Darėm. Darom? Darysime?

Tyliai praėjo balandis, negirdom praslinko ir kadaise kasmet garsiai reklamuota švarinimosi akcija „Darom“.

Jai jau 15.

Panašu, kad masinį judėjimą įgavusi akcija tampa reklaminiu veidu. Vos užsukęs į tinklalapį matai – „Darom kartu su Dextera“, „Darom prie jūros su Dextera“.

Bet garsiausiai skamba tušti puodai.

Kur tie laikai, kai darėm su Grybauskaite, darėm su Zuoku ar Šimašiumi, darėm su Šimonyte ir Landsbergiu?.. Dingo noras fotografuotis?

Tikėtina, nes bet kokie nors akcijos veiklos rezultatai įstrigę ties 2021-aisiais. O ir tie rezultatai nedžiugina. Sunku patikėti, kad prieš dvejus metus Vilniaus apskrityje, kuri faktiškai reiškia daugiau kaip ketvirtį šalies tiek gyventojų skaičiumi, tiek kitais rodikliais, „Darom“ akcijos dalyviams pavyko surinkti vos … 32,13 t atliekų. Beveik dvigubai mažiau nei Kauno apskrityje, devynis kartus mažiau nei Šiaulių apskrityje, aštuonis kartus mažiau – nei Panevėžio apskrityje.

Pasakysite, kad Vilniaus apskrityje gyvena tvarkingi, atliekų bet kur nemėtantys ir aplinkos neteršiantys žmonės? Tik iš kur mūsų rajono pakelėse esančios autobusų stotelės pilnos pilnų šiukšlių maišų? Juk ne šiauliečiai ar panevėžiečiai, ir net ne kauniečiai pasidalijo savo pertekliumi. Tai mūsų tvarkingieji vilniečiai po savaitgalių sodybose atliekas palieka toje savivaldybėje, kurioje jos ir buvo „sugeneruotos“.

Jei „darom“ akcijos vyktų po kiekvieno savaitgalio, ko gero, būtų sumušti visų kitų apskričių kartu sudėjus gauti rezultatai.

O gal to ir nereikia, nes „Darom 2023“ žemėlapyje pažymėta vos viena vieta mūsų rajone. Kaip supratote, tai autobusų sustojimo aikštelė. Bagaslaviškyje. Liepų g. 2. Iki skaudulio pažįstama ir vis nepagydoma žaizda. Į žemėlapį įtraukta balandžio 12 dieną. Beveik po mėnesio ji dar žymėta kaip nesutvarkyta. Gal todėl, kad užterštas plotas – krepšinio aikštelės dydžio ir atliekoms išvežti reikalinga mašina. Bet sutvarkyti įmanoma, tikina organizatoriai.

Kiek per pastaruosius metus pristeigta „Darom“ ambasadorių, partnerių, veidų ir pan., kiek gauta paramos iš Aplinkos ministerijos, o tvarkyti nebuvo kam.

2021 metais per „Darom“ akcija Lietuvoje surinkta 770,18 t atliekų. Maždaug 300 g vienam šalies gyventojui. Tikri bėdžiai!

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top