo antrosios klasės, Šiaulių galėjo būti tarp pirmos ir antros klasių.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Vytauto Stundžios nuotraukose – Širvintų viesulo 1981 m. padarytus nuostolius menantys vaizdai

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 26 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (3 įvert.)
scroll to top